FacebookYoutubeInstagram

Jak zachránit současnou generaci dětí?

Slovácko Čtení 12. 2. 2014
Jak zachránit současnou generaci dětí?

Za počítačové zlozvyky mohou hlavně rodiče

Většina pedagogických pracovníků si stěžuje, že současné děti ztrácí schopnost praktických dovedností a racionálního myšlení.

Už ve školce a na prvním stupni si dokážou bravurně poradit s počítačem, nejnovějším mobilem, tabletem, na internetu stráví mnoho hodin, ale samostatně se obléct nebo si zavázat tkaničky u bot je velký problém.

Ty tam jsou doby, kdy samostatně dokázaly zvládnout dojíždění do vzdálených kroužků - dnes si asi jen těžko dovedeme představit, že ještě nedávno se děti naprosto běžně samy dopravovaly autobusem klidně i šestnáct dvacet kilometrů do ZUŠ, nebo jiných aktivit, které byly pouze ve městech - dnes se většinou vozí auty rodičů.

Do školy je také nikdo nedoprovázel - snad jen prvních pár dnů v první třídě. Děti nebyly zanedbávány, byly jen samostatnější.

Kde je samostatnost a kreativita?

Podle nejnovějšího průzkumu se prý prudce zvýšil počet českých dětí, které jsou schopné používat v útlém věku počítačové hry i aplikace na chytrých telefonech. U mnoha z nich dokonce vzniká závislost.

Ale praktické dovednosti jsou pro ně naprostá katastrofa! Spousta náctiletých neumí vylézt na strom, zavázat si tkaničky, vyprat ponožky, vyhledat v klasickém jízdním řádu odjezd autobusu, postavit stan, uvařit hrnek čaje, zapálit oheň venku či na sporáku…

Při zápisu do prvních tříd v loňském roce si učitelé v jedné škole připravili zajímavý úkol - zavázat tkaničku. Výsledek byl katastrofální. Z třiceti dětí dokázalo udělat základní uzel jen pět.   

Nekupujte hotové hračky

Ve výběru hraček dělají rodiče největší chybu. Kupují hotové hračky, které málo rozvíjí fantazii, nenutí k představivosti a nedají se využít na vícero způsobů, děti s nimi nezažijí pocit z vlastních úspěchů.

Rodiče synkovi koupí letadélko na baterky, které vrčí, hraje, jezdí a ještě k tomu svítí. Synek je nadšený. První den s ním létá po bytě a na každém místě si dělá přistávací plochu. Druhý den se párkrát proletí, možná postaví hangár z knížek. Třetí den už nevyletí. A hračka leží na svém místě bez povšimnutí. Ani perfektní doplňky k vlakové soupravě nerozvíjí u dítěte zhola nic.

Proto, aby dětem nezakrněla fantazie, je nutné při výběru hraček přemýšlet. Kupujte raději neúplné hračky, kostky, lego, všelijaké hmoty k tvoření, řady výtvarných materiálů.

Malému chlapci, který touží po garáži k autu, zakupte raději stavebnici, ze které se dá postavit. Auta si může sestavit ze stavebnice, postavičky z plastelíny. Starším pak dejte hřebíky s prkýnky a pomozte jim si garáž vyrobit. Holčičky nemusí dostat dokonalou výbavu na jaro, léto, podzim a zimu. Pořiďte jim raději zbytkové hadříčky a pestré látky a společně můžete "ušít" jednoduché oblečení. Stačí nůžky, netřepivý textil (plsť) a lepidlo.

A místo drahých domečků na bunkry jim dejte kolíky na prádlo a prostěradla.

Malí potřebují popostrčit

Mnoho malých mrňousů neví, jak si hrát. To, že mu nakoupíte hromadu hraček a posadíte ho doprostřed, rozhodně není správná cesta. Právě tady vzniká nejedno osudové nedorozumění, když si rodiče spletou pojmy, jako je samota a samostatnost.

Proto pokud chcete, aby si vaše dítě samo hrálo, musíte ho to naučit. Ukažte mu, jak se přebaluje panenka, jak to vypadá u zubaře, zahrajte si na obchod. Vše, co dítě dělá, vlastně opakuje. Napodobuje činnosti sourozenců, kamarádů a dospělých a přidává k tomu i svou velkou dávku fantazie.

Pokud však pozorujete, že si vaše dítko neumí samo hrát vůbec, snažte se vymyslet příležitost, jak trávit čas se stejně starými dětmi. Hlavně se je na dlouhé hodiny nesnažte zabavit u DVD, počítače či chytrého telefonu.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Co v zimě dělají rybáři?

Huštěnovice

Co v zimě dělají rybáři?

Mnozí lidé si myslí, že rybářská sezóna trvá jen od jara do podzimu, ale není tomu tak....

11. 2. 2014
Celer je pan Lék

Slovácko

Celer je pan Lék

Čím dál častěji nám odborníci radí, že se máme vrátit k potravinám, které tvořily jídelníček našich předků....

9. 2. 2014
I chlapi můžou mít problémy s močením

Uherské Hradiště

I chlapi můžou mít problémy s močením

Začne to úplně nenápadně. Zpotíte se, podceníte oblečení a prochladnete. Ve vysokém pracovním nasazení máte málo času...

7. 2. 2014
Jak správně v zimě větrat?

Slovácko

Jak správně v zimě větrat?

Velká móda plastových oken s sebou kromě úspory tepla přinesla také vlhkost a plísně. Orosená okna a...

6. 2. 2014
TOPlist