FacebookYoutubeInstagram

Kde se vzal svátek svatého Valentýna? Trocha historie

Slovácko Čtení 11. 2. 2018
Kde se vzal svátek svatého Valentýna? Trocha historie
Foto: ilustrační foto

Slavíme ho každý rok. Dvojice se vždycky 14. února scházejí, chodí spolu na večeře a dávají si dárečky, květiny nebo zamilované vzkazy se srdíčky, které značí lásku k tomu druhému. Svátek svatého Valentýna. Kde se vzal a kde je jeho původ? Proč ho vlastně zamilované páry slaví? A kdo byl svatý Valentýn?

I když se najde mnoho těch, kteří tvrdí, že den svatého Valentýna je americký svátek, ve skutečnosti má původ v Evropě, jeho kořeny pocházejí z Itálie.

Kdo byl svatý Valentýn?

Byl to katolický biskup, pocházející z Itálie, z Říma, který podle legendy zemřel 14. února 269 mučednickou smrtí. To by vysvětlovalo, proč se svátek zamilovaných slaví právě tento den. Legenda také praví, že za vlády Claudia II. byly zakázány sňatky. Valentýn ale vládci vzdoroval a páry oddával, za to byl také popraven. Díky svým léčitelským schopnostem byl nazýván ochráncem proti padoucnici a pakostnici, tedy dně. Část jeho ostatků leží i na Karlštejně a na Pražském hradě. Až do 19. století dokonce stával ve Valentinské ulici na Starém Městě pražském kostel sv. Valentina.

Nejstarší valentýnský vzkaz se váže k vévodovi Karlu Orleánskému, který napsal v roce 1415 z vězení v londýnské věži pozdrav své manželce. Poté se tato psaníčka rozšířila do celé Velké Británie. A v polovině 18. století i do Ameriky. Dávaly se zde valentýnské karty, později se posílaly pohlednice se symbolem lásky, tedy srdcem. V Římě také byly dříve v předvečer tohoto svátku do tzv. schránek lásky vkládány lístečky se jmény dívek. Lístky si poté tahali mladí muži a dívky, jejichž jména našli na lístku, měly být jejich vyvolenými pro následující rok.

Den svatého Valentýna v Čechách

K tomuto dnu se váže celá řada zvyků. V poslední době se tento svátek těší oblibě i v Evropě, hlavně kvůli komerčním účelům, a postupně vlivem českých obchodníků pronikl i do tuzemska. U nás však jeho obliba není tak velká jako například v Itálii, mnoho Čechů totiž podle anket dává přednost 1. máji. Tradice se u nás výrazněji rozšířila až po sametové revoluci. Co se valentýnských zvyků týče, často jsou k vidění už na základních školách. Zamilované páry si předávají dárky, posílají si zamilované vzkazy a muži obdarovávají své dívky květinami. Datum 14. února je také spojeno s tradicemi. Například když svobodný muž nebo žena potkají v tento den svého budoucího partnera, měli by si ho vzít. Zamilovaní by měli i snídat v zamilovaném duchu, a to toast s máslem a skořicovým cukrem. Tak přejeme krásného Valentýna!

Asi 70 % žen vyžaduje pravidelně slavení svátku svatého Valentýna.

Dárky na svatého Valentýna

Pokud hledáte vhodný dárek k vyjádření lásky a vztahu, nezapomínejte, že nejvíce potěší dárek od srdce darovaný, na ceně tedy nezáleží.

• různé cukrovinky - bonboniéry, čokolády

• květiny - nejčastěji se dávají rudé nebo růžové růže a červené gerbery

• dárky s vlastním potiskem - ať už vzkazem nebo fotkou, může to být plyšák, hrnek, polštář a mnohé další

• zážitky - valentýnské pobyty, večeře, masáže pro dva

Autor: nik

Vaše názory

Najděte si i vy svou spřízněnou duši

Slovácko

Najděte si i vy svou spřízněnou duši

Blíží se den svatého Valentýna, oslava lásky, svátek všech zamilovaných. Pokud jste sami a chcete to napravit,...

8. 2. 2018
Jak pečovat o domácnost s chlupatými mazlíčky?

Slovácko

Jak pečovat o domácnost s chlupatými mazlíčky?

Žít v jedné domácnosti se svými chlupatými přáteli je sice skvělé, ale přináší to mnohá úskalí, a...

2. 2. 2018
O chlupaté mazlíčky musíte pečovat!

Slovácko

O chlupaté mazlíčky musíte pečovat!

Soužití s domácími mazlíčky přináší pro chovatele mnohá úskalí a práci navíc. Stojí to však za to....

31. 1. 2018
Žití s domácím mazlíčkem

Slovácko

Žití s domácím mazlíčkem

Psi, kočky, králíčci, křečci, morčata, rybičky, papoušci či želvy. Podle průzkumu má domácí zvířecí kamarády nadpoloviční většina...

29. 1. 2018
TOPlist