FacebookYoutubeInstagram

Jak jezdili Češi na dovolenou dříve a jak jezdí teď?

Slovácko Čtení 21. 4. 2018
Jak jezdili Češi na dovolenou dříve a jak jezdí teď?

Dřívější oblíbenou destinací byl Balaton, nyní je to Chorvatsko.

Foto: archiv ČT

I když si to možná neuvědomujeme a často si toho nevážíme, můžeme vycestovat, kam se nám jen zamane. Ale až do sametové revoluce, do roku 1989, tomu tak vždycky nebylo. Cestování našich občanů bylo velmi omezené, do některých destinací se nemohli podívat a cestovat mohli většinou jen prstem po mapě.

V dřívějším Československu bylo povoleno jenom několik cestovních kanceláří. Nejčastěji měla vyprodáno společnost Čedok, která chrlila zájezdy na Východ. Dřívějšími oblíbenými destinacemi bylo především Maďarsko a Bulharsko. Do Maďarska se jezdívalo hlavně k jejich mělkému „moři“, tedy jezeru Balaton, o kterém se tradovalo, že i když ujdete dvacet metrů, stále máte vody sotva po kolena. Ale nejenom Češi si toto proslulé místo zamilovali a četně ho navštěvovali. I tyto vyhlídky však měly své nevýhody, jednou z takových byl omezený počet forintů, které si turisté mohli vyměnit, stejně jako u německých marek. Dneska oblíbené Chorvatsko, dřívější Jugoslávii, mohli objevovat jen výjimečně v letech 1962-1972, kdy to bylo povolené. Nejvíc turistů jezdilo ale do Sovětského svazu, zejména do letoviska Soči, také do NDR a Rumunska, ze kterého si nejčastěji vozili i suvenýry jako keramiku, z Bulharska to nejčastěji byly koňaky a látky na ubrusy, z Německa oblečení. Avšak co se týká cest, ty do Rumunska, kde bylo často možné narazit na žebráky, nepatřily zrovna k nejpříjemnějším.

Jak je tomu dnes?

Dnešním nejoblíbenějším místem, kam vyráží nejvíce Čechů, například za rok 2016 jej navštívil téměř jeden milion Čechů, je Chorvatsko. Azurově modré moře, písčité nebo oblázkově bílé pláže a cesta autem za jednu noc až do cíle - to jsou hlavní devízy tohoto populárního a cenově dostupného cestování. V poslední době se však tuzemští obyvatelé oblíbili i jiná zákoutí než Jadran, jako například Egypt, Itálii, Řecko, sousední Slovensko, oblíbenou destinací je také Turecko, všechny tyto země navštíví v průměru 200 tisíc návštěvníků, čím dál více lidí také volí cestu letadlem.

Avšak mnohým lidem se líbí krásy přírody, ve kterých našel zalíbení už praotec Čech, a vydávají se na cesty, prodloužené víkendy a výlety po tuzemsku. Velmi oblíbené jsou tak Šumavy, Jeseníky, Vysočina, Adršpašské skály a České Švýcarsko, všechny tyto oblasti jsou plné krásných a zajímavých přírodních úkazů a památek.

Ať už se však vydáte na dovolenou kamkoliv, snažte se si ji užít. Není nejdůležitější, kam cestujete, ale s kým!

Trocha statistiky…

• rodina utratí za dovolenou v tuzemsku v průměru 9 000 Kč

• za dovolenou v zahraničí poté 16 tisíc

• většinou Češi plánují vejít se se svou dovolenou do pěti tisíc korun

Autor: nik

Vaše názory

Jak se efektivně zabalit na dovolenou?

Slovácko

Jak se efektivně zabalit na dovolenou?

Také často před dovolenou zažíváte stresující chvíle, když si máte zabalit všechny svoje osobní věci a vměstnat...

19. 4. 2018
Přípravy na dovolenou snů už teď? Proč ne!

Slovácko

Přípravy na dovolenou snů už teď? Proč ne!

Pro někoho je to zvuk šplouchajícího moře a ležení na pláži, dávat si koktejly a pozorovat lodě...

17. 4. 2018
Právě teď je nejvyšší čas na jarní očistu těla!

Slovácko

Právě teď je nejvyšší čas na jarní očistu těla!

S jarem většinou přichází nová chuť do života, i do všeho, na co jsme v zimě neměli...

16. 4. 2018
Chcete seknout s kouřením? Není to však vůbec jednoduché!

Slovácko

Chcete seknout s kouřením? Není to však vůbec jednoduché!

Obecně je známo, že kouření škodí zdraví, a i když si toho je dost kuřáků vědomo, přesto...

14. 4. 2018
TOPlist