FacebookYoutubeInstagram

Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka?

Slovácko Čtení 23. 10. 2018
Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka?

Každý den se průměrně narodí 140 tisíc lidí a zemře jich asi 60 tisíc.

Foto: ilustrační foto

Každý z nás se jistě setkal s tím, že ztratil někoho blízkého nebo někoho, koho měl rád. Pokud nepatříte do této skupiny, pak jste šťastný člověk. Ovšem ne každý takové štěstí má.
Nepatří sem jenom lidé, kterým někdo zemřel, ale také ti, kteří byli někým zrazeni, opuštěni, ztratili kamaráda, manžela, přítele, sourozence. I takové případy se dějí dnes a denně. Nejsme tady od toho, abychom vás ve vašem smutku utápěli, ale abychom vám pomohli. Tím nemyslím, abychom na toho člověka zapomněli, ale abychom se s jeho ztrátou dokázali vyrovnat a ve své cestě životem pokračovali dál. 
Odešel navždy
Pokud nám někdo zesnul, je naprosto normální a přirozené, že truchlíme a vypořádáváme se se svou bolestí. Každý se vypořádává jinak, je to individuální proces. Takže když někdo nepláče na celé kolo a nehořekuje, neznamená to, že není smutný, možná smutek dusí v sobě. Truchlení má několik fází, kterými si obvykle každý projde. Tyto fáze mají každá jinou délku. Nejdříve se začíná zmateností, tedy popíráním toho, co se vlastně stalo, pak následuje vyjádření emocí, vyplavují se různé emoce, lítost, zoufalství, nenávist, vztek, osamělost, klidně i závist nebo pocit viny. Posledním velmi důležitým bodem, který následuje po předchozích dvou, je smíření se. To poznáme tak, že jsme schopni o zemřelém mluvit, aniž bychom si jej idealizovali, nebo naopak aniž bychom nemohli vyslovit jeho jméno přes potoky slz. U každého je opět tato doba individuální, někomu stačí dva měsíce, jiný potřebuje třeba rok. Také hraje velkou roli, jestli blízký zemřel náhle, nebo jsme na to byli více méně připraveni, i když to nebudeme asi nikdy. I když to velmi bolí, je lepší zármutek a emoce nepotlačovat, bylo by to ještě horší. Propukly by totiž po nějaké době v horším formě a také by to mohlo vést k celkovému vyčerpání. 
Ještě není nic ztraceno
Druhá věc je, pokud se s někým rozhádáme a pak jej opustíme, nebo naopak on opustí nás. I v těchto chvílích prožíváme emoce výše vypsané, což je opět naprosto přirozené. Občas slýcháváme příběhy lidí, kteří se navždy rozhádali se svým manželem, ale také sourozencem nebo rodičem, navíc kvůli úplné malichernosti, která by se dala snadno řešit. Samozřejmě častým důvodem bývají peníze a majetek, které rozdělují lidi asi nejvíce. Občas jsou to také spory v oblasti politiky, životního stylu a priorit. Samozřejmě že takovým situacím nejde předcházet. Co tedy dělat poté? V první řadě je velmi důležité přiznat chybu a umět se omluvit, stejně tak je ovšem podstatné umět chybu přijmout. Omluvit se není ostuda, naopak v tomto směru neexistuje lepší lék. Na omluvu není nikdy pozdě, ať už od hádky uplynulo deset minut nebo let. 
Na závěr si pamatujme, že chybovat je přece lidské a odpouštět královské. 

Příčina úmrtí
* Nedostatek jídla
* Znečištěná voda
* Novotvary
* Nemoci oběhové soustavy
* Nemoci trávicí soustavy
Čas tu bolest zahojí
Za svůj život jsem přišel o mnoho lidí. Ta bolest a šrámy na srdci se nedají vyjádřit, to si asi dovede každý představit, alespoň ten, který přišel o blízkého a důležitého člověka. Každý se s tím vyrovnává svým vlastním způsobem, také jsem měl chvílemi tendence všechno vzdát a zahodit a prostě stagnovat a nejít dál, jednou jsem spadl až na dno. Ale pak jsem vstal a odrazil se, protože ode dna se odráží nejlépe. Začal jsem dělat to, co mě baví, a snažil jsem se radovat z maličkostí a dělat vše pro to, aby na mě byli mí drazí zesnulí hrdí, a ti, co mě opustili, aby věděli, o co přišli. Mnozí z mých přátel poznali to nejlepší, a přesto odešli, a někteří naopak poznali to nejhorší, a přesto zůstali. Těm, co to se mnou vydrželi a překonali těžké období, tak jsem moc vděčný. Ono totiž platí, že čas všechnu bolest zahojí.
Václav, 38

Autor: nik

Vaše názory

Květiny, důležitá součást nejen nevěsty!

Slovácko

Květiny, důležitá součást nejen nevěsty!

Ke každé nevěstě neodmyslitelně patří kromě krásného vzhledu a honosných bílých šatů i svatební kytice, stejně jako...

21. 10. 2018
Ozvláštněte svoji svatbu svatebními tradicemi

Slovácko

Ozvláštněte svoji svatbu svatebními tradicemi

Historie svateb na našem území je doslova prošpikována nejrůznějšími svatebními zvyky, které mají zajistit jedno - lásku...

21. 10. 2018
Věděli jste, že i otcové jsou na mateřské dovolené?

Slovácko

Věděli jste, že i otcové jsou na mateřské dovolené?

Ačkoliv u nás je na mateřské dovolené jen pár procent otců, ve skandinávských zemích je to zcela...

19. 10. 2018
Jóga aneb lék na všechno

Slovácko

Jóga aneb lék na všechno

Cvičení, při kterém se snoubí fyzická i psychická aktivita a kontrola nad vlastním tělem i myslí, je...

17. 10. 2018
TOPlist