FacebookYoutubeInstagram

Jak správně v zimě větrat?

Slovácko Čtení 6. 2. 2014
Jak správně v zimě větrat?

Plísně v bytech a orosená okna jsou známkou vlhkosti

Velká móda plastových oken s sebou kromě úspory tepla přinesla také vlhkost a plísně. Orosená okna a plíseň kolem nich na zdraví a pohodě z bydlení nepřidá. Co děláme špatně? Umíme vůbec správně větrat?

Vydýcháme tři litry vody!

V plískanicích a mrazech se musí větrat jinak než v létě. Přestože to není nijak složité, jen málo lidí umí větrat dobře. Domácí sušení prádla a dýchání také dělá své. Víte, že každý člověk vyloučí do vzduchu až 3 litry vody za den jen pouhým dýcháním? Vzdušná vlhkost se pak sráží na chladných stěnách i na sklech oken a na možný problém je zaděláno.

Ve vlhku větrejte každé dvě hodiny

Orosená okna či plesnivé skvrny za nábytkem jsou známkou toho, že špatně větráme a je doma vlhko. Jak se vlhka zbavit? Správným větráním.

Musí být krátké a intenzivní, aby se vzduch v místnostech kompletně vyměnil. Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5-10 minut - nejlépe do kříže. Nemusíte se bát, že přijdete o hromadu tepla. Vzduch v místnostech se sice ochladí, ale po zavření okna se opět rychle ohřeje od vyhřátých zdí. V průběhu dne pak větrejte podle toho, jak je v místnosti vlhko - v pokojích nemusíte větrat tak často jako v ložnici, kuchyni či koupelně. Ideální je intenzivní krátké větrání každé dvě hodiny. Samozřejmě, že také záleží na tom, kolik máte v místnostech květin, a také na typu zdiva. V nových domech omítka vysychá i několik let po dokončení, takže se musí větrat velmi často.

Větračku vynechejte

Větračka by se v zimě neměla používat. S její pomocí nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Mikroventilace, která je stejně spíš obchodním tahem, se v zimě kvůli namrzání a případnému poškození okna nesmí používat vůbec.

Co s orosenými okny?

Mnoho lidí si myslí, že vlhkost na sklech je známkou vadného skla, a nová okna se snaží reklamovat. Neuvědomují si totiž, že orosená okna jsou jen známkou vlhkosti v místnosti. Dříve vlhkost snadno pronikala ven starými netěsnícími okny. Také nebylo zvykem pravidelně větrat.

Nová okna lépe těsní, vlhkost pak nemá kudy unikat a sráží se na sklech. V chladnějších rozích místností se pak vytváří plíseň. Také velký počet květin na okenním parapetu nebo jeho zaskládání různými věcmi až nad okenní rám velmi přispívá ke kondenzaci par na skle.

První pomoc

Orosená skla a rámy tedy ihned otřete, v místnosti důkladně vyvětrejte a zjistěte, jestli něco nebrání dostat se teplému vzduchu k oknům. Vytáhněte žaluzie, rozhrňte závěsy, odhrňte záclony. Pokud to nepomůže, o 2 °C přitopte. Vyplatí se koupit vlhkoměr a dbát na správné vytápění. V obytných místnostech by teplota v zimě neměla klesat pod 20-21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %. Do místnosti umístěte pohlcovače vlhkosti a pravidelně z nich vylévejte vodu.

Odstranění vlhkosti a správné větrání je důležité, aby se vám ve vašem bytě žilo příjemně a zdravě.

Jak bojovat proti plísním?

V chladných a vlhkých místnostech nesušte prádlo.

Při vaření používejte digestoř nebo v jeho průběhu větrejte.

Vařte pouze v hrncích přikrytých poklicemi.

Odstraňte z cesty vše, co brání šíření tepla.

Zajistěte cirkulaci vzduchu od topení.

Ve vlhkých místnostech odstavte nábytek na 5 cm od stěn.

Když už máte na stěnách plíseň, použijte Savo a specializované přípravky.

Větrejte tzv. křížem - otevřete protilehlá okna a dveře - i v místnostech přes chodbu.

Do koupelny instalujte odvětrávání - pokud nelze, větrejte v ní častěji.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Nekalé praktiky prodejců houstnou

Slovácko

Nekalé praktiky prodejců houstnou

Zazvoní telefon, vy jej zvednete a v telefonu slyšíte líbezný hlas, který vám začne nabízet -...

3. 2. 2014
K dobré kondici stačí půlhodinka

Slovácko

K dobré kondici stačí půlhodinka

Někteří z vás se po Vánocích snaží shodit nějaká ta kila. Mnozí se teprve rozhodují, kdy začnou...

30. 1. 2014
Vše záleží na přístupu rodičů

Slovácko

Vše záleží na přístupu rodičů

O zrušení pololetního vysvědčení na základních školách se v odborných kruzích hovoří už několik let. Loni se...

28. 1. 2014
Montessori můžu jen závidět

Slovácko

Montessori můžu jen závidět

Déjà vu… - dalo by se říct při mém návratu na základní školu, kde jsem strávila půlku...

21. 1. 2014
TOPlist