FacebookYoutubeInstagram

Jaro zaklepalo na dveře. Ty se však ještě neotevřely!

Slovácko Čtení 29. 3. 2018
Jaro zaklepalo na dveře.  Ty se však ještě neotevřely!

92 dnů si můžete užívat meteorologického jara.

Foto: ilustrační foto

I když to tak mnohdy venku nevypadá, a lidé chodící kolem často ještě v zimních bundách tomu také moc nenasvědčují, tak právě začalo jaro. Nejkrásnější roční období pomalinku otvírá svou bránu.

Známky jara

Jaro, které začíná 21. března jarní rovnodenností, je znakem nového života, rodí se mláďátka, všechno tvorstvo se probouzí po mnohdy třeskuté zimě. Nás lidi začíná opouštět úzkostná nálada, zásluhu na tom má sluneční svit, kterého si díky delšímu dni dokážeme užívat déle a s jehož podporou se v nás začíná uvolňovat látka serotonin, tzv. hormon štěstí. Nevím jak vy, ale já mám vždycky na jaře novou chuť do věcí, které mám tendenci v zimních měsících odkládat. Na jaře nám začíná být příjemně, už se netřepeme zimou a nepostáváme mrznoucí na autobusových zastávkách, odhazujeme zimní boty, kabáty a bundy a začínáme do našeho šatníku přesouvat lehké mikiny a barevné a pestré halenky, zároveň se však nemusíme schovávat pod slunečníkem před prahnoucím sluncem a vedrem k zalknutí do stínu, jako je tomu v létě. Všude je rozkvetlá příroda, což znamená, že můžeme chodit na procházky, pořádat výlety, túry nebo můžeme jen tak vyrazit do lesa. V tomto ročním období také můžeme sbírat různé bylinky, jako jsou hluchavky, kopřivy nebo bez černý, ze kterých můžeme vyrábět různé sirupy a podobně.

Odvrácená strana jara

I když se může zdát, že právě na jaře, kdy všechno pučí, kvete a bzučí, je vše sluncem zalité, každá strana má rub i líc. A právě na jaře vzrůstá počet sebevražd. Po 1. lednu je nejkritičtějším obdobím v počtu sebevražd právě duben, kdy počet dosahuje svého vrcholu a od května zase křivka klesá. Proč tomu tak je, o tom by se dalo polemizovat, i vědci se snaží na tuto záhadu přijít již několik let, avšak bezvýsledně. Této překvapivé zprávě nepomáhá ani fakt, že deprese, ze kterých sebevraždy pramení, vyvstanou zejména z nedostatku denního světla, tudíž nejčastěji na podzim nebo v zimních měsících. Další nevýhodou jara je pro část populace zejména pyl. Zatímco jedna část vítá jaro nadšeně, druhá část naštvaně, protože toto období pro ně znamená problémy. Mnoho lidí je alergických na pyl z kvetoucích stromů nebo srst zvířat, trávu, později řepku, tyto příznaky alergií číhají ze všech stran a vyhnout se jim při pobytu venku je prakticky nemožné, doporučuje se však omezit pobyt v blízkosti venkovních alergenů. Také nás začíná otravovat nepříjemný hmyz, jako jsou moli a komáři, od kterých máme aspoň na zimu pokoj. Často nás trápí také četné deště, nazývané aprílové nebo májové, jsou sice drobné, v krátkých intervalech, avšak přicházejí neohlášeně. Útěchou nám může být, že sice nejsou příznivé naší pohodě, zato pomáhají naší fauně a flóře.

Radost ze slunečných dnů si vzít nenechám

„Jaro je moje nejoblíbenější období vůbec, miluju ho. Začínám mít vždycky po zimě novou chuť do života, například se mi lépe vstává a celý den mám více energie. Nechce se mi spát a nepřepadá mě únava jako v zimě. Také toho na jaře víc stíhám, více toho také udělám pro sebe, protože mám více pohybu, často totiž chodím na procházky nebo se jdu proběhnout. Kromě toho, že si měním šatník a začínám více chodit ve světlém a barevnějším oblečení, tak také poupravuji svůj jídelníček, už tolik nejím sladkosti a tučná jídla, ale volím spíše lehké saláty, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky a ovocné koktejly. Avšak i toto období má stinné stránky, můj přítel je totiž alergický na pyl, a to pro něj znamená mnohé problémy. Z pobytu venku, procházky a práce na zahradě se pro něj stává utrpení, ale radost z těchto slunečných dnů si nenecháme vzít.“

Lenka, 28

Jaro na zahradě

Co sadit v měsíci dubnu

Na záhony lze nyní vysévat červenou řepu, mrkev, salát, špenát nebo hrách, brokolici, brambory a křen. Do skleníku rajčata.

Bylinky: levandule, tymián, oregano, majoránka, šalvěj, máta, kopr, rozmarýn a další.

Květiny: všechny trvalky, které kvetou v létě a na podzim, skalničky, kapradiny, okrasné trávy, bambusy, trávníky.

Autor: nik

Vaše názory

Velikonoční mazanec

Slovácko

Velikonoční mazanec

• Suroviny: • 100 g másla • 100...

29. 3. 2018
Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Slovácko

Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Velikonoce. Pro křesťana by to měly být ty nejdůležitější svátky v roce. Tradiční beránek, mazanec, pondělní „šlahačka“,...

28. 3. 2018
Způsoby, jak zdobit kraslice

Slovácko

Způsoby, jak zdobit kraslice

Jedním z největších symbolů Velikonoc a příchodu jara jsou vajíčka a také malované kraslice. I když originálních...

26. 3. 2018
Přichází období jara a s ním i velký úklid v domě

Slovácko

Přichází období jara a s ním i velký úklid v domě

Jako se naše tělo na začátku jara zbrchává po zimním období a čerpá nové síly a chuť,...

17. 3. 2018
TOPlist