FacebookYoutubeInstagram

Hubnutí nemusí bolet!

Slovácko Čtení 20. 8. 2018
Hubnutí nemusí bolet!
Foto: ilustrační foto

Češi podle statistik přibírají

O hubnutí toho bylo napsáno až příliš. Z každé strany módních časopisů, z každého rohu trafiky se to na nás valí. Co si tedy z toho vzít a co naopak ne? Kde je správná odpověď? Prakticky nikde a od každého něco!

Pokud vám hubnutí připadá u vašich tělesných proporcí tak možné, asi jako kdyby se teď u vás na zahradě objevila kopa sněhu, nemusíte nutně zoufat. I pro vás je pár tipů, kterými se můžete řídit.

Ze všeho nejdřív, motivace

Začít a mít chuť do hubnutí je vždy až na prvním místě. Důležité je však mít na paměti jednu věc, a to: Není důležité, jak rychle směřujeme k cíli, ale že jdeme tím správným směrem. Není důležitá rychlost, ale směr. I když třeba budeme trávit denně pět minut cvičením, stále jsme cíli blíž, než kdybychom se jeden den zbláznili a tři hodiny se potili v tělocvičně a zbytek týdne neudělali ani ťuk. Podstatné je to, že každým dnem se posunujeme k cíli a držíme svůj směr. Jasně, že občas z cesty sejdeme tím, že si raději lehneme k dobrému seriálu, jinak je ale důležitá pravidelnost.

Jezte méně, cvičte více

Neznamená to, že byste měli hladovět. Stačí jíst častěji, v menších porcích, tedy pětkrát až šestkrát denně. Často se doporučuje snídat, tedy že bohatá snídaně je základ dne. Ovšem mnoho žen také přiznává, že raději kvůli váze nesnídají. Jiné by zase přísahaly na to, že jídlo po páté hodině je kalorická bomba a katastrofa. Každému zkrátka sedí něco jiného a i diety a hubnutí jsou individuální. Ovšem vhodné je jíst méně, pravidelně a správně. Ale zato více cvičit. Nemusíte se nutně dřít ve fitku každý den, abyste dosáhli svých vysněných výsledků a postavy.

Co se týče stravy, není nutné ji hned od základů měnit, stačí přidat více ovoce a hlavně zeleniny, například místo večerních brambůrek nebo popcornu. Místo svačinky nebo oblíbeného dortíku si dejte jablko nebo střapec hroznů. I v tomto případě si však vyčleňte jeden den v týdnu, který budete mít takzvaně hřešící. Dopřejte si, na co máte chuť, od sladkostí až po červené víno. Když jsme u toho alkoholu, při shazování kil se také moc nedoporučuje, protože je celkem kalorický. Ovšem co si budeme povídat, dvě decky před spaním ještě nikomu nikdy neublížily. Dalším často opomíjeným pravidlem, celkem logickým, je fakt, že byste své tělo neměli nechat vyhladovět, tedy jíst každé tři hodiny. Protože pokud budete hladovět, snadno pak budete pořádat večerní nájezdy na lednici, což je ještě daleko horší. Doporučuje se také si před každým jídlem dát kousek bílkoviny v podobě sýra, který zažene lehce hlad a hlavně chuť.

Zkrátka se řiďte heslem: snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli. Nemusím dodávat proč!

Co je nejdůležitější na závěr? Mějte se rádi takoví, jací jste, a neměňte se kvůli někomu jinému. Prvním důvodem touhy po změně musíte být vy a ne někdo jiný. Kvůli manželovi nebo vyrovnání se hubeným kamarádkám vaše změny ani snahy nebudou trvalé.

Ukázkový jídelníček
  • Snídaně - celozrnný chléb, libová šunka, rajčátko, čaj nebo voda s citronem
  • Svačina -  jablko
  • Oběd - krůtí maso s rýží, zelenina
  • Svačina - jogurt
  • Večeře - zeleninový salát s vejci
Číslo týdne

70
Tolik kilogramů váží průměrná česká žena.
Z 88 kilo jsem se dostala na 60!

Podařilo se mi zhubnout téměř třicet kilo v poměrně mladém věku, bylo mi osmnáct. Avšak ze mě si příklad, ženy, neberte. Donutilo mě částečně okolí, ale hlavně já sama jsem chtěla změnu. Už mě nebavilo tahat za sebou i před sebou kamion tuku. Nejprve jsem začala hladovět, pohyb jsem přidala až poté, co už jsem něco zhubla, předtím to kvůli mým proporcím nešlo. Stávalo se, že jsem za celý den snědla jenom oběd a k tomu třeba jedno jablko. Nad vodou mě tehdy držely tři hrnky kafe denně. Samozřejmě o tom nikdo nevěděl, rodiče by mě v takovém pokusu samozřejmě nepodpořili. Postupně letěla kila dolů a chuť vydržet jsem měla stále větší a větší. Takže jsem jedla ještě méně a přidala jsem sport, jezdila jsem hodně na kole, zlepšovala si tím i fyzičku a úplně jsem vyřadila ze svého jídelníčku maso. Dostala jsem se na váhu 60 kilo a na pár dnů skončila v nemocnici. Na mé tělo už bylo toho experimentování dost, zpětně na to zrovna hrdá nejsem. Eliška, 24    

Autor: nik

Vaše názory

Nebezpečí, které číhá zejména u vody!

Slovácko

Nebezpečí, které číhá zejména u vody!

Pobyt mnoha lidí v trávě nebo u vody, v lese či na louce - pro klíšťata hotová...

18. 8. 2018
Letošní burčák je výjimečně velmi brzy!

Slovácko

Letošní burčák je výjimečně velmi brzy!

Letošní ročník je v mnohých věcech výjimečný. Můžou za to teploty, které jsou v tomto období nadprůměrné....

16. 8. 2018
Řasy jako mrkací panenka!

Slovácko

Řasy jako mrkací panenka!

Snad každá žena touží mít krásné dlouhé řasy, připomínající ty, které mají panenky. Pokud je však příroda...

14. 8. 2018
Víme, za co vám seberou řidičák!

Slovácko

Víme, za co vám seberou řidičák!

Je mnoho způsobů a cest, jak se stanete z řidiče neřidičem a chodcem. Buďto vám můžou postupně...

10. 8. 2018
TOPlist