FacebookYoutubeInstagram

Kdo šetří, má za tři…

Slovácko Čtení 12. 6. 2017
Kdo šetří, má za tři…
Foto: ilustrační foto

Naučte se hospodařit s penězi

Je týden po výplatě a peníze se vám už stihly rozkutálet do všech koutů. Přesto máte pocit, že vy na tom tolik viny nemáte, že jste příliš neutráceli. Měsíc co měsíc ta samá písnička dokola. I když někteří tvrdí, že peníze jsou oběživo a měly by obíhat, mít nějakou jistotu po ruce se taky vyplatí. Každý by měl trochu myslet na zítřek a neutrácet všechno za věci, které si momentálně nemůže dovolit. V osmnácti se dá ještě nezodpovědné rozhazování omluvit, ale ve třiceti se už od vás jistá zkušenost při práci s penězi očekává, abyste mohli spokojeně žít.

Naučte se hospodařit s jakkoliv vysokou výplatou podle jednoduchých zásad.

1. udržujte si rezervu

Žít od výplaty k výplatě je sice občas adrenalinový zážitek a mohl by se vám takový způsob života i zamlouvat. Ale s přibývajícími roky se vám brzy omrzí obracet každou korunu. Čím budete starší, tím spíš budete rádi za nějaké jistoty. Kolik peněz mít v záloze? To je samozřejmě na vás, ale myslete na to, že se vám může kdykoliv pokazit pračka, lednička nebo odejde něco v autě. Odborníci doporučují dávat stranou deset procent z platu. Na účtu se pak hodí udržovat si alespoň trojnásobek měsíčního příjmu.

2. volba úschovny

Někdo si peníze schovává do polštáře, jiný má ve sklepě zavařovačky plné mincí nebo vkládá bankovky do knih… většina lidí má však své peníze schované v bance na běžném nebo spořicím účtu, kde se navíc ještě zhodnocují. Pro začátek je dobré vybrat vhodnou banku - některé chtějí vysoké poplatky, nejsou ke klientům vstřícné a nutí je platit za všechno. Existují ale už i takové, které po vás budou chtít minimum poplatků a navíc vám nabídnou vedení účtu zdarma.

3. žádné půjčky

Dychtivých vstřícných lidí, jež vám nabídnou půjčku, chodí po republice mraky, ale tato pohádka dopadá ve většině případech velmi špatně. Je velmi snadné se zadlužit. Čeká vás svatba, Vánoce, dovolená nebo jiná záležitost, která vám má „proluftovat“ peněženku? Používejte zdravý rozum. Plánujte věci tak, jak vám to váš rozpočet dovolí.

4. karta

Bezhotovostní platbou a pravidelnými kontrolami svého účtu budete mít lepší přehled o tom, za co utrácíte. S dobou chytrých telefonů vznikly i aplikace, které pomůžou efektivněji ušetřit. Pozor na kontokorent! Někdy dobrý sluha, ale také zlý pán. Máte-li tuto službu zřízenou, myslete stále na to, že peníze nejsou vaše. Že si opět půjčujete.

5. odolávejte

Reklamní agentury a školení lidé umí produkt tak svůdně vylíčit, až se podivíte: „Jak to, že jej ještě nemám doma?“ Raději se vyhýbejte veškerým letákům, televizní reklamy přepínejte, s nikým, kdo má za úkol prodat nějaký produkt, nekomunikujte. Všechna lákadla obejděte velkým obloukem a kupujte jen to, co nutně potřebujete k přežití.

Peněžní plán

1. Na papír napište částku, kterou potřebujete získat. Rozdělte ji na několik částí, jež jste schopni ušetřit za týden. Začněte s něčím jednodušším, nevrhejte se rovnou do stotisícové dovolené.

2. Každý větší výdaj si pište. Po uplynutí týdne se mrkněte do diáře, jak jste si vedli, a na základě toho si naplánujte další týden.

3. Svěřte se lidem kolem sebe, jaký máte cíl a čeho chcete dosáhnout. Nebudou vás tak svádět, abyste s nimi chodili na kávu či na pivo a budou vás ve vašem snažení podporovat.

4. Co zvládnete ušetřit si, odkládejte. Menší částku do zapečetěné pokladnice, na více peněz si založte druhý účet. Tam si z běžně užívaného účtu posílejte každý měsíc trvalým příkazem částku, bez které se obejdete.

Autor: pec

Vaše názory

Poklad z Luhačovic

Slovácko

Poklad z Luhačovic

Vincentka je mimořádně účinná minerální voda a pomáhá u řady nemocí. Proč je ale považována za poklad,...

11. 6. 2017
Chraňte se před rakovinou kůže!

Slovácko

Chraňte se před rakovinou kůže!

Vyjít si v takovém letním počasí s odhalenýma bílýma nohama je pro leckterou ženu nemyslitelné. A tak...

11. 6. 2017
Za hranicemi ochoty

Slovácko

Za hranicemi ochoty

Pomáhat druhým je pro některé lidi zásadní pozitivní vlastností. Ovšem ani tento džbánek není bezedný a nemůže...

9. 6. 2017
Na mšice bez chemie!

Slovácko

Na mšice bez chemie!

Vysává vašim rostlinám na zahrádce něco šťávu? Jsou to mšice. Zatočte s nimi co nejrychleji. Vyrobte si...

7. 6. 2017
TOPlist