FacebookYoutubeInstagram

Doba závislosti (nejen) na lécích!

Slovácko Čtení 19. 6. 2018
Doba závislosti (nejen) na lécích!

Lék je dobrý sluha, ale zlý pán.

Foto: ilustrační foto

Dnešní uspěchaná doba si žádá uspěchané a vynucené činy a oběti. Když si vezmu si prášek na spaní, hubnutí, na uklidnění, musím počítat kromě pozitivních účinků i s tím negativním, po A většinou následuje ne mnohdy příznivé B.

Existuje pouze malé procento domácností, kde se nenajde velké množství léků téměř na všechno, na spaní, na smutek, uvolnění nálady nebo malý pomocník na všechno. Proč se však nebojíme závislosti na nich, stejně jako závislosti na drogách, i když jejich předávkování má někdy katastrofálnější následky? Pokud patříte mezi ty, kteří do sebe ládují malé zázračné pilulky jednu za druhou, pak zbystřete! I na léčivech si totiž můžete lehce vybudovat závislost, nebo vám léky přestanou zabírat.

Léků se nebojíme
Ze statistik vyplývá, že každým rokem lidí závislých na lécích stoupá. V České republice je jich přibližně tolik, kolik je alkoholiků. Ale zatímco problémy alkoholiků se stále řeší, zkoumají a je snaha je léčit, závislost na lécích se lidem vkrádá do povědomí jen letmo. I když je to stejně vážný problém, který by se měl řešit. Ze svého okolí a zkušenosti vím, že lidé jsou schopni spolykat téměř celé platíčko malého růžového pomocníka za den. Nedojde zde k předávkování, ale u mnoha případů se lidé krmí léky, i když je nic nebolí nebo netrápí. Zkrátka ze setrvačnosti a plíživé závislosti. Její začátky, jako začátky kterékoliv závislosti, se vkrádají pomalu, následky jsou nebezpečné a šokující. Do koloběhu fyzické a psychické závislosti se však můžete dostat poměrně jednoduše.

Netvrdím, že si tedy na bolest, která čas od času umí potrápit leckoho, nemáte brát prášek nebo stejně tak na spaní, když už třetí den nezamhouříte oka. Ale podle odborníků a lékařů je lepší se, pokud je to trochu možné, obejít bez medikamentů. Pokud budete zobat jeden za druhým při sebemenším píchnutí, pak se snáz dostane do kolotoče shánění léků, které vám nebudou stačit.

Dalším vedlejším účinkem, který je častější než závislost samotná, je zneužívání léčiv. Tedy jejich předávkování, které může vyvolat špatnou koncentraci, ospalost nebo dokonce poruchy vědomí, může mít však daleko fatálnější důsledky, stejně jako míchání alkoholu s užíváním léků. Sice se jejich účinek zvýší, ale může dojít k otravě. Asi každý malý ví, že všeho moc škodí, a také se říká, dobrého stačí málo, což u léků platí dvojnásob.

Základní rozlišení léčiv:
•    Humánní lék - podává se lidem

•    Veterinární lék - podává se zvířatům

•    Individuálně připravovaný lék - jakýkoli lék, který je připraven individuálně pro pacienta v lékárně

•    Hromadně vyráběný lék - jakýkoli lék, který je hromadně vyroben pro skupinu osob

Autor: nik

Vaše názory

Jaké benefity nám přináší spánek?

Slovácko

Jaké benefity nám přináší spánek?

Jak se říká, to nejsladší na světě je právě spánek. A ještě nám přináší spoustu výhod pro...

15. 6. 2018
Jak odbourat stres?

Slovácko

Jak odbourat stres?

Každý z nás to zažil alespoň jednou v životě. Sevře se nám hrdlo a pohltí nás stres....

13. 6. 2018
Čokoláda může být pro naše tělo i prospěšná!

Slovácko

Čokoláda může být pro naše tělo i prospěšná!

V jednom příběhu se píše, že čokoláda je vlastně zdravá, protože se vyrábí z kakaových bobů,...

11. 6. 2018
Pomoc při boji s nízkým tlakem!

Slovácko

Pomoc při boji s nízkým tlakem!

Nízký tlak je častým problémem, který nás dokáže pěkně potrápit, a neměli bychom ho brát na lehkou...

10. 5. 2018
TOPlist