FacebookYoutubeInstagram

Děti mě neposlouchají

Slovácko Čtení 19. 6. 2017
Děti mě neposlouchají
Foto: ilustrační foto

Získejte zpět autoritu změnou komunikace

Nejistota je základním kamenem úrazu v nefunkčnosti rodičovské výchovy. Každý, kdo chce mít děti nebo se rozhodne o ně pečovat, by měl mít jasno, k jakým hodnotám svého potomka povede. Čímž si velmi usnadní výchovu a celé své snažení. Ve většině případů jsou rodiče pro potomky zdrojem inspirace a životním vzorem. Pokud si nebudete stát za svým a nebudete o té či oné výchovné metodě přesvědčeni, nikdy se vám nepodaří ji dobře uplatnit.

Mocná komunikace

Komunikace je základem všech vztahů. Ovšem máme komunikaci slovní (verbální) a "neslovní" čili pomocí gest, tónu hlasu, chování při řeči, mimiky aj. (neverbální). A právě ta neverbální vysílá daleko víc informací, než když byste se to snažili vyjádřit slovy. A tady je zakopaný pes celého problému. Pokud dítěti hubujete např. za lhaní, ale přitom si myslíte, že se na něj nemůžete hněvat moc, že to určitě neudělalo schválně, buďte si jisti, že vaše myšlenky vycítí a postupem času vás nechá dělat stojky na hlavě, ale bude lhát dál… protože ví, že je mu v podstatě již dávno odpuštěno. Proto by měla slovní i "neslovní" komunikace jít ruku v ruce, nesmí si odporovat. Když se zlobit, tak s intonací, gesty, nakrčenými mimickými vráskami a s hrozícím prstem.

    

"O čem si s ním mám povídat?"

O čemkoliv… snažte se najít nějaká témata, o kterých třeba nic nevíte a potomek vás může poučit nebo informovat. Neřešte pouze domácnost, prospěch a negativní témata. Zkuste vždycky negativní prokládat kladnými a nepoučujte, nedávejte ihned najevo, že s něčím nesouhlasíte, když si povídáte. Ať dítě nemá pocit, že vyzvídáte a pak okamžitě zaútočíte. To byste si podřezali větev. Zajímejte se o emotivní stránku, náladu a pocity.

Jak správně komunikovat?

Měli byste mezi sebou pěstovat upřímnost, s pravdomluvností se dá vždycky najít nějaké východisko. Dítě by se mělo v rodině cítit bezpečně - pokud se vám s něčím svěří, v žádném případě nezneužijte jeho důvěry. A rozhodně získané informace nepoužívejte proti němu. Buďte k nim féroví, nechte je vyslovit svůj názor. Také způsob komunikace hraje důležitou roli. Malé děti těžko pochopí ironické vtipy, kterými si je dobíráte. Proto mluvte jednoduše, zřetelně a jasně. Vždy, když má potomek něco na srdci, udělejte si na něj čas a maximálně se soustřeďte na sdělení. Budete-li před dětmi lhát (zapírat se před tchyní, že nejste doma apod.), lehce to od vás okopírují… a ta facka za lhaní by pak měla patřit vám.

Důležité je, abyste se respektovali, naslouchali si, neuráželi a nevyhrožovali. Vztek a frustraci nechejte za dveřmi, potomek nemůže za to, že máte zrovna dnes špatný den. Nevylévejte si na něm chmury.

8 vět, které se dětem neříkají

- Co jsem to porodila?

- Když budeš hodný/á, tak dostaneš…

- Podívej se na bratra, proč nemůžeš být jako on?

- Máš raději maminku, nebo tatínka?

- Udělám si to raději sám/sama.

- Buď už zticha a dej mi pokoj!

- No tohle teda po mně nemáš!

- Co sis to na sebe zase navlékl/a?

Mluvíme s puberťákem

Občas velmi nelehký úkol. Puberťáci bývají přecitlivělí, cítí se být dospělými, moudřejšími a zkušenějšími, než doopravdy jsou. O konstruktivní komunikaci s nimi by se pokoušel jen málokdo. Nechcete-li se na sebe po období puberty jen dívat a začít se bavit, až je to opustí, pak se rozhodně zajímejte o to, co vašeho potomka zajímá (sport, youtubeři, hudba, počítačové hry apod.). Naslouchejte jim s respektem, vyvarujte se kritiky, ironie a zákazů. Pokud se vám něco nelíbí, stanovte pravidla a řekněte potomkovi, jak se cítíte vy, když se chová tak, jak se chová. I vy mu občas sdělte, co vás trápí, bude si připadat dospělejší. Nepřestávejte dítěti věnovat pozornost nebo vám ujede vlak a budete si jen stěží rozumět. Zároveň jej neduste a neřešte každou prkotinu v jeho životě, narušíte tím jeho nezávislost a prostor k sebevyjádření.

Autor: pec

Vaše názory

Měj mě rád i s mými dětmi

Slovácko

Měj mě rád i s mými dětmi

Pravá mateřská láska je nejsilnější pouto na světě, jež nezná bolest ani strach. Často však toto spojení...

15. 6. 2017
Kdo šetří, má za tři…

Slovácko

Kdo šetří, má za tři…

Je týden po výplatě a peníze se vám už stihly rozkutálet do všech koutů. Přesto máte pocit,...

12. 6. 2017
Poklad z Luhačovic

Slovácko

Poklad z Luhačovic

Vincentka je mimořádně účinná minerální voda a pomáhá u řady nemocí. Proč je ale považována za poklad,...

11. 6. 2017
Chraňte se před rakovinou kůže!

Slovácko

Chraňte se před rakovinou kůže!

Vyjít si v takovém letním počasí s odhalenýma bílýma nohama je pro leckterou ženu nemyslitelné. A tak...

11. 6. 2017
TOPlist