FacebookYoutubeInstagram

Děti jsou v průměru stále menší

Slovácko Čtení 23. 11. 2018
Děti jsou v průměru stále menší

Blížíme se k růstovému maximu, o moc více už růst nebudeme.

Foto: ilustrační foto

Po celé Evropě se rodí čím dál více menších dětí, než je zdravá porodní váha. Jaká je příčina, je třeba ji hledat už v těhotenství? A co ovlivňuje růst dítěte?

Přibývá zejména dětí, které se narodí s váhou mezi dvěma až dvěma a půl kily, tyto děti sice nejsou ohroženy na životě, ale komplikace mohou nastat například při krmením. Také můžou mít sníženou obranyschopnost, ovšem to nikdy nebylo prokázáno.

Podle studií vzniklých v Londýně rodí kuřačky menší děti. Klíčem k problému je, že některé geny reagují na cigaretový kouř. Dětem kuřaček často mohou chybět, nebo nejsou aktivní, dva geny. Podle provedených studií byly nejmenší děti a děti s nejnižší porodní váhu těch žen, které kouřily v době těhotenství.

Růst rovná se zdraví

Růst je samozřejmě jedním z ukazatelů dětského zdraví. Už od narození se novopečené maminky zajímají, zda jejich děťátko dobře prospívá, dobře se vyvíjí a správně roste.

Růst může být podmíněn mnohými faktory. Ano, jistě vás napadá, že je ovlivněn z velké části dědičností, tedy geny. Pokud má dítě vysoké oba rodiče, nebo i jenom jednoho z nich, tak pravděpodobně bude vysoké také. Avšak často je růst ovlivněn i vlivy vnějšího prostředí. Co víc, prostředí zde nehraje až tak malou roli.

Délka a hmotnost při narození však nevypovídají o budoucí tělesné výšce, zhruba až po půl roce se v růstu začne projevovat vloha zděděná po rodičích, a to oběma směry. Miminka rodičů vyšší postavy, která byla při narození drobná, většinou rostou mnohem rychleji, a naopak.

Co ovlivňuje růst

Faktorů, které ovlivňují růst, je mnoho. Ovšem je zbytečné zoufat si nad tím, pokud naše dítě není tabulkové. Každý vývoj je totiž individuální, i když by se neměl podceňovat. Před narozením dítěte je období, které je pro vývoj velmi důležité, velmi záleží na výživě matky v době těhotenství a také životním stylu, například na zmíněném kouření. Vývoj ovlivní samozřejmě i alkohol a drogy. Na růstu dětí se významně podílí genetika, se kterou nic nenaděláme, i kdybychom se na hlavu stavěli. Jak říkává moje kamarádka: „Geny si nevybíráš a ani je nevyčuráš.“ Další příčinou nižšího vzrůstu může být pohlaví, většinou bývají dívky menší než chlapci.

Dalšími určujícími, ovšem ne tak doceňovanými faktory jsou prostředí dítěte a také správná životospráva. Zatímco u toho druhého máme asi všichni jasnou představu, u prvního bodu se myslí zejména psychická pohoda a vliv rodiny a okolí na jedince. Dalšími faktory mohou být nemoci či úrazy, se kterými se tělo potýká.

Průměrná výška lidí
•    Nejvyšší muži jsou v Nizozemsku, dále v Belgii a Estonsku

•    Nejvyšší ženy žijí v Lotyšsku, druhé místo obsadilo Nizozemsko a třetí Estonsko

•    Nejmenší muži na planetě žijí na Východním Timoru, kde mají jen 160 centimetrů. U žen jsou na konci žebříčku Guatemalky se 150 centimetry.

Autor: nik

Vaše názory

Připravte si čaj ze stromu či keře

Slovácko

Připravte si čaj ze stromu či keře

S blížící se zimou je pro nutností mě dát si alespoň šálek čaje denně. Pokud to máte...

21. 11. 2018
Před pár dny jsme si připomněli Světový den diabetu!

Slovácko

Před pár dny jsme si připomněli Světový den diabetu!

Tento den bychom si měli připomínat zejména kvůli diabetikům, kterých ročně v České republice přibývá, a to...

19. 11. 2018
Cesta ke zdravým zubům!

Slovácko

Cesta ke zdravým zubům!

Kdo by nechtěl mít zoubky bílé jako perličky, zdravé a krásné? Myslím, že každý! Ale k tomu,...

16. 11. 2018
Kam ještě vyrazit na podzim?

Slovácko

Kam ještě vyrazit na podzim?

Dalo by se říct, že jsme u dalšího dílu, kam se vydat na toulky v podzimním období....

14. 11. 2018
TOPlist