FacebookYoutubeInstagram

Jak ušetřit při koupi potravin?

Slovácko Čtení 31. 8. 2017
Jak ušetřit při koupi potravin?

Kdo šetří, má za tři.

Foto: ilustrační foto

Nákup potravin něco stojí

Známe to všichni, jíst se musí, ale někdy nám potraviny, které nakupujeme, dokážou pěkně zahýbat s peněženkou. Podle průzkumů Češi měsíčně utratí za potraviny od 2 000 do 3 500 korun na osobu. Hned po bydlení se tak stále výdaje za potraviny drží v českých domácnostech na druhém místě. Nejčastěji chodíme jedenkrát týdně na velký nákup a ten drobný děláme i přes týden. Ale jak tedy ušetřit? Na co si dát pozor a čeho si naopak všímat? 
Sleva sem, sleva tam
Pozor na ně! Slevy jsou jedním z nejrafinovanějších prostředků obchodníků. Je zřejmé, že o všech produktech a jejich cenách přehled nemáme. Ale potraviny, které chodíme nakupovat pravidelně, tak u těch už víme, jak se jejich ceny pohybují. Nenechme se tedy zmást VELMI výhodnou slevou, která ve skutečnosti je jen nepatrná. Všimněte si, že když vejdeme do obchodu, tak na nás číhají slevy už u vchodu, což opravdu není náhoda. Pokud jsou tyto slevy opravdu výhodné, tak je to samozřejmě v pořádku.
1+1 zdarma, 2+1 zdarma a tak dále
Velmi výhodná koupě, zdá se. Ale tady je opravdu na zvážení, jestli daný produkt nebo potravinu tak nezbytně potřebujeme. U potravin to platí dvojnásob, většinou nemají dostatečně dlouhé datum spotřeby a vy tak často tento výrobek nestihnete spotřebovat. V závěru pak může dojít k tomu, že výrobek budete muset vyhodit. Ve finále tedy nakonec proděláte. 
To koření přece bývalo vždycky tady
"Už se mi stalo několikrát, že jsem hledala zboží, které kupuji pravidelně. Přitom jsem si myslela, že už mám přehled o tom, kde je například ten bílý jogurt, který beru každý týden. Pak jsem se na to zaměřila a zjistila jsem, že za nějaký čas se rozmístění potravin mění," říká 68letá Blanka. A opravdu je to tak, je to další z triků našich prodejců. Obchodníci záměrně rozmístění potravin po určitě době mění. A to z prostého důvodu, zboží, které chtějí více zvýraznit, dávají na pravou stranu. Řiká se, že kdo hledá, najde, a také z toho obchodníci vycházejí. Co kdybychom při tom hledání našli ještě několik dalších věcí, které přece nutně potřebujeme?
Barvy a světlo v hlavní roli
Prodejci si pomáhají i dalšími fígly. To, co je v akci a výhodné, tedy v přeneseném slova smyslu to, co potřebují prodat, označují  většinou velmi výrazně. Například žlutými nálepkami s nápisem sleva, výhodné. I uspořádání značek má svou filozofii. Platí, že to, co je dražší, se vyskytuje v úrovni očí a levnější produkty jsou v regálech ve spodní části. Zkrátka tam, kde jen tak očkem nezabloudíme. A viděli jste někdy v supermarketech okna? Další trik - lepší je, když spotřebitel ztratí pojem o čase a nakoupí co nejvíce produktů. Proto, když jdete na malý nákup, berte si záměrně malý košík.
Několik tipů, jak to půjde snadněji
• Všímejte si při nákupu přepočtu ceny za kilogram a tyto hodnoty porovnávejte. To, co se zdá zdánlivě kvůli velikosti výhodné, nemusí být výhodné i ve skutečnosti.
• Kupujte základní potraviny. Ovocný jogurt vzniká velmi dobře také smícháním marmelády a jogurtu bílého. Nemluvě o tom, že bude zdravější.
• Rada trochu psychologická. Bude rozdíl, když půjdete nakupovat hladoví, anebo když budete po jídle.
• Tašku na nákup si berte svou. Nejen že ušetříte nějakou kačku, ale budete také šetrní k životnímu prostředí.
Přemýšlejme nad tím, kdy potraviny nakupujeme. Ovoce a zeleninu se snažte nakupovat dle jejich sezóny.

Autor: mak

Vaše názory

Sebeláska versus sobectví

Slovácko

Sebeláska versus sobectví

Jestli jste někdy letěli letadlem, tak víte, že před letem probíhají poučení o bezpečnosti. A tam se...

29. 8. 2017
Vzpomínky v obrazech

Slovácko

Vzpomínky v obrazech

Domluvit si dobrého fotografa na svatební focení není jediným klíčem k hezkým obrázkům a zajímavým momentkám. I...

27. 8. 2017
Letní recepty od Markéty

Slovácko

Letní recepty od Markéty

Lahodný likér Limoncello Ingredince 5 BIO citrónů 0,5 l 80-95% alkoholu 500 g cukru 2 dcl vody ...

25. 8. 2017
Přicházejí děti nejčastěji k úrazům v létě?

Slovácko

Přicházejí děti nejčastěji k úrazům v létě?

Prázdniny se nám pomalu chýlí ke konci a my doufáme, že vaše ratolesti si je užily bez...

24. 8. 2017
TOPlist