FacebookYoutubeInstagram

Jak se vlastně slavily Vánoce dříve? A v čem se dnes o tolik liší?

Slovácko Čtení 18. 12. 2018
Jak se vlastně slavily Vánoce dříve? A v čem se dnes o tolik liší?

Vánoce se blíží.

Foto: nik

Mnoho z nás si Vánoce bez některých tradic či zvyků už ani neumí představit. Hodně nám toho zanechali naši předci, kteří byli více věřící a pověrčiví než my. Ale které tradice jsme od nich nepřevzali? Co dodržovali, ale u nás se to vidí už jen zřídka?

Vánoce jsou oslavou rodiny, vzájemnosti a sounáležitosti. Celý svět oslavuje příchod Ježíše Krista.

Vánoce dříve
Již v období středověku bylo zvykem, že v předvečer tohoto svátku se chodilo po domech koledovat, zastávali to zejména kněží či jejich žáci. Významným zvykem byla také pohostinnost a z tohoto období dodnes dodržujeme, že někoho na Vánoce obdarováváme. Podle zdrojů bylo zvykem, že hospodář při obědě na Štědrý den položil na svůj stůl peníze, které chtěl darovat ten večer chudým. Také vzal 12 jader z jablek a vhodil je do misky s vodou. Kolik jadérek vyplavalo na hladinu a neudrželo se ve vodě, tolik suchých měsíců se očekávalo v příštím roce.

Na Štědrý večer také napekla hospodyně tzv. bílé chleby, tedy chleby z bílé mouky, kterými obdarovávala čeledíny a děvečky.

Hospodyňka sice mohla péct, ale během Štědrého dne nemohla zametat. Tato pověra vychází z pověsti o tom, že o „svatých nocích“ přebývají duše zemřelých mezi živými a mohly by být zraněny nebo vymeteny z domu. Při večeři na Štědrý den také nesměl nikdo v průběhu večeře vstát od stolu, jinak by slepice neseděly celý rok na vejcích.

Dívky, které se chtěly vdávat, dříve házely pantoflem. Jestliže špička boty směřovala ke dveřím, napovídalo to, že se děvče do roka vdá. U té, jejíž špička zůstávala směrem dovnitř, hrozilo nebezpečí, že zůstane na ocet. Dívky také věřily, že když budou volat o půlnoci: „Štěkej, štěkej, pes, kde je milý dnes“, tak právě z té strany, odkud se ozve štěkot psa, přijde jejich ženich.

Pokud je některá z mladých slečen nedočkavá a ráda by věděla jméno toho, koho si vezme, může vyzkoušet následující tradici s jablíčkem. V dřívějších dobách si nedočkavé slečny oloupaly nožem jablíčko tak, aby jim vznikla dlouhá spirála. Poté s ní třikrát zatočily nad hlavou a odhodily na zem a čekaly, jaké písmeno vznikne. A to bylo počáteční písmeno křestního jména jejího milého.

Tradic, které mají své logické opodstatnění, existuje celá škála a ještě stále bychom dnes našli mnoho rodin, ve kterých bývají dodržovány. Což je skvělé, protože zvyky a bohatství v nich ukryté, které nám naši předci přenechali, bychom měli uchovávat a oživovat.

Další zvyky

•    Jmelí - každá lepivá bobule přinese lásku, tento zvyk pochází z Anglie

•    Kapr - podle pověry nemůže být na stole maso z teplokrevného živočicha

•    Stolování - na stole byl jeden talíř navíc, pro nečekanou návštěvu

•    Lití olova - vztahuje se ke keltské magii, věštba budoucnosti

Autor: nik

Vaše názory

Pomáhejme (nejen) o Vánocích!

Slovácko

Pomáhejme (nejen) o Vánocích!

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím v roce. I zlí lidé se v tomto období změní a tak nějak...

16. 12. 2018
Vánoce si můžete užít i bez lepku!

Slovácko

Vánoce si můžete užít i bez lepku!

Pokud se potýkáte s alergií na lepek nebo jeho intolerancí a držíte speciální dietu, kde nesmí...

14. 12. 2018
Jak vybrat správnou vůni?

Slovácko

Jak vybrat správnou vůni?

Jestli sháníte nějaký skvělý dárek pro svou přítelkyni, manželku, kamarádku, babičku, maminku, dceru nebo známou, jistě jí...

11. 12. 2018
Těšíme se na sníh. Zejména kvůli sportům!

Slovácko

Těšíme se na sníh. Zejména kvůli sportům!

Ani v zimním období se nemusíte nudit. Samozřejmě, že se asi nikdo před nejdůležitějšími svátky v roce...

7. 12. 2018
TOPlist