FacebookYoutubeInstagram

Dobré, nebo špatné - teď už je to jedno

Slovácko Čtení 26. 6. 2013
Dobré, nebo špatné - teď už je to jedno

Vysvědčení s sebou přináší radost i strach malých a velkých školáků

Už jen pět dnů zbývá do posledního školního dne. Na rozloučenou si žáci i studenti odnesou vysvědčení, které je spojeno jak s pocity očekávání, radosti a spokojenosti, tak i s obavami, zklamáním, strachem a vztekem...

I když se naše školství potýká s úpadkem, bojem o žáka a tím i o existenci, na kvalitních středních školách je na známky z posledních dvou ročníků „základky“ stále kladen velký důraz. I když se všichni ohání větou, že známky nejsou důležité, v praxi to až tak pravda není. Pokud si žáček vysní povolání, ke kterému se může dopracovat pouze s vysokoškolským diplomem, musí i na základní škole zabrat, aby došel do cíle. Na rodičích pak záleží, jak sny a touhy dítěte dokážou usměrnit či rozvíjet.

Na radost i žal zmrzlinový pohár

Poslední školní den si zaslouží alespoň malou oslavu, ať už vysvědčení dopadlo jakkoli. Se svými dcerami a syny bychom měli strávit příjemnou chvilku a oslavit začínající prázdniny. Nad mizerným vysvědčením už zbytečně nelamentujte, má smysl se o změnách bavit až v září. Dnes dítě naslibuje hory - doly, ale s prvním koupáním na sliby zapomene.

Dobré, nebo špatné - teď už je to jedno

Pokud vám dítě přinese domů mizerné vysvědčení, měli byste hlavně zachovat klid a rozvážnost. Nic už nevyřeší zákazy, výčitky, nářez nebo křik. Co mu ve vzteku řeknete, ho může ovlivnit na dlouhou dobu. Nemůžete si přece myslet, že se stane zázrak a přinese vyznamenání, když má žákovskou knížku plnou trojek. Vždyť vás škola průběžně informovala prostřednictvím sešitů, žákovské knížky, třídních schůzek o tom, jak na tom vaše dítě je - takže by pro nás známky na vysvědčení neměly být velkým překvapením. Navíc jste si během školního roku mohli udělat čas na návštěvu učitele.

Zkusme tu neradost sdílet tiše

Vyplatí se zůstat klidní, věcní a objektivní a zamysleme se nad důvody případného neúspěchu - opravdu si na naše dítě fyzikář zasedl? Nepracuje na hranici svých schopností? Skutečně to bude příště lepší? Neměli bychom sledovat školní výsledky průběžněji? Můžeme mu nějak pomoci? Má náš školák možnost přípravy i o víkendu? Neměl by zredukovat počet zájmových aktivit? Nevezmeme mu s fotbalem, aerobikem, keramikou či basketem i kus života, který ho baví, má v něm přátele a cítí se úspěšný?

Pravděpodobně ani dítě samo není se svým výsledkem spokojeno a mrzí je, že zklamalo samo sebe i naději rodičů, slibuje si, že příští rok to bude lepší. S chladnou hlavou nastavte pravidla pro příští rok.

Ale pokud dítě na školu kašle všeobecně, a ani se nesnaží, připravte mu pracovní prázdniny. Odpočinek je přece jen pro ty, kteří po celý rok pilně pracovali.

Když nás výsledky nemile zaskočí

Výrazné zhoršení za poslední půlrok může být varováním, že je v životě školáka (studenta) něco v nepořádku. Může to být obyčejné lumpačení, ale zároveň i problémy většího formátu. Proto by vám mělo proběhnout hlavou: Nemá náš syn či dcera trápení, které se nám bojí svěřit? Nešťastná láska? Rodinné hádky? Rozvod? Náš nový partner? Šikana? Podrazy kamarádů? Drogy? Přírůstek do rodiny? Stěhování? Zkuste si s ním o problémech popovídat. A pokud nevíte jak situaci řešit, měli byste si promluvit s třídním učitelem nebo se obraťte na odborníky.

Zhoršilo se jen nepatrně a máte pocit, že se opravdu snaží, v příštím školním roce si budete muset najít čas na případnou pomoc při přípravě do školy nebo mu zajistěte doučování.

Dárek za vysvědčení

Na toto téma se vedou také velké diskuse. V době, kdy jsou mezi lidmi propastné rozdíly v příjmech a možnostech, když nás všechny dokonale pohlcuje předhánění se v tom, čeho máme více, je pak rozdíl, co kdo považuje za vhodné jako dárek k vysvědčení. Někde je za vysvědčení slíbeno kolo, počítač, mobil, jinde je dostačující pěkná knížka nebo poukázka na prázdninový pobyt. Některé děti přivítají, když s nimi strávíte pěkné odpoledne s oslavou a občerstvením, které mají rády. Určitě ale uděláte velkou radost dárkem, o kterém víte, že po něm dítě již delší dobu touží. Řiďte se prostě zvyklostmi rodiny a dopadne to dobře.

Abyste nelitovali  

Rodiče, kteří děti vyprovází zlověstnými výhrůžkami typu „se čtyřkou nebo s dvojkou z chování mi domů nechoď", si zadělávají na to, že se nešťastné dítě ze strachu nevrátí domů, z obav uteče z domu, nebo sáhne po drogách či sebevraždě. Co si má počít rodič, jehož dítě se nevrátí domů? Zavolejte na nějakou z linek důvěry pro rodiče, kterou provozuje Sdružení Linka bezpečí, ta funguje v pracovní dny odpoledne na telefonním čísle 840 111 234. Na této lince poskytuje poradenství dětský psycholog a psychoterapeut.

P. S. Jednou jsem si povídala s vychovatelem v nápravně výchovném zařízení. Řekl mi, že se chovanci těchto zařízení dostanou vždy do problémů buď z naprostého materiálního přebytku, nebo naopak z nedostatku. Jsou z rodin, které nefungují. V prvním případě mají děti všechno, na co si vzpomenou - ale své rodiče skoro nevidí. Ve druhém případě je to z nedostatku - závidí věci a zážitky s rodiči svým vrstevníkům. Je jen na nás, rodičích, abychom našli tu správnou střední cestu, pokud chceme vychovat dobře svoje děti - ale jak mi určitě sami potvrdíte, je to balancování na tenkém ledě.

Zakázané věty

Radši snad ani nechoď domů!

Se čtyřkou se domů nevracej!

Po kom ty jsi tak blbá/blbý?

Celé prázdniny budeš zavřený doma!

Podívej se na kamarádku, ta má samé jedničky!

Počkej, to bude výprask!

Co z tebe bude? Nikam tě nevezmou!

Skončíš jako kopáč!

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

OTÁZKA TÝDNE

Slovácko

OTÁZKA TÝDNE

Přestěhoval jsem se a nevím, zda musím ohlásit zdravotní pojišťovně změnu svého trvalého bydliště, když na průkazu...

22. 6. 2013
Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu

Slovácko

Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu

Soudní exekutor může pomoci zaměstnancům, kterým firma dluží výplatu. Nevyplatí-li zaměstnavatel dlužnou mzdu, lze ji vymáhat exekučně....

21. 6. 2013
Jiné potřeby mají mladé rodiny či senioři

Slovácko

Jiné potřeby mají mladé rodiny či senioři

Každé období života s sebou nese zcela jiné nároky. Jiné požadavky mají mladí nezávislí cestovatelé, rodiny s...

19. 6. 2013
Jak nenaletět cestovce?

Slovácko

Jak nenaletět cestovce?

Prázdniny a doba dovolených jsou za dveřmi – možná právě teď si sedáte k internetu, chystáte se...

18. 6. 2013
TOPlist