FacebookYoutubeInstagram

Kam vyrazit na dovolenou?

Slovácko Čtení 21. 7. 2018
Kam vyrazit na dovolenou?

50 procent Čechů zůstává při dovolené v tuzemsku.

Foto: nik

Stále si nevíte rady, kam vyrazit na dovolenou - ať už v letních měsících či v září nebo podzimním říjnu? Zde je pár tipů, které vás třeba přesvědčí a ve vašem rozhodnutí utvrdí. Existuje totiž mnoho destinací a míst, která jistě stojí za to zkouknout.
Kam vyrazit a neudělat chybu? 
Ze zahraničních zemí můžete vsadit na klasiku a na velmi oblíbené Chorvatsko nebo Itálii, s těmito krásnými zeměmi s průzračným mořem a nekonečnými plážemi jistě nešlápnete vedle. V poslední době u Čechů vzrostl i zájem o dovolenou v Maďarsku a velmi oblíbené je také Bulharsko. Pokud chcete zkombinovat procházky po městě s prohlídkou přilehlých památek, objevovat nový kraj a mrav, vychutnat si gurmánský zážitek nebo jen tak lenošit na pláži, tak poté je právě Bulharsko to pravé ořechové. 
Mnohé z vás jistě nadchne průzračně čisté moře, tajuplné vodní jeskyně a památky typické pro Řecko, kolébku civilizace.
Jestliže však lenošení na pláži a poflakování se není nic pro vás, jistě stojí za to navštívit Skandinávii. Země tisíce jezer a ostrovů, tedy Finsko, nabízí 188 tisíc překrásných jezer, ale také úchvatné scenérie a kouzelnou přírodu. V Norsku zase můžete prochodit hory a pohoří nebo se vydat na stezku vedoucí ke krásným ledovcům. Tato země, rovněž bohatá na jezera, řeky a ostrovy, vám však nabídne mnohem víc, i když je pravda, že mnohé by mohl odradit fakt, že Norsko není levnou záležitostí. Pokud je naopak pro vás dovolená zejména prostředkem k odpočinku, pak jsou Kanárské ostrovy vhodnou volbou a při last minute letech ani nevyjdou tolik draze. Jsou oázou klidu a také tradičním výrobcem vína. Pokud si stále nemůžete vybrat a nejraději byste zkombinovali více překrásných míst, není to až takový problém. Například čím dál více oblíbená okružní plavba lodí tuto variantu nabízí.
Kam se vydat v Tuzemsku? 
I v naší zdánlivě malinké zemičce je spousta krásných míst a krajů, které svou krásou doslova oplývají. Můžete se vypravit ke sto metrů hlubokému zatopenému lomu do Velké Ameriky, do českého Grand Canyonu, který nabízí nevídaný zážitek. Nebo si vyjeďte do kraje rybníků a historických památek, tedy na Vysočinu. Vysočina vás uchvátí svými historickými městy, jako je Telč, zámky nebo filmovým festivalem v Jihlavě. Naleznete zde ohromující skalní útvary a rozlehlé vodní plochy, lesy a louky. Vysočina jsou také úchvatné přírodní parky a turistické stezky. Velké přírodní bohatství se skrývá také v našem, troufám si tvrdit, že hned po Slovácku nejkrásnějším kraji, Šumavě. Kraj plný lesů a luk, hradů a muzeí. Lanové parky, slatě, jezera a na obzoru hory, i tak se vám může představit Šumava.
Snad jsme vás inspirovali, tak neváhejte a vyrazte, kam vás srdce táhne. Nezapomínejte na to, že není důležité, kam jedete, ale s kým jedete. A také si přibalte dobrou náladu.
800 tisíc Čechů volí Chorvatsko
Co je dobré vědět před dovolenou:
jaká jsou rizika onemocnění
jsou-li potřebná očkování
kolik utratíte
je-li potřeba připojištění
jaká je v zemi měna
jaké potřebujete doklady
jaké jídlo jíst či naopak vynechat
na koho se obrátit
Když se dovolená změní v horor
"Zájezd do Bulharska byl mým snem. S přítelem jsme na něj nějakou dobu při vysokoškolských studiích šetřili a těšili se na něj jako malé děti na Vánoce. Ani jsme se nenadáli a už jsme seděli v letadle směr Sofie. Celý nedočkaví jsme se vrhli na místní pláže a užívali si plnými doušky obrovské vlny, které jsou tady typické. První tři dny byly naprosto úžasné, avšak to jsme ještě netušili, co nás čeká. Čtvrtý den po obědě se mi udělalo z ničeho nic nevolno a  cítila jsem se slabá a stále jsem potřebovala pít, protože jsem měla děsnou žízeň. Poté, co přítel zalarmoval zdravotníky a lékaře z resortu, jsem byla převezena do nemocnice. Celý pobyt jsem tak strávila na kapačkách na lůžku, kde mi dodávali potřebnou dávku výživy a hydratace. V mém případě šlo o kolaps organismu z dehydratace. Takový zážitek bych nepřála nikomu. Proto je velmi důležité pravidelně pít, přestože počasí a pofukující větřík na pláži jsou zrádné, ať nemáte podobný zážitek jako já a zkaženou dovolenou." Alžběta, 35

Autor: nik

Vaše názory

Jak za dovolenou ušetřit?

Slovácko

Jak za dovolenou ušetřit?

Jistě se chystáte toto léto strávit alespoň pár dní na nějaké příjemné dovolené. Ať už si pod...

19. 7. 2018
Jak se sbalit na cesty?

Slovácko

Jak se sbalit na cesty?

Chystáte se na dovolenou či jen tak na výlety nebo prodloužený víkend? V tom případě je...

17. 7. 2018
Plavání! Jedna z nejvíce podceňovaných aktivit

Slovácko

Plavání! Jedna z nejvíce podceňovaných aktivit

V globálu stále plavání podceňujeme, raději dáme přednost jiným sportovním aktivitám. Co si budeme vyprávět, nejvíce Čechů...

12. 7. 2018
Jak začít sportovat?

Slovácko

Jak začít sportovat?

Sport! Je vhodnou aktivitou, pokud trpíte nadváhou nebo chcete zhubnout nějaké to přebytečné kilo, či si jen...

11. 7. 2018
TOPlist