Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Kde budete strávit silvestra? Stejně jako většina Čechů?

Slovácko Čtení 31. 12. 2018
Kde budete strávit silvestra? Stejně jako většina Čechů?

Češi stráví příchod nového roku spíše doma.

Foto: ilustrační foto

Konec roku. Něco nového začíná a něco starého končí. Pro některé je to možnost bilancování a sepisování novoročních předsevzetí, lépe řečeno jejich škrtání a přepisování z loňska. Kde však budeme tuto přelomovou dobu mezi rokem 2018/2019 trávit, je jen na nás.

Dnes je silvestr. Pokud ještě na poslední chvíli hledáte, kde byste jej strávili, a obvoláváte kamarády, jistě nejste sami. Mnoho Čechů takto podle výzkumů řeší silvestr a oslavy dalšího roku až na poslední chvíli, rozhodně ne před Vánoci. S nimi je už i tak spojených mnoho starostí a příprav. (Ale stálo to za to, že?)
SIlvestr na horách nebo v baru
Třetina Čechů stráví Vánoce doma nebo u svých známých. Jedná se zejména o lidi nad třicet let, ti mladší, kteří ještě nedosáhli této mety, vyrážejí do zábavních podniků či barů. Mezi rodinami jsou čím dál více oblíbené horské chaty, které jsou k dispozici k pronájmu, nebo pobyt na horách v hotelích či penzionech. Toto období je ovšem turisticky nejvytíženějším a nejdražším obdobím v roce. Lidé mají po Vánocích celkem logicky hluboko do kapsy a nechtějí do ničeho velkého investovat. Proto jsou s výdaji na ubytování či zábavu celkem zdrženliví. Mnoho Čechů ale volí jiné destinace než hory a raději vyráží k moři. Většinou se jedná o dovolenou, která začíná už před Vánocemi. Mnoho obyvatel totiž sází na to, že hory už jsou beznadějně vyprodané, což je vlastně sázka na jistotu. Nebo na černého Petra? Hojně se volí Itálie, ta vede jak v oblasti moře, tak i v lyžování. Rádi také jezdíme k našim sousedům do Rakouska, které je známé svými luxusními lyžařskými areály.

Ale abychom se dostali k jádru věci - pokud stále nevíte, kde dnešní noc strávit, zkuste malý výlet s krásným výhledem na krajinu osvícenou ohňostrojem. Může být klidně kousek od vašeho bydliště. Nezapomeňte na skvělé, ale lehké občerstvení. Výbornou volbou je v tomto ohledu bowle, kdy se snoubí chutě exotického ovoce s alkoholem, například vodkou.

Důležité je však nezapomínat ani při největší kalbě v roce na své blízké a rodinu a pamatovat, že ani v tento den by nikdo neměl být sám. Pokud neprožíváte zrovna spokojené období a zažili jste v tomto roce spoustu nepříjemností, které vás stále trápí a měly na vás dopad, pokuste se nad tím nepřemýšlet. Poslední den v roce si užijte už od jeho počátku a nenechte, aby vám ho chmury nebo něco jiného zkazily. Do nového roku vstupujte s úsměvem. Nezapomeňte, že jak na Nový rok, tak po celý rok.

Silvestr ve světě

Věděli jste, že...
... v Polsku lidé podle pověry na Nový rok neuklízejí dům, aby se společně se smetím nevyneslo i štěstí.
... Dánové  navštěvují své přátele a před vchodovými dveřmi jim nechávají rozbitý porcelán. Čím větší hromada střepů, tím víc štěstí v nadcházejícím roce.
... Řeci zapékají do novoročního pečiva různé předměty pro štěstí.
Další zvyky ve světě:

Jihoafrická republika - lidé vítají nový rok velkolepým karnevalem

Čína - oslavy trvají patnáct dní

Brazílie - na Nový rok si omývají nohy  ve vlnách

Španělsko - pojídají se kuličky vína

Číslo týdne
10 - Od toho měsíce, tedy října, jsou téměř všude vyprodané hotely na silvestra.
Silvestr strávíme na horách

Už od mého dospívání, tedy od mých osmnácti let, kdy jsem se osamostatnila, jsem začala trávit každý silvestr a oslavu nového roku na horách. Každoročně jezdíme s partou stejných přátel, nikdy nás neubylo ani o jednoho méně, spíše přibýváme a rozrůstáme se, což je skvělé. My holky vždycky něco napečeme a kluci z party přátel mají za úkol připravit ohňostroj a program na celý večer, o zábavu ale nikdy není nouze. Máme i svoje tradice, že každý rok, najdeme jiný hotel nebo penzion nebo nejlépe pronajmeme celou chatu, kterou máme jenom pro sebe. Vždycky se toho ujme nějaký člen, na kterého zrovna po letech přišla řada. Nejlépe je však hledat už v polovině roku. Často se stává, že v říjnu jsou už třeba hotely zarezervované a ty nejlepší jsou přebrané již od září, proto ani my nenecháváme nic náhodě.

Kateřina, 32

Autor: nik

Vaše názory

Jak si více užít silvestr?

Slovácko

Jak si více užít silvestr?

S oslavami Nového roku je vždycky spojeno mnoho humbuku a bujarých oslav. Pokud si ho však chceme...

28. 12. 2018
I o Vánocích můžeme jíst zdravě!

Slovácko

I o Vánocích můžeme jíst zdravě!

Jsme v čase předvánočním. Kromě příprav a stresu je zde také mnoho oslav, adventních sešlostí a dalších...

23. 12. 2018
Poslední tipy na dárky!

Slovácko

Poslední tipy na dárky!

Vánoce se blíží kvapem a vy ještě pro některé členy své rodiny či známé nemáte dárky? Zde...

20. 12. 2018
Jak se vlastně slavily Vánoce dříve? A v čem se dnes o tolik liší?

Slovácko

Jak se vlastně slavily Vánoce dříve? A v čem se dnes o tolik liší?

Mnoho z nás si Vánoce bez některých tradic či zvyků už ani neumí představit. Hodně nám toho...

18. 12. 2018
TOPlist