FacebookYoutubeInstagram

I mámy dělají chyby

Slovácko Čtení 30. 5. 2017
I mámy dělají chyby
Foto: ilustrační foto

Honba za dokonalostí působí spíše zlo

Mít titul "maminka" je obrovská zodpovědnost. Která žena by nechtěla být dokonalou, milující matkou, jež svému dítěti rozumí, ví vždy, co potřebuje a jak mu pomoci? Mateřství v sobě zahrnuje spoustu úkolů a povinností… Mnohdy je nadpřirozenou schopností umět vše a navíc na jedničku. I tak se o to většina snaží, avšak každá podle vlastního receptu.

I když si to některé mámy nerady připouští, dopouštějí se při výchově různých chyb. Přes všechnu snahu, aby bylo dítě šťastné, zapomínají na obyčejné potřeby potomka, nutí jej dělat, co nechce, a nerozvíjí jeho individualitu. Schválně, najdete se v níže vyjmenovaných prototypech?

Pedantky

Řád a kázeň, to jsou slova, jež definují vztahy mezi matkou pedantkou a jejím potomkem. Z domova jsou spíše kasárna, kde musí být všechno na svém místě, věci ve skříních poskládané do komínků a podle barev a týden je naplánovaný dle rozvrhu. Taková výchova velmi potlačuje dětskou spontánnost a hravost. Místo toho, aby se chovaly živelně, jsou nepřirozeně vzorné a ukázněné. V dospělosti jsou neschopné samy si určit, co by chtěly dokázat, jelikož jim chybí vedení. Jsou závislé na matkách či partnerech, kteří musí neustále plánovat, nastavovat pravidla a "sekýrovat".

Srovnávačky

Jejich zálibou je srovnávat své děti s ostatními. Jsou tichými pozorovatelkami, všímají si hlavně chyb a nedostatků druhých, jež pak řeší před jinými matkami a poukazují na ně. Jakmile je někdo lepší než jejich potomek, je oheň na střeše. Těžce snáší neúspěch nebo prohru. Doma pak většinu času řeší, jak je možné, že syn nebo dcera neumí tak hezky malovat, jezdit na kole, hrát na kytaru atd. jako sousedovo dítě. Psychologové tvrdí, že je taková výchova typická pro matky, které si samy sebe neváží a mají nízké sebevědomí. Svým jednáním spíš potomkovi znechutí jakoukoliv činnost, než aby jej motivovaly a probudily v něm zájem. Jednak začne brzy nesnášet všechny, se kterými byl srovnáván, a také si nebude věřit, protože bude mít strach, že vždycky pohoří a zklame.

Vychloubačky

Mají potřebu poukazovat na dokonalost své ratolesti, a to ve všech směrech. Jiné maminky se jim snaží vyhýbat nebo omezit kontakt na minimum, protože celou návštěvu poslouchají o jejich malém géniovi. I když okolí trpí, pro potomka je ze všech mateřských prototypů tím nejméně ubližujícím. Sice z něj, v případě nadměrných pochval, nejspíš vyroste chlubílek, pořád si ale neodnese do budoucna těžké břemeno. Jediné, co by takové dítě mohlo trápit, je, že se bude o cokoliv snažit jen kvůli pochvale a hlavně aby nezklamalo mámu.

Knihomolky

Počátkem těhotenství ulehly do knih, příruček a brožur a nastudovaly si všechno čtyřmi způsoby a šestkrát dokola. Podle teorií různých odborníků se starají o své děti - krmí je tak, přebalují, uspávají, nechávají rozvíjet apod. Místo, aby daly na svůj vlastní instinkt a pud, drží se jen řádků v knihách. Mateřství pro ně neznamená nic víc než vědeckou disciplínu. Chtějí být tak dokonalé, až se vlastně uvedou do frustrace a deprese, protože jednotlivé knihy se liší v názorech a ony netuší, který je ten správný. Zároveň trpí dítě, jehož potřebám nikdo nenaslouchá, matky knihomolky totiž nejsou schopné vnímat své emoce a pocity. Potomci jsou následkem toho více uplakaní, vznětliví a nespokojení. Jejich pouto je vzdáleno.

Úzkostlivky

Mají strach - pořád a ze všeho. Vidí neustále jen to špatné a svůj pocit přenáší na potomka. Více o těchto prototypech maminek píšeme níže.

Autor: pec

Vaše názory

Rodina jako centrum lásky

Slovácko

Rodina jako centrum lásky

Minulý týden oslavila rodina svůj mezinárodní den. Co jste pro své blízké udělali v poslední době? Řekli...

25. 5. 2017
Strach ze stárnutí

Slovácko

Strach ze stárnutí

Čas chvátá jako splašený… Jedni bědují nad skutečností, že ještě před chvílí slavili Vánoce a nyní již...

22. 5. 2017
V Akropolis modelkou i novinářem

Uherské Hradiště

V Akropolis modelkou i novinářem

Letní měsíce jsou pro rodiny dobou dovolených. Děti pak v období prázdnin mají jedinečnou příležitost zažít něco...

16. 5. 2017
Sebeláska je cesta, jak najít sám sebe...

Uherské Hradiště

Sebeláska je cesta, jak najít sám sebe...

V současnosti každý z nás řeší nějaké osobní problémy. Někdo se trápí uvnitř, jiný je nevraživý vůči...

10. 5. 2017
TOPlist