FacebookYoutubeInstagram

Jaké jsou dnešní maminky?

Slovácko Čtení 13. 5. 2013
Jaké jsou dnešní maminky?

Vlepili jste včera mamince pusu? Dostala od vás kytičku?

Včera maminky a babičky oslavily Svátek matek. Ve školách, školkách a kulturních zařízeních pro ně děti přednášely básničky, zpívaly písničky a rozdávaly přáníčka... Smyslem tohoto svátku, který byl oficiálně vyhlášen v roce 1914 v USA, bylo, aby se alespoň jednou v roce dostalo hlasitého uznání opomíjené práci matek. Druhou květnovou neděli maminky nepracovaly, nevařily a neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. V demokratickém Československu byl zaveden Svátek matek především díky Alici Masarykové, nejstarší dceři prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Díky komunistům a jejich pojetí Mezinárodního dne žen Svátek matek upadl v zapomnění, dokud jej poslanci po sametové revoluci nevrátili zpět do kalendářů.

Vychovávají se dnes děti jinak?  

Možná jste si sami všimli, že dnešní děti jsou sice daleko lépe informované, ale také o mnoho méně samostatné než jejich rodiče ve stejném věku.

Pedagogičtí pracovníci se přiklánějí k názoru, že dnešní matky sice tráví s dětmi podstatně více času, než měla možnost generace jejich rodičů, ale tento čas není v mnoha případech využit kvalitně. Místo objevování nových věcí a rozvíjení fantazie u knížek hltají DVD, iphony, iPady, které jsou zabijáky dětské představivosti. 

Současným mámám je také vytýkána chybějící trpělivost, chuť děti něco naučit a vychovat je co nejdříve k samostatnosti.

Dříve se děti dávaly do jeslí ve dvou letech, protože v první polovině osmdesátých let byla mateřská umožněna jen na dva roky. Než tehdejší mrňouskové nastoupili do jeslí, museli zvládnout základní hygienické návyky, obléct se, najíst, mluvit nebo se alespoň několika slovy dorozumět a chodit. I když to bylo pro mamky a děti kruté, mělo to asi něco do sebe.

Dnešní děti mají pořádně umetenou cestičku. Mnozí chodí s plenkou spávat ještě ve čtyřech letech! Neumí se obléknout a zavázat tkaničku se naučí snad až ve škole.

Maminky totiž nemají vůli nechat děti dělat něco samotné, učit je už od útlého věku samoobslužnosti. Nemají snahu dítku uložit úkol a nechat je, aby se s ním popralo, jen za trpělivého dohledu.

I přes to, že je vědecky prokázáno, že dnešní matky se věnují dětem o třetinu více, než tomu bylo o třicet let dříve, některé maminky mají pocit, že se dětem věnují málo. A tak jim věnují veškerý svůj čas. Své děti milují často až nezřízeně. Snesly by jim modré z nebe - a tak svým ratolestem slouží. Dovolí jim naprosto vše. Ideální a milující matka, která se stoprocentně věnuje jen dítěti, je podle psychologů pro dítě největší hrozbou.

Přílišnou péčí své děti spíš ničí.

Jejich potomci neznají autoritu, nemají meze, což v běžném životě znamená, že vychovají nesamostatné fňukálky nebo naopak třídní agresory. Otázkou je, jak pak takové dítě, které je zvyklé mít za sebou starostlivou mámu, obstojí v dnešním světě.

Mají to dnešní matky jednodušší?        

Dobu nikdo nezastaví, stejně jako vývoj společnosti, která jde stále dopředu. U technologií je to ku prospěchu, ale lidské vztahy prochází hlubokou krizí. Díky vysokému pracovnímu tempu, nárokům na člověka, sociálním rozdílům mezi lidmi vládne nevraživost a závist jak u vrstevníků, tak mezi generacemi. A to všechno se odráží na dětech.

Negativa mateřství  

Únava

Stereotyp

Noční vstávání

Stres, vyčerpání

Finanční závislost

Nedostatek peněz

Izolace

Strach o dítě, úzkostlivost

Porod, těhotenství, šestinedělí

Velký problém s návratem do zaměstnání

Jak to bylo tehdy, a jak dnes

- Už dávno padlo pravidlo našich prababiček, babiček i matek, že muž je živitelem rodiny a žena jeho zázemím. Dnešní matky mají sice díky rodičovské dovolené a různým vymoženostem snadnější život, ale oproti dřívějšku jsou na ně kladeny vysoké nároky.

- Díky neblahé ekonomické situaci rodin s malými dětmi jsou mnohé matky nuceny pracovat i na mateřské dovolené, což je někdy naprosto vyčerpávající.     

- Manželé a partneři své ženy opouští daleko častěji než dříve. I když mají malé děti, zanechávají je v sociální nejistotě. Alimenty jsou často naprosto nedobytnou záležitostí, proto jsou mnohé matky v zoufalé finanční situaci nuceny prodat vlastní střechu nad hlavou a odstěhovat se k rodičům nebo do azylových domů, aby byly schopny uživit své děti.

- Dříve to měly matky možná těžší. Fungovaly však jesle, školky, do kterých byly umístěny všechny děti. Rozhodně nemusely žít v neustálých obavách o zaměstnání a existenci jako ty dnešní. Mohly využít podnikových bytů, novomanželských půjček, závodních rekreací, táborů a jiných výhod, o kterých se dnešním matkám může opravdu jenom zdát. Dnešní mateřství je tedy pohodovější, ale daleko více uspěchané a ve stresu...

Pohledy maminek

Gábina, 36 let

Ten, kdo vymyslel název mateřská dovolená, měl by si to vyzkoušet - i když se říká, že každý je svého štěstí strůjce. Vzhledem k tomu, že jsem měla jedno dítě, za rok a půl druhé a za další tři roky třetí, tak jsem třeba asi šest let nebyla u kadeřnice, v kině, nebo na kafi s kámoškou. Manžel mi sice v rámci možností pomáhal, ale kvůli třem malým dětem a manželce na „mateřské“ si našel na poloviční úvazek ještě jedno zaměstnání, aby nás vůbec uživil. Odtáhnout tu moji malou bandu byl takřka nadlidský výkon - zatímco jsem prostředního syna tahala od regálů se zbožím, nejstarší na mě neustále volala, z obavy, že se ztratí, a nejmladší prďola se pokusil skočit ze sedátka ve vozíku šipku přímo mezi mražené ryby... Zvládla jsem to a dnes na úmorné roky vzpomínám s nostalgickým úsměvem. I když jsem takřka každý večer padala únavou.

Nicméně beru to tak, že každá životní etapa má své pro a proti. Právě to je na životě fajn, že není pořád stejný. Jedno je však jasné - založení rodiny je velmi razantní zásah do života a na několik let to znamená přesun do úplně jiného světa. Považuji to však za velké plus.

Lenka, 29 let

S životním stylem, který se na nás valí z reklam, časopisů a médií, se vůbec divím, že si někdo děti pořídí. Vždyť pokud mají ženy chodit do práce, starat se o domácnost a partnera, pěstovat vztahy a vlastní koníčky a k tomu ještě vypadat dobře a udržovat se v kondici, dítě se do jejich života přece nemůže vejít! Spoustě lidí takový styl naprosto vyhovuje a měnit ho nechce, což je s dítětem absolutně nutné. I já to tak mám - mám práci, která mně zabírá spoustu času, domácnost i vlastní koníčky a vůbec si nedovedu představit, že bych si tohle všechno udržela i s dítětem. Proto s přítelem uvažujeme, že si jej snad ani nepořídíme, protože takto nám to vyhovuje - nechceme přijít o svůj standard.

Renata, 54 let

Dnes se muži daleko více zapojují do výchovy dětí než za socialismu, kdy údernice měla dvě děti, o které se starala sama - manžela věčně někde po schůzích nebo rozvaleného na gauči s pivem a novinami. Dnešní ženy mohou využít nejrůznějších vymožeností - jídlo dieteticky připravené pro děti,  velký výběr potravin, zeleninu po celý rok, dětská centra, jednorázové pleny, vlhké ubrousky, placenou mateřskou dovolenou... dnešní ženy myslí více na sebe. Vysedávají u těhulkovských a maminkovských webů, kde profesionální koučové poradí jak s partnerskými vztahy či perfektním outfitem, nejlepšími cviky ve fitness či relaxem ve wellnes... Dnešní ženy to mají v mnoha směrech daleko jednodušší, než jsme to měly my. Mají více možností věnovat se svým dětem, ale vychovávají buď nesamostatné bábovky nebo agresory. Čím to je?

Často sleduji kočárkový zástup matek mířící do kavárny, kde kouří a debatují o tom, jak jsou unavené a obětavé maminky. Ne všechny jsou takové - znám i maminky, které se svým dětem věnují s láskou. Vychovávají je k samostatnosti a slušnosti a soudržnosti.  

Jak jsme kvůli plenkám museli zrušit dovolenou

Každá maminka, která prožila mateřství vyvářením (bez automatických praček), sušením, žehlením a nekonečným skládáním do komínků, na své plenkové galeje vzpomíná s nostalgickým úsměvem. Papírové jednorázovky by pro ně byly hotový zázrak. Navzdory tomu však přibývá maminek, které myslí ekologicky a navrací se k plenám látkovým. Papírové používají jen v krajním případě.  

Já jsem díky mateřství prožila období látkových i papírových plenek a zodpovědně musím říct, že jednorázovky sice hodně lezou do peněz, ale nesmírně usnadňují práci. Kdyby však existovaly před dvaadvaceti lety, nestala by se příhoda, které se v rodinném kruhu vždy pořádně nasmějeme.

Podařilo se nám ušetřit nějakou tu korunu na dovolenou, a tak jsme si na týden pronajali chaloupku. S půlroční dcerou jsme po dlouhé době chtěli prožít trochu romantiky uprostřed nádherné přírody Slovenského ráje. Malovali jsme si nádherné dny plné odpočinku, sluníčka, sbírání hub, borůvek a procházek malebnou krajinou. Kočárek pod okny chaloupky a sušení plen na sluníčku.

Ale ouha! Záhy po příjezdu začalo pršet a pršelo v kuse několik dnů. V chaloupce zavládlo vlezlé vlhko, kterému přispívaly nekonečné šňůry neschnoucích plen. Mokré vyprané pleny visely snad úplně všude. Na sporáku prádelní hrnec na vyvařování a kamna, ve kterých se nedalo zatopit (bylo léto, tak s tím majitel ani nepočítal).

Mokré pleny se pro nás staly noční můrou a tenčící se hromádka těch suchých nás nakonec donutila vrátit se domů předčasně. Tenkrát by nás ty jednorázové určitě zachránily.

Dnešní maminky to mají díky papírovým plenkám jednodušší. Příroda a ekologie však pláče...

V čem spočívá generační rozdíl v mateřství?   

+ více možností, jak dítě rozvíjet - mateřská centra, baby plavání, znakování, cvičení s dětmi, ...

- vysoké nároky na matky a ženy vůbec

+ jednorázové pleny, instantní mléko, kaše, ovoce a zelenina celý rok   

- minimum finančních výhod

+ lepší porodní péče

- neustálé obavy, že přijdeme o práci  

+ internet, dostupné informace

- pořízení dítěte přináší obrovské finanční náklady

+ kurzy pro nastávající maminky, možnost manžela u porodu

- na dnešní děti číhá více nebezpečí

+ přehršel zájmových kroužků a kurzů

- moc velký shon a spěch  

+ maminky nemusí šít doma - existují bazárky, burzy

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Tradiční burza

Březolupy

Tradiční burza

Motoristé, zahrádkáři, kutilové, restaurátoři a prodejci moto-zboží se sejdou v sobotu 18. května na tradiční jarní Auto-moto...

12. 5. 2013
Otázka týdne: Kolik mne bude stát porod?

Slovácko

Otázka týdne: Kolik mne bude stát porod?

Dcera bude rodit - kolik bude stát pro ni a dítě pobyt v porodnici? Je třeba platit...

5. 5. 2013
Nedostat pusu pod rozkvetlým stromem je jako pošlapat ženě duši

Slovácko

Nedostat pusu pod rozkvetlým stromem je jako pošlapat ženě duši

Nedostat prvomájovou pusu pod rozkvetlým stromem, to je pro zadanou ženu něco jako facka přes půl obličeje,...

2. 5. 2013
Klíště dokáže pěkně potrápit

Slovácko

Klíště dokáže pěkně potrápit

Na stráních byl ještě sníh, když jsme s udivením dceři tahali z nohy klíště. Dva dny poté,...

29. 4. 2013
TOPlist