FacebookYoutubeInstagram

K dobré kondici stačí půlhodinka

Slovácko Čtení 30. 1. 2014
K dobré kondici stačí půlhodinka

Někteří z vás se po Vánocích snaží shodit nějaká ta kila. Mnozí se teprve rozhodují, kdy začnou cvičit a ve které posilovně jim bude nejlépe. O jejich možnostech moc nevědí. Pomocí našeho článku se můžete blíže seznámit s možnostmi, které v posilovnách můžete využít. Existuje hned několik variant, z nichž si můžete vybrat. Záleží však na tom, kolik jste ochotni věnovat času.

Záleží jenom na vás, jestli budete cvičit ráno, nebo večer, v posilovně, nebo venku. Cvičte zkrátka v takovou denní dobu a v takovém prostředí, které vám maximálně vyhovuje. Pokud ještě před snídaní zvládnete třicetiminutový kardio trénink - například chůzi kombinovanou s během - bylo by to pro vás vynikající. Tím totiž nejlépe nastartujete metabolismus.  

Třicetiminutovky

Nejčastěji se používá kombinace tzv. kardia a posilovacího cvičení, na což je třicet minut hraniční čas - ale dá se to zvládnout. Plánovanou půlhodinu můžete strávit chůzí kombinovanou s během na běžeckém pásu. Na začátek je vhodných pět minut chůze, aby si tělo po příchodu zvenku zvyklo na prostředí. V následujících dvaceti minutách pak střídejte chůzi s během - tři minuty jdete, tři minuty běžíte. V závěrečných pěti minutách by měl následovat strečink a uvolnění.

Po několika návštěvách posilovny můžete zkombinovat kardio zátěž s posilováním - dvě minuty chůze na pásu, dvě minuty běh na pásu, poté dřepy. Při výběru dalších cviků je třeba zvolit takové, při kterých zapojíte co nejvíc svalových partií najednou. Cviky by na sebe měly plynule navazovat, abyste neztráceli čas přebíháním ze stanoviště na stanoviště. Počet opakování je deset až patnáct, v půlhodině se cvičí jen dvě série. Nejlépe vám poradí zkušený instruktor.

Power Plate

Na tomto přístroji stihnete za třicet minut to, co byste v klasickém fitness centru cvičili hodinu. Funguje na principu přenosu vibrací do svalů, které se následně reflexivně stahují. Držením těla v jedné poloze až po dobu jedné minuty se současně aktivují různé svalové skupiny, díky čemuž se můžete soustředit jen na ty části těla, které chcete vylepšit. Cvičením na Power Plate sice nezhubnete, ale svaly vytvarujete ukázkově. Na první lekce je dobré vzít si trenéra, abyste se naučili správnou techniku cvičení.

Vacushape

Trenažér chůze, ve kterém chodíte v kabině, kde dochází díky pohybu a řízenému podtlaku k prokrvování. Pohyb a podtlak podporuje metabolismus tuků a také zlepšuje funkčnost lymfatického systému. Před aplikací je dobré se krátce rozcvičit. Pomůže rotoped, běžecký pás atd. Ke spalování tuků pak dochází už od první minuty. V případě, že se nerozcvičíte, začnete spalovat až po deseti minutách. Vacushape se často používá jako nárazová terapie po dobu šesti týdnů. Nevýhodou je nedostatečné zapojení horních partií těla.

Moderní expreska

Kruhový trénink, který k nám přišel z USA, probíhá na 8 hydraulických strojích a 8 aerobních mezistanicích, které jsou uspořádané do kruhu podle toho, zda procvičujete spodní nebo horní partie těla. Během půlhodiny se v kruhu přesouváte z jednoho stanoviště na druhé, a to po třiceti vteřinách. Program zahrnuje prvky kardiovaskulárního i silového cvičení.

DOBRÉ RADY

- Snažte se najít si čas na cvičení alespoň třikrát týdně. Lepší je cvičit třikrát týdně půl hodiny, než jít jednou za týden na půl dne do posilovny, kde budete cvičit do padnutí.

- Cvičení je pouze malá část úspěchu, klíčová vždy byla, je a bude strava.

- Snažte se jíst pětkrát denně menší porce kvalitních potravin, ale nevyčítejte si ani občasné mlsání oblíbených dobrot. Pokud je nebudete konzumovat dennodenně od rána do večera, není důvod se stresovat kvůli přibírání.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Vše záleží na přístupu rodičů

Slovácko

Vše záleží na přístupu rodičů

O zrušení pololetního vysvědčení na základních školách se v odborných kruzích hovoří už několik let. Loni se...

28. 1. 2014
Montessori můžu jen závidět

Slovácko

Montessori můžu jen závidět

Déjà vu… - dalo by se říct při mém návratu na základní školu, kde jsem strávila půlku...

21. 1. 2014
Ženskost podtrhne plesovou sezonu

Slovácko

Ženskost podtrhne plesovou sezonu

V letošním roce si plesovou sezonu užijí jak milovnice romantiky, tak sportovně založené dámy. Poletí romantická krajka...

14. 1. 2014
Teplo domova ničím nenahradíš

Slovácko

Teplo domova ničím nenahradíš

Krátké zimní dny nejsou zrovna v oblibě. Ale i ony mohou mít své kouzlo. Rodina má na...

10. 1. 2014
TOPlist