Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Jak změnit návyky a zlozvyky?

Slovácko Čtení 4. 10. 2017
Jak změnit návyky a zlozvyky?

Nejznámější zlozvyk - kouření cigaret.

Foto: ilustrační fotografie

Pozor na to, jakou cestičku si vyšlapeme

Všechno, co v našem mozku za dobu několika let nebo desetiletí vzniklo, nedokáže mozek sám vstřebat nebo změnit a odstranit. Co to znamená? Při narození je náš mozek hladký, postupem času, tím, jak se učíme nové věci, se začíná brázdit novými cestičkami. Představme si, že chodíme oranicí pořád tam a zpátky. Ze začátku je cesta velmi obtížná, ale postupem  času si vychodíme precizní pěšinku. A tak to funguje i u mozku. Vznikají nám v něm nejrůznější pěšinky návyků, zlozvyků, pocitů a dalších vjemů. Ať jsou to ty dobré nebo pro nás špatné, jedno je jisté, zbavit se těch špatných dá práci a není to nikdy jenom tak. Ale dobrá zpráva, jde to! 

Pryč se zlozvyky!
U zlozvyků je cestička tak pevná, že se nám dokonce zdá, že jsme ji vydláždili, vybetonovali, a myslíme si, že původní hladká cesta je v nedohlednu. Nyní ale chceme náš zlozvyk změnit, nebo ještě lépe - skoncovat s ním. V těle proběhla biochemická reakce na "oznámení", že něco bude jinak, ale jak se dostat na tu novou cestu a skoncovat se starými zlozvyky? 
Pro nový návyk by měly být v naší hlavě dvě rozhodující věci. Za prvé je důležitá silná motivace a důvod, proč chci změnu, bez těch to nejde. A za druhé je důležité opakování a to chce disciplínu. Takže se dostáváme opět na začátek, mozek sice neumí mazat, ale má úžasnou vlastnost, dokáže překrývat. 
A jak dlouho to teda trvá? 
Bylo zjištěno, že 30 dnů stačí k tomu, aby vám nový návyk přestal být protivný. Takže pokud přežijete 30 nepříjemných dnů, přestane vám být nový návyk nepříjemný a začnou se dít věci. Ano, někdy je těch 30 dnů nekonečných, ale zase je to pořád jenom 1, slovy jeden, měsíc a to dokážete! Kdo by náhodou chtěl 30denní výzvu ke změně zlozvyku zkusit, musí počítat s jednou velkou podmínkou. Musíme tak fungovat opravdu denně. Po třiceti dnech nová stopa přestane být nepříjemná, ale ještě stále nad vámi nevyhrála. Podle výzkumů máme definitivně vyhráno až za 3-9 měsíců, je to individuální. Ale v případě, že změnu chceme ukotvit, ponechat ji jako trvalou, tak na zázraky na počkání přece nečekáme a stropní hranice 9 měsíců je pěkné skóre pro změnu, u které chceme setrvat celý život. 
JAK NA TO?

1) začněte postupně, nic nejde hned

2) mějte sami se sebou trpělivost, ta přece růže přináší
3) trpělivost ano, ale nepolevovat s disciplínou, ta jde s ní ruku v ruce
4) když se začne dařit, neusínejte na vavřínech a stále mějte na paměti, že cesta pro upevnění není zas až tak krátká, a tak musíte vydržet aspoň 30 dnů
5) nebojte se změny, při jakékoliv změně vstupujete do jakéhosi nepohodlí, s tím počítejte a jděte s odhodláním do toho
Je to těžké, ale jde to
"Chuť na sladké, pro mě velké téma. Byla jsem schopná klidně na posezení sníst tři čokolády. Věděla jsem, že mi z toho bude blbě, ale stejně mi to nedalo. Už se to dál nedalo vydržet, a tak jsem si sama řekla: Dost! Ještě nejsem v cíli, ale momentálně sním jednu čokoladu za celý týden. A to je pro mě velká výhra," svěřuje se Naďa (42) z Uherského Hradiště.
ČÍSLO TÝDNE

70
Tolik procent dospělých kuřáků by chtělo přestat kouřit. Z toho vyplývá, že téměř 2 miliony lidí v ČR si denně kupují cigarety, i když by raději nekupovali! Zkuste přestat už dnes. Zdroj: kurakovaplice.cz

Autor: mak

Vaše názory

Kolikrát denně máme jíst?

Slovácko

Kolikrát denně máme jíst?

Stres, nedostatek času. To jsou hlavní důvody toho, proč se nestravujeme pravidelně. Ovšem co je nejvíce důležité...

2. 10. 2017
Caprese

Slovácko

Caprese

Větší děti chodí už ze školy bez doprovodu, a mohou tedy trávit nějaký čas doma samy. A...

1. 10. 2017
Tuňáková pomazánka

Slovácko

Tuňáková pomazánka

Když je trochu větší hlad, salát nepostačí, a tak je dobré si připravit pomazánku na chleba, kterou...

30. 9. 2017
Lze dostat slevu na kroužek?

Slovácko

Lze dostat slevu na kroužek?

Než zaplatíte nemalé peníze za zájmové vzdělání pro vaše děti, tak se zamyslete, jestli je vždy nutné...

29. 9. 2017
TOPlist