FacebookYoutubeInstagram

Historie sklářství na Uherskohradišťsku

Slovácko Čtení 19. 9. 2019
Historie sklářství na Uherskohradišťsku

Sklárna Květná

Sklárna Květná je nejdéle fungující sklárnou u nás v České republice a jednou z nejstarších skláren v Evropě. Založena byla v roce 1794 knížetem Aloisem Lichtensteinem. Sklárna se až do poloviny 19. století soustředila na výrobu tabulového a užitkového stolního skla. Kvalitnější a exkluzivnější druhy skla se začaly vyrábět po odkupu skláren rakouským podnikatelem Emanuelem Zahnem. Sklárna s novým majitelem mění jméno na místní název Květná (Blumenbach) a zavádí jako druhá sklárna v Evropě dekoraci leptáním. Různě dekorované stolní sklo se v té době vyváželo do USA, Afriky, Austrálie, Egypta, Skandinávie, Rakouska, Německa a Švýcarska.

Po zestátnění fungovala sklárna nadále a mezi lety 1961 až 1990 byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny ve Květné. Po roce 1989 došlo k několika změnám vlastníků skláren, k významným milníkům patřily roky 2011-2018, kdy květenská sklárna patřila do sklářské skupiny Crystalite Bohemia, kterou v roce 2009 založil podnikatel Lubor Cerva. Po rozdělení obou závodů z důvodu prodeje skupiny vznikla nová společnost, Cerva Bohamia, která je současným vlastníkem a provozovatelem sklárny Květná.

Ve sklárně Květná se vyrábí pouze sodno-draselné sklo tradičními metodami v pánvových pecích. Veškerý sortiment tvoří ručně tvarované výrobky bez přísad olova, čímž je zaručena naprostá zdravotní nezávadnost. Na designu podnik spolupracuje s předními českými i zahraničními designéry a díky tomu vyráběl sklo například pro knížecí palác ve Vaduzu, automobilku Rolls-Royce, několik sedmihvězdičkových hotelů v Dubaji nebo sommelierské sklepy v Kalifornii.

Nákup výrobků po celý rok umožňuje firemní prodejna na stejné adrese ve všední dny od 9 do 16.30 hodin. Individuální prohlídky jsou možné v pracovních dnech po celý rok, a to po předchozí domluvě na kontaktu: Iveta Machálková, tel. 572 619 120, e-mail: .gro.etilatsyrc@avoklahcam

Jak se ke sklárnám dostat?

Sklárny CERVA BOHEMIA se nachází přímo u hlavní silnice vedoucí k hraničnímu přechodu se Slovenskem. Parkovat se může hned u skláren nebo na parkovištích v okolí sklárny.

S čím výlet do skláren spojit?

Naučná stezka Květná

Naučná stezka Květná je složena z devíti zastavení a je dlouhá necelých 7 km. Na trase se seznámíte nejen s historií obce, ale i s přírodními poměry, prameny, chráněnými rostlinami a živočichy a dalšími místními pozoruhodnostmi. Naučná stezka je vhodná i pro rodiny s dětmi. Trasa vede částečně lesem i po louce.

Janáčkům pramen a Nová hora

Janáčkův pramen (pramen železité vody) se nachází mezi obcemi Strání a Březová. Cesta z obce Strání-Květná k pramenu vede po zelené turistické značce a je dlouhá 2,3 km. K pramenu se jde přes přírodní rezervaci Nová hora a stejnojmenný vrchol (552 m n. m.). Přírodní rezervace je území o rozloze 29,61 ha s orchidejovými loukami, bývalými pastvinami a starými ovocnými sady, se suchými místy i mokřady, s remízky i listnatým lesem.

Po stopách chřibských sklářů - Stupava

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ se nachází v kulturním domě na Stupavě a návštěvníky seznámí s chřibskými skláři, k vidění jsou pozůstatky skla vylovené z potoka Kyjovka, dobové fotografie a dokumenty přibližující tradici nejen starohuťské sklárny, která byla v roce 1876 zrušena, ale také dokumenty o rozlehlé skelné huti v katastru Koryčan.

Sklárna se nacházela kilometr od obce Stupava, a tak v ní v poslední čtvrtině 19. století pracovali převážně stupavští obyvatelé. Na místě, kde kdysi sklárny stály, dnes už nic nenajdeme.  

Koryčanská skelná huť produkovala nejen tabulové, ale i užitkové a reprezentativní sklo. Vedle výroby prvotního skla se ve sklárně zpracovávaly i rozbité skelné střepy. Výroba skla v koryčanské huti skončila po záplavách v roce 1905 a o dva roky později byla výroba přenesena do Kyjova, kde sklárna pod názvem Vetropack Moravia Glass funguje dodnes.

S čím výlet do expozice spojit?

Zřícenina hradu Cimburk
Od muzea se můžete vydat směrem na Koryčany, kde se u turistického rozcestníku „Nad přehradou“ vydáte po zelené značce. Trasa k zřícenině je dlouhá 5 km.

Gotický hrad byl založen Bernardem z Cimburku v letech 1327-33. Byl tvořen hradním palácem, předhradím a dvěma okrouhlýma obrannýma věžemi. Dnešní význam hradu spočívá v ukázce nadstandardních architektonických a kamenických postupů 14. století. V roce 1720 je uváděn jako opuštěný.

V současnosti se o hrad stará občanské sdružení Polypeje, které pořádá různé kulturní akce, výstavy či koncerty.

Skalní útvar Kazatelna

Ke skalnímu útvaru se ze Stupavy dostanete stejnou cestou jako ke zřícenině hradu Cimburk, pouze u turistického rozcestníku „U Mísy - studánka“ se vydáte po červené turistické značce. Cesta ke skalnímu útvaru je ze Stupavy dlouhá 4,4 km.

Kazatelna se rozkládá na ploše 9 x 3,5 m, s výškou okolo 8 m. Na severní straně skála prudce spadá do údolí Stupavy. Schůdky byly vytesány snad již ve středověku. Na vrcholu je upravená plocha s železným dvouramenným křížem z roku 1972.

O skalním útvaru se traduje, že byl využíván skutečně jako kazatelna, nejprve moravským arcibiskupem Metodějem, později i augustiniány z nedalekého kláštera na Svatém Klimentu.

Atelier ŽAMPACH - Uherský Brod

Atelier Žampach založil již v roce 1990 Stanislav Žampach. Před tím, než založil svoji firmu, odjel se inspirovat do menší japonské sklárny. V ateliéru nejdříve pracoval sám, později přibral zbytek rodiny. Činnost ateliéru byla zpočátku zaměřena na design pro sklárny a obchodní společnosti z celého světa, např. Meiwa Trading Tokyo, Kurata Craft Glass Tsukiyono-Japonsko, May Company-USA.

Od roku 1997 se zaměřili více na vlastní vývoj, produkci a prodej reliéfně pískovaného skla. Pro své záměry objednávají sklo dle vlastních návrhů v mnoha českých i zahraničních sklárnách, popř. vybírají zajímavé a neohleděné tvary, které tyto sklárny nabízejí. Prioritou ateliéru je dávat na trh neustále novinky, ale taky zachovávat i starší sortiment.

Výrobky můžete objevit nejen v českých galeriích a specializovaných obchodech, ale i zahraničí. V Uherském Hradišti můžete výrobky z Atelieru Žampach zakoupit v Městském informačním centru na Masarykově náměstí.

Autor: LD

Vaše názory

NEDUHY STÁŘÍ - Když se objeví cukrovka

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Když se objeví cukrovka

Letní seriál, zaměřený na neduhy stáří, přináší další téma, kterým je hojně rozšířená cukrovka II. typu. Jak...

16. 9. 2019
V Portugalsku si Hradišťánek „štrngl na zdraví Modrým Portugalem

Uherské Hradiště

V Portugalsku si Hradišťánek „štrngl "na zdraví" Modrým Portugalem

Už od pradávna platí, že zahraniční zájezd nejlépe stmelí souborovou partu. Proto byl Hradišťánek potěšen, když dostal...

30. 8. 2019
Hradišťánek na festivalu Licidersko srce v Srbsku

Slovácko

Hradišťánek na festivalu Licidersko srce v Srbsku

Folklorní soubor Hradišťánek, skupinka Čtverka pod vedením Jitky Čerstvé a Gabriely Častulíkové, se zúčastnil 11. ročníku mezinárodního...

28. 8. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Rakovina prsu nebo prostaty

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Rakovina prsu nebo prostaty

Rakovina neboli nádorové onemocnění je skupina chorob, kterých se řada lidí obává. A někteří se s ní...

26. 8. 2019
TOPlist