Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

I ve stáří aktivní...

Slovácko Čtení 26. 7. 2017
I ve stáří aktivní...
Foto: ilustrační foto

Zestárne každý, tak proč si neužívat?

Spousta mladých lidí má ze stáří strach a bere jej jen jako zastávku před stanicí smrt. Tuto etapu života si spojují s úbytkem sil, zdravotními komplikacemi a samotou. Obávají se představy, že se budou trápit nad tím, že špatně naložili se svým dosavadním životem. Ale proč?

Zatímco ženy nechtějí přijít o krásu, celkového stárnutí se spíše bojí muži. Přesto jedině stáří v sobě nese životní zkušenost, kterou žádná jiná etapa nenabídne. Pokud se dokážete připravit fyzicky i psychicky, můžete zažít krásný čas i ve vyšším věku. Odborníci doporučují těšit se z každé chvilky a neobklopovat se ustrašenými myšlenkami z budoucnosti. Od padesáti by si člověk měl začít zvykat na pravidelnost, řád a tělesný pohyb, což je důležité ke vstupu do stáří. Zároveň se snaží přimět tyto lidi, aby se stýkali s různě starými lidmi, protože jak mladé, tak i seniory tato setkání velmi obohacují.

Aktivní senior

"Ze stáří jsem neměl strach, když to přišlo, ani to nebolelo. Sice mi pár sil ubylo, ale musím přiznat, že když jsem byl mladší, bylo mi leckdy i hůř. Snažím se své tělo i mozek maximálně zaměstnávat. Nejen, že jsem pracující senior, snažím se neustále dohánět rychle pokrokovou dobu - mám svůj profil na facebooku, ovládám chytrý telefon a nebojím se online plateb. Chci si užívat života, i když už to není, co to bývalo. Jiní mí kamarádi se zabrzdili v době svého mládí. Někteří jen lamentují nad tím, co je čeká, aniž by to sami věděli, druzí zase odmítají vymoženosti doby, protože podle nich se už nepotřebují učit novinky," sděluje Miroslav (71 let), aktivní senior ze Slovácka.

Se zájmem o svět

Být aktivní znamená mít zájem o okolní svět a snažit se mu porozumět. Je třeba být součástí společnosti a nestranit se lidí. Člověk je tvor společenský, pokud je o samotě, chátrá. Když jej něco trápí, je třeba se svěřovat druhým a nechat si poradit nebo slyšet více názorů. V případě, že si nezvládne pomoci sám, pak je dobré se přihlásit do odborných programů, které se věnují seniorům a pomáhají jim se začlenit.

Pomalejší stárnutí

Díky správně zvolenému jídelníčku můžete ovlivnit stárnutí vašeho těla. Tak s chutí do toho...

- strava by měla být složená převážně ze zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů a semínek, mořských řas a rostlinných mlék

- naopak omezit tučná masa, uzeniny, cukry, alkohol i cigarety

- elixíry mládí - léčivka gotu-kola, léčivka eleuterokok ostnatý a beta-glukany obsažené v hlívě ústřičné, žampiónu, shii-take či jidášově uchu

- pít zelený čaj a užívat ginkgo bilobu, což se hodí pro posílení paměti

Autor: pec

Vaše názory

Čistíme bez chemie

Slovácko

Čistíme bez chemie

Chemické prostředky jsou často zbytečně drahé, štiplavě zapáchající a mnohdy i neúčinné. Chcete mít čistoskvoucí domácnost? Zkuste...

24. 7. 2017
Kouzlo půjčování

Slovácko

Kouzlo půjčování

Jsou věci, které chceme nebo potřebujeme doma pořád, jako je nádobí, varná konvice, postel nebo pes. Některé...

23. 7. 2017
Vyspěte se do růžova

Slovácko

Vyspěte se do růžova

Až 40 % lidí, obzvláště ženy, trápí nespavost. Opět je na vině především stres a špatný životní...

18. 7. 2017
Když se loď partnerů potápí…

Slovácko

Když se loď partnerů potápí…

Krize může mít řadu tváří - vztah může vyšumět, může dojít k odcizení, nevěře nebo je jenom...

16. 7. 2017
TOPlist