FacebookYoutubeInstagram

Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Slovácko Čtení 28. 3. 2018
Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Nenechme vymizet naše tradice.

Foto: ilustrační foto

Velikonoce. Pro křesťana by to měly být ty nejdůležitější svátky v roce. Tradiční beránek, mazanec, pondělní „šlahačka“, zdobení kraslic nebo držení půstu na Velký pátek, to všechno jsou symboly velikonočních dní. Jak se však slaví v jiných zemích nebo koutech světa? Překvapí vás, že někde se slaví zcela bizarním způsobem!

Velikonoce v Česku

Se slavením Velikonoc je spojená celá řada tradic a zvyků. Velikonočním svátkům předchází zejména pašijový týden, který symbolizuje poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt a vzkříšení, a jehož jednotlivé dny s sebou nesou jistá pojmenování. Začíná Květnou nedělí, pokračuje Modrým (nebo také Žlutým) pondělím, Šedivým úterým, následuje Škaredá středa, Želený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční, který připadá na neděli, poté přichází Velikonoční pondělí. Zejména poslední dva dny jsou plné radosti a potěšení, předchází jim však dny plné příprav a půst. S každým dnem v tomto týdnu se pojí řada zvyků. Například na Velký pátek, tedy den Kristova ukřižování, lidé dříve chodili otvírat hory, které jim podle jejich přání vydaly schovaný poklad. Také se nesmělo jakkoliv hýbat se zemí, tedy rýt nebo kopat, což dodnes řada rodin dodržuje. Ani prát prádlo by se nemělo, protože by se podle legendy pralo v Kristově krvi. Mezi velmi oblíbené dny se řadí, zejména pro chlapce, Velikonoční pondělí, kdy chodí "šlahat" dívky, aby byly celý rok krásné, zdravé a veselé. Chlapci na oplátku dostávají od dívek vajíčka, i když v dnešní době jsou to spíše peníze, sladkosti nebo pro dospělé u nás na Slovácku štamprle něčeho ostřejšího, nejčastěji slivovice.

Hon na vajíčka v Anglii, vraždy v Norsku

Zatímco u nás chlapci pletou pomlázky a peče se tradiční sladký beránek, v jiných zemích nebo jiných světadílech se tyto dny slaví odlišně, i v tomto případě však platí: jiný kraj, jiný mrav. Například v Anglii a Austrálii se pro děti pořádají hony na vajíčka, které na velikonoční ráno hledají po celém domě a zahradě. Velikonoce na severu, v Norsku, jsou zasvěcené řešení vražd a kriminálních zločinů. Televize od rána do večera chrlí detektivní příběhy a kriminálky. Pokud ovšem chcete zažít Velikonoce zcela jinak, tak se vypravte na Filipíny, kam každoročně zamíří mnoho turistů. Tam se po vzoru Ježíše Krista nechávají místní křesťané ukřižovat a přibít na kříž. V Rusku, Itálii, dále v balkánských státech jako Bulharsko a Řecko je největším zážitkem ten chuťový. V Bulharsku se peče Velikonoční chleba, v Itálii slaný koláč se zeleninou a Řekové si pochutnávají na polévce z jehněčích vnitřností. V jiných zemích jsou zvyklosti podobné jako ty naše. Avšak maďarští chlapci v pondělí něžnější pohlaví nešlahají, ale polévají vodou. Dívky jim za to, stejně jako u nás, poděkují výslužkou v podobě malovaných vajíček, alkoholu nebo kusu koláče.

Číslo týdne

30

Přibližně na tolik korun nás vyjde upečení beránka.

Velikonoce v některých dalších zemích

Německo - lidé zde ověšují stromy vajíčky, zejména těmi čokoládovými

Chorvatsko - obyvatelé si přiťukávají vajíčky a pletou pomlázky z olivovníku

V zemi galského kohouta - ve Francii děti hledají po domě a okolí sladkosti schované zajíčkem

Rusko - lidé se obdarovávají vajíčky v červené barvě a pečou chleba s bílky

Už to není to, co bývalo

„Jako křesťanská rodina chodíme každým rokem samozřejmě na velikonoční dny do kostela na mše svaté a na Velký pátek dodržujeme půst, tedy celý den nejíme maso. Na Bílou sobotu se všechno chystá, připravuje, peče a vaří a teprve v neděli se oslavuje a beseduje. Máme doma velkou hostinu, kde nesmí chybět z kostela posvěcené koláčky, vajíčka, klobásky a beránek. V pondělí se poté vydávám na obchůzku s pomlázkou, ale už to dodržování tradic není to, co bývalo. V mých mladých letech jsme na šlahačku vycházeli s klukama už třeba v pět hodin ráno a stejně jsme nestihli vymrskat všechny děvčice z okolí do pravého poledne. Pokud jsme to nestihli, měli jsme smůlu, po dvanácté nám už nikdo nikde neotevřel. Teď hoši vstanou a vycházejí možná až právě kolem poledne. Na druhou stranu musím říct, že alespoň na vesnici se ze strany žen a hospodyň nevytrácí vstřícnost a pohostinnost.“

Stanislav, 54

Autor: nik

Vaše názory

Způsoby, jak zdobit kraslice

Slovácko

Způsoby, jak zdobit kraslice

Jedním z největších symbolů Velikonoc a příchodu jara jsou vajíčka a také malované kraslice. I když originálních...

26. 3. 2018
Přichází období jara a s ním i velký úklid v domě

Slovácko

Přichází období jara a s ním i velký úklid v domě

Jako se naše tělo na začátku jara zbrchává po zimním období a čerpá nové síly a chuť,...

17. 3. 2018
Pomocníci při boji se škůdci

Slovácko

Pomocníci při boji se škůdci

Hlístice Okem neviditelné parazitické hlístice jsou jedním z šetrných způsobů, jak se zbavit slimáků na zahradě. Aktivně...

16. 3. 2018
Nyní se probouzí zahrádka. Co je na ní potřeba udělat?

Slovácko

Nyní se probouzí zahrádka. Co je na ní potřeba udělat?

Po zimě se stejně jako některá zvířátka, která se uložila k zimnímu spánku, začínají probouzet i zahrádky....

14. 3. 2018
TOPlist