FacebookYoutubeInstagram

Děti musíme naučit si hrát

Buchlovice Čtení 14. 2. 2014
Děti musíme naučit si hrát

"Mami, pusť mi plosím tinky (vlakové závory)," škemrá náš tříletý synek okamžitě, jak zasednu k počítači. „Až to dopíšu," obracím se na něj s laskavým úsměvem a snažím se co nejrychleji odpovědět na e-maily. „Plosím tinky, maminko, plosím, tiny, tinky,“ pokračuje jako kolovrátek a do rytmu si u toho pokopává nožkou. "Janečku, ještě chvilku si běž hrát. Jakmile to dopíšu, zavolám tě sama." „Za filičku?" zkoumá mě velkýma hnědýma očima, co zdědil po tátovi. „Jistě,“ odpovím přesvědčivě. Otáčí se směrem k pokojíčku a váhavě odchází. Než však dopíšu větu, je zpátky. „Už máš napísané písmenko A, G, B? A už mi pustíš tinky?“ ptá se s obrovskou nadějí v hlase. Vzdychnu. V rychlosti přemýšlím, jestli stihnu napsat a zařídit všechno v termínu. Jestli skluz doženu v noci, než padnu únavou. Jsem totiž jako mnoho z vás pracující matka.  

I když by mi určitě pomohlo víc, kdybych toho malého rošťáka posadila k počítači a vyřídila několik telefonů, neudělám to. Velmi mi totiž záleží na tom, aby náš malý rozumbrada vyrůstal šťastně, ne jako jedno z dětí odložených u virtuálního světa, se kterými se setkávám čím dál častěji.

„Víš co, půjdeme si ještě chvíli hrát a pak ti tinky na chviličku pustím,“ končí naše debata. Teď pro změnu hlasitě vzdychne on. Ne zrovna radostně se jde obětovat na koberec plný kostek, autíček a vláčků. Za minutku však na počítačové tinky zapomene a oči mu svítí štěstím, když sám zvládne postavit parádní garáž. A kolem silnici se zvířátky. A most a…

Tento rituál se opakuje často. Kdykoli usednu k práci nebo když je na dosah některý z chytrých telefonů. Všechny tyto multimediální nástroje jej přitahují jako magnet. Dovede je ovládat daleko lépe než já. Nevím, čím to je, ale je to tak.

Vidím v tom posun doby, nějakou lepší vybavenost této generace pro chytré elektronické věci. Třeba je to dobře pro jejich budoucnost, ale v útlém dětství by si děti měly umět hlavně hrát. A k tomu je my, rodiče, musíme vést. Fantazie a schopnost hrát si se z nich totiž nějak vytrácí.

Ze školky nosí slova, jako je nuda, bouračka, zastřelím tě, nebavím se s tebou, nejsi kamarád, a to je v nejmladší třídě!

Proto je nutné odložit všechny v tu chvíli důležité věci, sednout si s vaším mrňousem na koberec a naučit jej, jak stavět kostky, koleje, jak jezdit s vláčkem, jak pracovat s legem, jak se starat o panenky, jak malovat barvami postavičky i zvířátka, jak si hrát na princezny, jak se nezhroutit při prohře u pexesa či Člověče, nezlob se…

To všechno je musíme naučit. Nespoléhat se na školky a různé kluby, ale sami na sebe. Uvidíte, že se nám to jednou vrátí…

Proto mě potěšilo, když manžel přišel z čekárny nemocnice a pyšně  pronesl: „Představ si, skoro všechny děti si tam hrály s telefony, ale náš Janek stavěl kostky!“ A o tom to je!

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Nový občanský zákoník chrání poctivé manžele před exekucí

Slovácko

Nový občanský zákoník chrání poctivé manžele před exekucí

Vzal si váš manžel půjčku a vy jste o tom nevěděli? Hrozí vám exekuce, protože partner dluh...

14. 2. 2014
Recepisy pro zahřátí

Slovácko

Recepisy pro zahřátí

Zajímavý zimní salát 400 g brambor uvařených ve slupce, 200 g kyselého sledě, 150 g červené řepy,...

14. 2. 2014
Jak zachránit současnou generaci dětí?

Slovácko

Jak zachránit současnou generaci dětí?

Většina pedagogických pracovníků si stěžuje, že současné děti ztrácí schopnost praktických dovedností a racionálního myšlení. Už ve...

12. 2. 2014
Co v zimě dělají rybáři?

Huštěnovice

Co v zimě dělají rybáři?

Mnozí lidé si myslí, že rybářská sezóna trvá jen od jara do podzimu, ale není tomu tak....

11. 2. 2014
TOPlist