FacebookYoutubeInstagram

Když nás přepadne vztek!

Slovácko Čtení 22. 3. 2019
Když nás přepadne vztek!

Vztek může být i někdy zdravý!

Foto: ilustrační foto

Když nás přepadne vztek, často propadáme panice, ovšem někdy může být i prospěšný!

Často se v nás v jednom okamžiku nahromadí tolik síly a negativní energie, že ani nevíme, odkud se vzala. Najednou se nám nahrne krev do hlavy, vidíme rudě a nejsme schopni klidně mluvit a chladně myslet. Většinou se do takového stavu dostaneme po nečekaném neúspěchu nebo když nás někdo takzvaně vytočí. Mnozí jedinci v sobě vztek dusí, což je mnohdy ještě horší, protože každý pohár trpělivosti jednou přeteče a to pak nestojí za to.

Zdravý vztek

Občas neuškodí ze sebe vztek vypustit, vyřvat se, vyvztekat se a dupnout si. V některých případech je totiž skutečně prospěšný.

Zde jsou příklady toho, kdy dokáže být vztek opravdu pozitivní. Je to zejména v osobních vztazích. Dát najevo vztek je podle výzkumu ve vztazích velmi prospěšné, když se totiž naštvaní partneři tváří, že se nic neděje, nosí v sobě svůj stres a frustraci. Když si vše pěkně zostra vyříkají, mohou záležitost uzavřít a být oba klidnější.

Dále s ním můžete vyjednávat. Lidé, kteří dávají vůj vztek najevo, jsou podle studie vnímáni jako mocnější a snadněji dosáhnou svých cílů. Díky vzteku se můžete cítit lépe a připadat si  také silnější. Vzteklí lidé jsou motivovanější, optimističtější a úspěšnější v řešení svých problémů a mnohdy také rychlejší.

Když navíc přijmete, že jste naštvaní, můžete svůj vztek přetavit v konstruktivní řešení situace, která ho způsobila. Vztek nám také může pomoci najít vlastní chyby. Vyjádřit vztek, místo abyste ho drželi v sobě, pomůže předejít bolestem hlavy a depresím. Takové jsou závěry různých studií prováděných v této oblasti. Vztek dále údajně pomáhá vyrovnat se s pocitem bezmoci.

Ovšem ne vždy je vztek zdravý. Když přeroste v nenávist a vyústí v násilí nebo agresi, už o něm rozhodně nemůžeme říci, že je zdravý či prospěšný. Navíc když nás vztek postihuje často, měli bychom se mu snažit vyhýbat. Zde je pár tipů, jak na to.

V případech hněvu se doporučuje například odejít z místnosti, zhluboka se nadechnut a počítat minimálně do deseti, to jsou základní kroky, které vedou ke zklidnění. Pokud je deset vteřin málo, můžete počítat třeba i do sta. Nepomůže nadávat, být sprostý nebo urážet lidi kolem sebe. Můžete však vyjádřit mírně a jinými slovy své pocity. Pomohou například i relaxační techniky nebo fyzická aktivita či sport. Úžasná jsou dechová cvičení. Jsou velmi vhodná právě v situacích, kdy hrozí vybuchnutí záchvatu hněvu.

Pokud nás přepadne vztek

• počítejte do deseti

• běžte se projít

• zhluboka se několikrát nadechněte

• občas neuškodí vztek ze sebe pustit

Autor: nik

Vaše názory

Tipy, jak lépe prát prádlo!

Slovácko

Tipy, jak lépe prát prádlo!

Po těchto skvělých tipech můžete i vy prát prádlo s radostí. Takto vám jistě zůstane barevné, nespere...

20. 3. 2019
Nenávist má svůj den! Absurdní svátek, nebo připomínka hrozby?

Slovácko

Nenávist má svůj den! Absurdní svátek, nebo připomínka hrozby?

Pokud se podíváte do kalendáře, nejspíše v některých najdete kromě Eduarda, jehož svátek dnes slavíme, i...

18. 3. 2019
Nepříjemný společník se jménem bolest zad!

Slovácko

Nepříjemný společník se jménem bolest zad!

Bolest zad. Někdy dokáže pěkně potrápit. Bedrům nepomáhá ani celodenní sezení v kanceláři u počítače nebo ve...

15. 3. 2019
Nový trend je popíjení džusů!

Slovácko

Nový trend je popíjení džusů!

Zájem o zdravý životní styl roste a napomáhají tomu také lepší informovanost, osvěta a v neposlední řadě...

13. 3. 2019
TOPlist