FacebookYoutubeInstagram

Kde děláme ve výchově chybu?

Slovácko Čtení 13. 6. 2013
Kde děláme ve výchově chybu?

Není zbytečné klást si otázku...

V rodině máme děti různých věkových kategorií - od nejmenších až po ty dvacetileté. Právě na nich si všímám, jak se mění vlivem společnosti, přesto, že jsou vychovávány ve stejném duchu.

Dnešní děti jsou sice informovanější, s přehledem umějí používat nejnovější technologie, ale daleko rychleji ztrácí dětství...

Z ulic totiž takřka úplně zmizely party dětí, které kromě toho, že neustále objevovaly svět, celé odpoledne prožily na kolech, kolečkových bruslích, uprostřed fotbalových, vybiškových či badmintonových mačů a spoustě dalších her... V zimě celé dny sáňkovaly, chodily bruslit, četly knížky... To všechno se společně s dětstvím vytratilo se změnou nálady a novými možnostmi po sametové revoluci.

Ti dvacetiletí atmosféru sousedské party ještě zažily, mladší už poskrovnu a malí mrňousové se bezstarostného života na ulici určitě už nedočkají. Je to však velká škoda. Dnešní děti místo běhání venku sedí celé odpoledne na počítači, komunikují po sociálních sítích a někdy i přestávají žít realitou. Špatně se vyjadřují, neumí řešit konflikty, slovo kamarád pozbývá na významu. Kolektiv ovládají děti bohatých rodičů a už i v mateřských školách se rozmáhá sektování, šikana, což je velmi alarmující! Snažím se své děti vychovat s láskou, podle svého nejlepšího svědomí. Kdo mi však zodpovědně řekne, jak děti z rodiny, kde se ctí zákony slušného chování, obstojí ve společnosti, která dopustila, aby o všem rozhodovaly peníze? Kde sobectví, lhaní, krutost a cynismus začaly být označovány jako důležité a chvályhodné vlastnosti potřebné pro úspěch a konkurenceschopnost? Kde zapřáhnutí rodičů do honby za základní obživou, znovu se prodlužující pracovní doba, jejich únava a nedostatek systémové podpory či ocenění naprosto postrádají logiku? Není pak zbytečné klást si otázku - Kde děláme ve výchově chybu?

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Červen patří milionům kluků a holek

Slovácko

Červen patří milionům kluků a holek

Červen patří dětem. V souvislosti s nimi se však s povzdechem mluví o alarmujícím vzrůstu agresivity. Už...

12. 6. 2013
Podle čeho vybírat letní tábor?

Slovácko

Podle čeho vybírat letní tábor?

29. 5. 2013
Otázka týdne

Otázka týdne

Regulační poplatek 100 Kč za den pobytu opravdu nebudete v případě příspěvkové lázeňské péče hradit. Hradí ho...

25. 5. 2013
Jaké jsou dnešní maminky?

Slovácko

Jaké jsou dnešní maminky?

Včera maminky a babičky oslavily Svátek matek. Ve školách, školkách a kulturních zařízeních pro ně děti přednášely...

13. 5. 2013
TOPlist