FacebookYoutubeInstagram

Jaké benefity nám přináší spánek?

Slovácko Čtení 15. 6. 2018
Jaké benefity nám přináší spánek?
Foto: ilustrační foto

Jak se říká, to nejsladší na světě je právě spánek. A ještě nám přináší spoustu výhod pro naše zdraví, pohodu, krásu a tělo. Může mít však i své nevýhody. Možná se budete divit jaké!

Bez spánku se neobejdeme, také tvoří značnou část života, ale jak se říká, dobrého stačí málo a všechno ve větší míře škodí.

Problémy při nadbytku spánku

Zdá se to naprosto nelogické, ale i po mnohahodinovém spánku se můžou vyskytnout zdravotní problémy. Pokud budete denně spát víc než deset hodin, hrozí vám větší riziko srdečních onemocnění. Moc hodin spánku také může vést k obezitě, výkyvům nálad, depresím, k onemocnění cukrovkou. Můžete se budit s bolestí hlavy a páteře. Lidé, kteří naspali mnoho hodin, mají také horší schopnost vykonávat úkoly.

Tyto problémy samozřejmě můžou nastat i při nedostatku spánku, a většinou také nastanou. Našemu tělu nesvědčí ani nedostatek, ani mnoho spánku, ale měli bychom spát tak akorát. Když se o víkendu ráno probudíme v půl sedmé sami od sebe, tělo nám tím dává jasný signál, že bychom neměli spát víc, než je nutné. Každému však prospívá individuální doba spánku, například Napoleon podle pramenů spal pouhých pět hodin.

Studie také ukázaly, že nám více prospívá, když spíme nazí. Zde jsou důvody, proč byste měli nechat pyžamo ležet ve skříni. Spaní bez pyžama totiž zlepšuje krevní oběh, nehrozí vám cukrovka, otužíte se, takže budete méně nemocní, vyhnete se mykózám, také nebudete tolik náchylní ke stresu.

Nedostatek spánku způsobuje celou řadu potíží, proto bychom se měli snažit mít naspaných alespoň pár hodin. I když se to často bere na lehkou váhu, tak přerušovaný spánek nám ubližuje ještě více než málo spánku. Nejvíce dokáže zamávat s naší náladou.

I když je spánek velmi prospěšný, čas od času se každému stane, že probdí celou noc, ať už na diskotéce, s dítětem nebo ze stresu. Co tedy dělat, když náš organismus potřebuje nastartovat pro další pracovní den? Pusťte si do místnosti více světla a roztáhněte žaluzie - přírodní světlo a hlavně slunce dodává na rozdíl od toho umělého energii. Můžete také zkusit relaxovat, zvolte nenáročnou a klidnou formu pohybu, například krátkou procházku nebo jógu, nebo příjemnou hudbu. Sáhnout byste měli také po dobrých jídlech. Možná si říkáte, že vás nejlépe zasytí a nejvíce energie dodají sladkosti, to sice ano, ale hladina cukru v krvi hned zase klesne. V tom případě je lepší si vybírat ovoce, zeleninu. Například celozrnný chleba s marmeládou a banán je vhodnou snídaní po bezesné noci.

Bublina - Mezi zvířaty spí nejméně žirafy, jen asi půl hodiny.

Mýty o spánku

•    Spát bychom měli asi osm hodin - každý ovšem potřebuje individuální délku spánku

•    Cvičení pomůže k lepšímu spánku - jenom lehčí aktivita jako procházka, ne náročné cvičení

•    Starším lidem stačí kratší doba spánku - to je také individuální

•    Alkohol zabírá na spaní - to sice ano, ale v noci hrozí opakované probuzení

Autor: nik
Inzerce

Vaše názory

Jak odbourat stres?

Slovácko

Jak odbourat stres?

Každý z nás to zažil alespoň jednou v životě. Sevře se nám hrdlo a pohltí nás stres....

13. 6. 2018
Čokoláda může být pro naše tělo i prospěšná!

Slovácko

Čokoláda může být pro naše tělo i prospěšná!

V jednom příběhu se píše, že čokoláda je vlastně zdravá, protože se vyrábí z kakaových bobů,...

11. 6. 2018
Pomoc při boji s nízkým tlakem!

Slovácko

Pomoc při boji s nízkým tlakem!

Nízký tlak je častým problémem, který nás dokáže pěkně potrápit, a neměli bychom ho brát na lehkou...

10. 5. 2018
Připomínáme si osmý květen, den osvobození!

Slovácko

Připomínáme si osmý květen, den osvobození!

Letošní osmý květen - pro mnohé jenom další den volna a odpočinku. Osmý květen před 73 lety...

7. 5. 2018
TOPlist