FacebookYoutubeInstagram

Kam se skleněnými obaly? Do koše totiž nepatří

Slovácko Čtení 12. 1. 2018
Kam se skleněnými obaly? Do koše totiž nepatří
Foto: sroty.cz

Tříděním skla šetříme planetu a přírodu kolem sebe, protože jinak se v přírodě rozkládá tisíce let. Tříděním také umožňujeme recyklaci a vytváření nových skleněných produktů.

Sklo lze recyklovat prakticky do nekonečna a při oddělování skla od jiného odpadu ušetříme spoustu energie, protože při výrobě nového skla ze starého činí úspora energie až 90 % oproti výrobě ze surových sklářských písků. Z lidí, kteří třídí opad, jich sklo odděluje 83 procent. Přitom třídění skla je velmi jednoduché, dá se totiž recyklovat i se zbytky obsahu. Obaly se tedy nemusí nijak složitě vymývat, stačí obsah pouze dojíst, při zpracování nevadí ani lahve s kovovým víčkem, které se u některých nádob nachází. Nemusí se tedy oddělovat ještě předtím, než je vyhodíme do kontejneru.

Oddělují se až později pomocí magnetu.

Přece jenom určité sklo do kontejneru k tomu určeného nepatří

I když by se mohlo zdát, že do kontejneru na sklo patří veškeré sklo, není tomu tak. Některý materiál není vhodný k dalšímu zpracování, jsou to vedle keramiky a talířů také zrcadla, skla do aut nebo varné a pozlacené sklo. Existují však různé druhy skla. Bílé sklo jsou například čiré sklenice od kompotů a různých nápojů. Na sklo čiré jsou určeny bílé kontejnery. Zelené sklo představují barevné láhve od vína, sirupů nebo piv. Tyto výrobky patří do zeleného kontejneru, stejně jako hnědé sklo. Každý druh má svůj recyklační symbol, který najdeme na skle. Důvod třídění na čiré a barevné sklo je prostý - při další recyklaci se totiž z barevného skla čiré nevyrobí.

Jak se vytříděné sklo dostane až na náš stůl?

Nejlepšími vlastnostmi skla jsou dobrá chemická odolnost, omyvatelnost, průhlednost a možnost opětovného zpracování. Nejčastěji se ze skleněných produktů vyrábějí láhve na minerální vody a pivo. Vytříděné sklo se sveze na třídicí linku, kde se dotřiďuje, drtí, odstraňují se zde nežádoucí příměsi a dočisťuje se pomocí optoelektrických čidel. Správné třídění tomuto procesu značně pomáhá, protože kamínky a kousky porcelánu či keramiky by se na kvalitě výrobků mohly výrazně projevit. Ze skla se vyrábí i tepelná izolace jako skelná vata, vhodná například pro izolaci pod základovou desku domu. Recyklované sklo má tedy vícero využití, takže čím méně se dostane do kontejneru nežádoucích věcí, tím lépe.

Bublina

72 procent lidí v České republice třídí odpad.

Co patří a nepatří do kontejneru na sklo

Co můžete dávat do kontejneru

•    láhve od alkoholických i nealkoholických nápojů

•    čiré a barevné sklo

•    okenní skla

Co do něj naopak nepatří

•    zlacené sklo a zrcadla

•    porcelán a  keramika

Autor: nik

Vaše názory

Jak hydratovat pokožku v zimním období?

Slovácko

Jak hydratovat pokožku v zimním období?

Pleť je naší vizitkou a především v zimním období potřebuje naše pokožka pořádnou dávku hydratace, aby mohla...

10. 1. 2018
Utřiďte si myšlenky v hlavě

Slovácko

Utřiďte si myšlenky v hlavě

Často se při rozhodování nebo při složité situaci říká: „Začni uklízet nebo něco dělat a přijdeš na...

8. 1. 2018
Kulajda

Slovácko

Kulajda

Kulajda, jednoduchá výborná polévka hotová do půl hodiny. Potřebujeme: • 4 ks vejce •...

7. 1. 2018
Jak shodit vánoční kila?

Slovácko

Jak shodit vánoční kila?

Vánoce jsou často spojené s mlsáním cukroví, pitím slaďoučkých likérů a ležením na gauči. O silvestru ani...

5. 1. 2018
TOPlist