FacebookYoutubeInstagram

Dnes je Světový den boje proti rakovině!

Slovácko Čtení 4. 2. 2019
Dnes je Světový den boje proti rakovině!

Samovyšetření prsou je velmi důležité!

Foto: ilustrační foto

Jaký je cíl tohoto dne a proč si jej připomínáme? Dočtete se i to, jak tato zákeřná nemoc vzniká a jak jí předcházet.

Den boje proti rakovině

Dnešní den, Světový den boje proti rakovině, je významnou iniciativou nevládní organizace UICC a jejích partnerských organizací, kterých je po celém světě více než 800. Cílem světového dne boje proti rakovině je zejména zesílit povědomí o této nemoci. Také si dává za cíl oprostit se od některých mýtů, které v souvislosti s rakovinou stále panují. Jedním z takových je například informace, že rakovině se nedá předcházet. Ovšem není to až tak úplně pravda. Důležitá je podle odborníků zejména prevence. Ta je údajně stále nedostatečná. Rakovina je tak v současnosti nejčastější světovou příčinou úmrtí.

Hlavní problém je hlavně nezdravý životní styl. Rizikem je také nadměrná konzumace alkoholu, ale i tuků. Dále je významnou příčinou vzniku rakoviny kouření cigaret.

Pokud bychom se měli bavit o prevenci, tak tu odborníci dělí na tři typy. Primární, sekundární a terciární.

Za primární prevenci je považováno obecné opatření prováděné v čase, kdy pacientovi nic nehrozí. U nádorových onemocnění patří mezi preventivní opatření zdravý životní styl, pohyb a vyhýbání se zlozvykům, jako je kouření cigaret či konzumace alkoholu, omezení stresu a rizikových povolání či pobytu ve znečištěnému prostředí. Sekundární prevencí můžeme nazvat snahu zabránit nebezpečí, které hrozí. Včasné zjištění aktuálního stavu a řešení tohoto stavu. V této prevenci je zahrnuta i snaha omezit rizikové existující faktory. Důležité je pacienta sledovat a mít ho pod kontrolou. Případné nádory jsou tak odhaleny včas, a tím pádem je i včas zahájena léčba. A je potřeba to brát i z druhé strany mince. Včasná léčba je totiž vlastně důvod k radosti, protože má větší šanci na úspěch než léčba u pokročilých nádorů. Terciární prevence je pak soubor opatření, která se snaží minimalizovat dopad již probíhajícího chorobného stavu.

Fakta o rakovině

Rakovina je onemocnění, při kterém dochází k nekontrolovanému růstu určité skupiny buněk. U každého typu buněk totiž může dojít k rakovinnému bujení. Podle náležitosti buněk k určitým základním typům se také nádorová onemocnění dále dělí.

Rakovina je hned po úrazech druhou nejčastější příčinou úmrtí u dětí. U dospělých po chorobách srdce a cév. Nyní víme, že každý třetí člověk během svého života onemocní nádorem. Což však neznamená, že na nádor umře. Většina nádorových onemocnění má předpoklad v genetice. Nemusí se v životě projevit, ale často se projeví. Většinou, když se zkombinují rizikové faktory.

Důležitým rizikem je strava a s ní spojené nadměrné solení. Dále přejídání a nadbytek upravovaných potravin s éčky. Časté pojídání uzenin, masa, bílého pečiva, tučných jídel, používání dresinků či pojídání smažených jídel a příloh.

Číslo týdne
3 - Každý třetí člověk onemocní rakovinou.

Nejčastější druhy rakoviny
U žen: rakovina prsu, děložní myom

U mužů: rakovina prostaty, rakovina varlat

U obou: rakovina konečníku, rakovina tlustého střeva
Není rakovina jako rakovina

Lidé se rakoviny velmi bojí, je to velký strašák. Ovšem není rakovina jako rakovina, některá se léčí hůře nebo je nevyléčitelná, jiná oproti ní působí jako zlomenina. Je velký rozdíl mezi typy rakovin, ale také, kdy je pacient zachytil, tedy v jak pokročilém stadiu jsou. Musím však říct, že jsem ráda, že v poslední době zejména ženy chodí na pravidelné preventivní, kontroly, ať už mladé či staré. Mají dotazy, ptají se, to mě velmi těší. U mužů takový zájem a prevence není, což je škoda. Prevenci velmi často podceňují. Co se týká žen, velmi důležitý je mamograf, ale také samovyšetření. Při pozitivním nálezu jsou často pacientky klidné. A i když pláčou, my lékaři jsme vlastně rádi, že jsme tu nemoc našli včas a zachránili jsme jim tím život a pacientky tak nepřijdou o prs. Důležité je opravdu podchytit nemoc včas.

MUDr. Šárka

Čtěte více
Autor: nik

Vaše názory

V čem jsou prospěšné mléčné výrobky?

Slovácko

V čem jsou prospěšné mléčné výrobky?

Co se stane, když přestaneme jíst mléčné produkty, a v čem nám naopak prospívají? Zakysané mléčné výrobky...

1. 2. 2019
Tipy na zlepšení nálady!

Slovácko

Tipy na zlepšení nálady!

Štěstí, to jsou nepopsatelné chvíle pohody a radosti. V tu chvíli máme pocit, že bychom mohli skály...

1. 2. 2019
Využití silikonových olejů!

Slovácko

Využití silikonových olejů!

Pokud doma nevlastníte plechovku či lahvičku silikonového oleje, určitě si ji po přečtení těchto babských rad pořídíte....

30. 1. 2019
Jak opticky zvětšit rty?

Slovácko

Jak opticky zvětšit rty?

Pokud nejste majitelkou plných rtů, ale uzoučké čárečky a zároveň nechcete investovat do plastiky či jiné úpravy,...

30. 1. 2019
TOPlist