FacebookYoutubeInstagram

Co o nás prozradí naše sny?

Slovácko Čtení 27. 12. 2017
Co o nás prozradí naše sny?

Dnes má málokdo rád klasický zvuk budíku.

Foto: ilustrační foto

Sny nejsou pravdivé, ale přinášejí nám vzkazy

Ve spánku se nám zdají mnohé sny, některé jsou tak krásné, že je nám líto, že už skončily, a budíme se za zvonění budíku naštvaní, naopak po strašlivých a hrozivých snech se budíme ráno zpocení, ale rádi, že to, co se nám dělo, nebyla skutečnost. Co ale naše sny znamenají a naznačují nám snad nějaké poselství do života?

Sny často ukazují události, které se ve skutečnosti nemůžou stát, nebo jsou alespoň velmi  nepravděpodobné, obvykle se odehrávají mimo kontrolu spící osoby. Vycházejí z vnějších i vnitřních podnětů, z toho, co se dané osobě událo, tedy vzpomínek a taky představ spícího.

To, co se v noci zdá, se buď splní, nebo ne

Jistě už vám někdo řekl: To, co se ti bude první noc v novém bytě zdát, to se ti jistě splní. Toto rčení ještě nikdo úplně nevyvrátil, ale ani nepotvrdil. Někteří lidé však snům přisuzují daleko větší váhu a snaží se v nich najít něco víc. To potom vznikají nejrůznější snáře a teorie. Kdoví, jestli jednou neurověda objeví nějaký způsob, jakým sny podrobněji zkoumat. Stále je to tedy celkem neprobádaná oblast, protože do hlavy nikomu nevidíme. Sny mnohdy neznamenají nic víc než to, že si mozek ve spánku promítá a skládá dohromady události z předešlého dne, popřípadě z dávné minulosti. Každopádně to, o čem v noci sníme, je určitá symbolika i do života a něco o nás vypovídá, někdy sen dokonce předvídá budoucnost.

Co znamená pád z výšky, vypadlý zub nebo létání?

Pád ve snu se většinou odehrává krátce po usnutí. Stojíte na skále, hoře či střeše domu a najednou se nakloníte a padáte, ještě dřív, než dopadnete na zem, se však probudíte. Znamená, že nemáte kontrolu nad svým dosavadním životem, proto byste si měli srovnat myšlenky a udělat pořádek v rodinných, partnerských a pracovních vztazích. Tento sen také předpovídá ztrátu - například majetku nebo financí. Není ale potřeba zoufat: pokud sebou před probuzením škubnete ještě před dopadem na zem, budete před neštěstím zachráněni.

Co když vám z ničeho nic vypadne zub? Jste si jistí, že ho nemáte, a jazykem i ve snu po něm cítíte pouze prázdnou díru. Vypadnutí zubu značí jistou ztrátu nebo nebezpečí, které člověka čeká. Také může znamenat stres nebo strach z rozhodnutí či budoucnosti.

V noci letíte a ani nevíte, jak jste se tam dostali, ale nad sebou vidíte krásné modré nadýchané nebe jako z pohádky, nepotřebujete nic, ani letadlo, balon či padák. Jenom letíte pomocí vlastní energie. Tento sen může označovat jistou touhu po svobodě, kdy chcete všechno hodit za hlavu. V tomto případě byste si měli dopřávat více odpočinku, být trošku sobečtí a myslet více na sebe.

Všechny výklady snů jsou ale velmi individuální. Jak kdysi pronesl švýcarský psychoterapeut a lékař Carl Gustav Jung, který se zabýval pozadím snů, neexistuje žádná tabulka, která vysvětluje sen, protože každý symbol je spjat s jistou osobou, a proto neexistuje přesný výklad.

Realita je daleko lepší než sen!

Poslední dobou se mně sny nezdají skoro vůbec, asi jsem ponořená do spaní a mozek je pravděpodobně tak unavený, že se mu nechce s ničím vymýšlet. Ale když už, tak se většinou týkají práce a kolegů či povinností, nebo naopak nějakých postav ze seriálů, co sleduji. Většinou je to ale velmi nepravděpodobná situace, která se mi nejspíš nikdy nestane. Také sním o nejrůznějších činnostech, které dělám ve volném čase, to mně utkví v paměti a pak se mně zdá, co bych chtěla, aby se mi přihodilo, a ráno jsem velmi zklamaná, když se probudím a není to realita. Občas se ve snech objevím, jak před něčím utíkám, to se mi opakuje stále dokola v různém znění, například, že utíkám před psem. Nemyslím si, že by člověk měl nacházet útěchu ve snech. Měli bychom žít tak, abychom ani usnout nechtěli, protože náš reálný život je daleko lepší než sebelepší sen. Myslím si, že sny, ač sebelepší, jsou pořád jenom výplody naší fantazie. Naše realita se jim nikdy nebude schopna zcela přizpůsobit.

Iva (35 let)

Co znamenají sny?

•    Sny jsou skládačkou naší reality a vymyšlených situací

•    Jsou nepravděpodobné, je to úplně jiná realita

•    Je to realita, která nás buď motivuje, nebo naopak zastrašuje, a to v případě nočních můr

•    Co je však nejdůležitější, to je nenechat se tímto fenoménem pohltit

•    Pád znamená ztrátu a nemít kontrolu nad životem

•    Vypadlý zub prozradí nebezpečí, stres a strach

•    Létání značí touhu po svobodě

Číslo týdne

10

Až deset hodin spánku by měli denně spát i teenageři, tedy mladí lidé ve věku 14-17 let

BUBLINA

Chcete realizovat své sny? V tom případě je nejlepší se probudit!

Autor: nik

Vaše názory

Samota o Vánocích

Slovácko

Samota o Vánocích

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím v roce, důvod k radosti a veselosti, důvod na setkávání se svými blízkými,...

25. 12. 2017
Vánoční vaječný koňak

Slovácko

Vánoční vaječný koňak

Vyzkoušejte výrobu pravého moravského vaječného koňaku neboli vaječňáku, který neodmyslitelně patří k Vánocům. Podle tohoto receptu ho...

24. 12. 2017
Vánoční kuba

Slovácko

Vánoční kuba

Ingredience: • 3 hrsti sušených hub • 300 g středních krup...

23. 12. 2017
Poslední tipy na vánoční dárky

Slovácko

Poslední tipy na vánoční dárky

Pokud ještě nemáte nakoupené dárky na Vánoce, vyzkoušejte naše tipy na dárky pro ženy, muže i děti,...

22. 12. 2017
TOPlist