FacebookYoutubeInstagram

Každou z nás může postihnout! Rakovina prsu!

Slovácko Čtení 6. 9. 2018
Každou z nás může postihnout! Rakovina prsu!
Foto: ilustrační foto

Obavy z ní jsou velké a často i oprávněné. Vždyť za poslední tři dekády stoupl výskyt této rakoviny o 120 procent. Řeč je o rakovině prsu, obávaném postrachu mnohých žen. Jak jí předejít, jak se sama vyšetřit a jaké jsou její příznaky, následná léčba a její úspěšnost?
Karcinom prsu (mammakarcinom) neboli rakovina prsu je nádorové onemocnění, které postihuje v naprosté většině ženy, muži tvoří asi 1 % postižených touto nemocí. Nejrizikovější skupinou jsou zejména ženy nad šedesát let. Podle Národního onkologického registru postihne karcinom prsu přibližně šest a půl tisíce žen.
Úspěšnost léčby až 97 % 
Nádor prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, úspěsnost léčby je velmi vysoká, podle lékařů však záleží na stadiu, ve kterém se zrovna nemoc nachází. Samozřejmě u nižších stadií je úspěšnost vyšší, například ve stadiu jedna je úspěšnost až 97 procent. I když není zjevná příčina výskytu nádorových onemocnění, jistě jim lze předcházet zdravým životním stylem. Zejména, podle lékařů onkologických center, je důležité nemít nadváhu, nepojídat hormony, například v kuřecím mase, nebýt ve stresu a jíst zdravou a vyváženou stravu. Samozřejmě je velmi důležité, aby se žena sama vyšetřovala. Samovyšetření je totiž základní věcí, kterou pro sebe každá žena může a měla by udělat. Ideálně každý měsíc, vždy po menstruaci. Pokud má žena jenom sebemenší náznak podezření, měla by určitě urychleně navštívit lékaře. Absolvuje většinou ultrazvuk nebo mamografii, kterou má od pojišťovny hrazenou jednou za dva roky.
Jak však poznat příznaky této zrádné a nebezpečné nemoci? Rakovina totiž nebolí, plíží se pomalu a nenápadně. Časté příznaky mohou být, není to však pravidlem, nepravidelná bradavka, citlivá a zarudlá kůže, výtok z bradavky a bulka. V těchto případech byste měly navštívit lékaře. Ovšem ne vždycky, když si nahmatáte bulku, jde o rakovinu prsu. Může jít o zduřené uzliny nebo žlázy oteklé vlivem hormonů, případně sice o nádor, ale nezhoubný. 
A kdo je nejrizikovější skupinou? U mladých žen do třiceti let se rakovina prsu vyskytne vzácně. Se vzrůstajícím věkem se ovšem riziko zvyšuje. Podle lékařů je také větší výskyt u žen mezi pětatřicátým a čtyřicátým rokem. 
Takže ve zkratce řečeno: Chránit se a předejít rakovině prsu lze pravidelným samovyšetřením, pravidelnou preventivní prohlídkou u vašeho gynekologa, správnou životosprávou, zmírněným nebo žádným stresem a omezením alkoholu a kouření.

Rakovina prsu je:
nádorové onemocnění, na které ročně zemře asi 19 stovek žen
nejčastější příčinou úmrtí u žen
dá se léčit onkologickou léčbou
může ji mít i muž

Autor: nik

Vaše názory

Co dělat, když nás přepadne fobie?

Slovácko

Co dělat, když nás přepadne fobie?

Fobie! Již při pomyšlení na toto slovo nám běhá mráz po zádech. Je to něco, co si...

4. 9. 2018
Nejčastější lidské zlozvyky a jak se jich zbavit?

Slovácko

Nejčastější lidské zlozvyky a jak se jich zbavit?

Ať hodí kamenem ten, koho netrápí nějaký zlozvyk. Podle mého názoru by se zřejmě nenašel nikdo. Ať...

30. 8. 2018
Jste už od rána bez energie?

Slovácko

Jste už od rána bez energie?

Ráno vstanete a hned byste nejraději zalezli do postele, neprobere vás ani káva, ani studená sprcha. Dochází...

28. 8. 2018
Jste spíše noční sova, nebo ranní skřivan?

Slovácko

Jste spíše noční sova, nebo ranní skřivan?

Lidé se kromě mnohých dalších rysů dělí na noční sovy a ranní skřivany. Neliší se ovšem jenom...

23. 8. 2018
TOPlist