FacebookYoutubeInstagram

Jak najít to, co už je ztraceno?

Slovácko Čtení 18. 2. 2019
Jak najít to, co už je ztraceno?

U motivace je velmi důležitá zpětná vazba.

Foto: ilustrační foto

aneb Když se nedaří najít motivaci

Únava, stres, vyčerpání a pocit méněcennosti. Za tím vším stojí jediná příčina, a to hledání motivace. Nepomáhá ani pocit práce odváděné v prostředí, kde chybí zpětná vazba.

Kvalitní motivace je totiž podle psychologů prevencí proti vyčerpání zaměstnanců a jejich vyhoření. I to je důvod, proč motivaci nepodceňovat. Motivace a psychická pohoda jsou jako spojené nádoby a úzce spolu souvisí.

Pár tipů jak hledat a najít

Odpočinek. Zdá se to jako banální záležitost, ovšem velmi účinná. Únava, nevyspání, vyčerpání a stres, které mohou být spojené jak s prací, tak se soukromým životem, motivaci zrovna nepřejí. Pořádně se vyspat, věnovat se na chvíli něčemu jinému, odcestovat nebo si dopřát sport a hlavně informační detox od všeho.

Právě chvilkové vypadnutí z rutiny, jen na chvíli někam odjet, může vybudit nový pohled na věc, mysl se otevře novým myšlenkám a věcem a přijde na lepší řešení.

Sečtěte si pro a proti. Ujasnit si, proč svou práci vlastně děláte, co vám přináší a co vám naopak vzala a co jí obětujete, je velmi důležité. Vědět, z jakého důvodu člověk dělá to, co právě dělá, nebo proč se věnuje podnikání zrovna v tomto oboru a ne v jiném, je při hledání motivace důležité a jde s ní ruku v ruce. Pokud to tak není, je to poté v prostředí těžké a je to jako se nadechnout ve vzduchoprázdnu. Odpovědět si na otázku "Proč to dělám?" je podstatné a klíčové. Tyto odpovědi často pomáhají překonat krize.

Nové cíle a sny. Je pravda, že nás sice někdy můžou i pořádně rozdrtit, ale na druhé straně nám pomohou vzlétnout. Na něco se těšit velmi pomůže a je to ta nejlepší motivace. Musí to být však sen, který bude jenom váš a nepůjdete za ním, protože to chce partner nebo šéf.

Vždycky ale jde zapracovat i na svých vlastních snech. Mohou se například týkat práce nebo se zaměřit na posun v jiném kontextu. Cíl může být jakýkoliv, byť jen úplně maličký. Úspěch z něho přispívá k budování sebedůvěry a motivace.

Rozpomeňte se! To je podle mého názoru nejdůležitější bod. Vzpomenout si, co nás motivovalo dříve. Každý většinou v životě prožil období, kdy se cítil motivovaný a do nějaké akce se vrhal nadšeně, s touhou dosáhnout cíle. Věnovat se tomuto období a rozebrat si ho je užitečné proto, že je skrze ně možné odhalit, co jsou právě pro nás motivátory. I zpětná vazba je velmi důležitá a často odměnou pro toho, kdo to dělá. Ovšem tady chyba není v dotyčném.

5x motivace
  • jít si za svými sny
  • dopřát si vlastní odměnu
  • posunout se díky kritice a zpětné vazbě
  • vzpomenout si, co nás motivovalo dřív
  • zamyslet se, proč už ji nemáme

Autor: nik

Vaše názory

Už je tady zase! Svátek zamilovaných!

Slovácko

Už je tady zase! Svátek zamilovaných!

Rok se s rokem sešel a opět se všichni zamilovaní můžou těšit na svůj svátek, který každoročně...

14. 2. 2019
Valentýnské muffiny

Slovácko

Valentýnské muffiny

Suroviny: 300 g mouky• 1 hrnek mléka •...

13. 2. 2019
Srdíčkové tousty

Slovácko

Srdíčkové tousty

Suroviny: 1 plátek světlého toustového chleba 1 vejce ...

13. 2. 2019
Proč jíst banány? Jejich účinky vás překvapí!

Slovácko

Proč jíst banány? Jejich účinky vás překvapí!

Pokud nepatříte k milovníkům tohoto ovoce, tak byste mu měli dát ještě jednu šanci. Je totiž plné...

11. 2. 2019
TOPlist