FacebookYoutubeInstagram

Klíště dokáže pěkně potrápit

Slovácko Čtení 29. 4. 2013
Klíště dokáže pěkně potrápit
Foto: ilustrační foto

Na stráních byl ještě sníh, když jsme s udivením dceři tahali z nohy klíště. Dva dny poté, co to na Slovácku zavonělo jarem! Od klíšťat hrozí klíšťový zánět mozku a lymská borelióza. Proto dávejte velký pozor, kam sedáte a co máte v přírodě na sobě.   

Dívejte, kam si sedáte

Pokud půjdete do přírody, je velmi vhodné nastříkat se repelentem a obléct oblečení z hladké látky. Neměli byste si sedat ani lehat v porostech zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází... Po návratu domů je nezbytné sebe, partnera i děti pořádně prohlédnout a klíšťata co nejrychleji odstranit.

Encefalitida

Klíšťový zánět mozku je velmi nebezpečná nemoc. Nákaza se přenese ihned po přisátí klíštěte. Toto virové onemocnění postihuje centrální nervový systém a jeho následky často bývají fatální. Za vznikem těžkých zdravotních potíží bývá včasné nerozeznání diagnózy - encefalitida totiž s sebou nese podobné příznaky, jaké jsou při viróze - zimnice, bolest kloubů a hlavy, zvýšená teplota a únava. Poté onemocnění na chvíli jakoby ustoupí, ale mezitím virus putuje do centrální nervové soustavy nebo do mozku. Poté se začnou projevovat příznaky typické pro zánět mozkových blan. To znamená, že člověk má obrovské bolesti hlavy, vysoké horečky, světoplachost, může ale dojít i k obrnám v obličeji či nohou a rukou.

Lymská borelióza

Do krevního oběhu se dostane až po čtyřiadvaceti hodinách - typickým příznakem je červená skvrna v místě přisátí. Tato skvrna se později kruhově zvětšuje. Proti borelióze zatím očkování neexistuje, léčí se antibiotiky. Pokud si po vycházce důkladně celé tělo prohlédnete, bát se nemusíte.  

Očkovat lze kdykoli

Vakcína proti klíšťové encefalitidě účinně chrání před nákazou až po podání druhé dávky, která se obvykle dává za jeden měsíc po dávce první. Proto je ideálním obdobím pro začátek očkování zima. Zahájit očkování však lze v kterémkoli ročním období. Díky tomu, že si náš obranný systém vytvoří způsob, jak se s nemocí vypořádat až po podání druhé dávky, je třeba počítat s tím, že po tuto dobu nejsme proti klíšťové encefalitidě chráněni.

Jak tedy nejlépe klíště odstranit?

Nejprve ho zakápněte dezinfekcí, poté ho uchopte pinzetou či speciálními kleštičkami a viklavými pohyby jej opatrně vytáhněte z kůže. Dejte pozor, abyste ho nepřetrhli. Místo přisátí poté znovu potřete dezinfekcí.

Co dělat, pokud na sobě člověk objeví přisáté klíště?

Místo s klíštětem je třeba vydezinfikovat, například jodovými či alkoholovými preparáty. Poté klíště odstranit a opět místo po klíštěti dezinfikovat.

Mýty a pověry

Doby, kdy bylo přisáté klíště zakápnuto kapkou oleje, kouskem másla či sádla, jsou pryč. Ani mýtus o vytočení klíštěte proti nebo po směru hodinových ručiček není správný. Také jeho rozdrcení není to pravé. Do okolí se dostávají všechny choroboplodné zárodky, které klíště obsahuje, a hrozí infekce i nepatrnou rankou v kůži.

Zatržené klíště

Pokud hlavička zůstane v ráně, úplně stačí místo řádně dezinfikovat a počkat, až kůže odroste. Je možné i chirurgické odstranění.

Vytažené klíště je nejlepší spláchnout. Určitě nepálit nad ohněm!

Autor: iva

Vaše názory

První máj, lásky čas

Slovácko

První máj, lásky čas

Ve středu se spousta zamilovaných bude líbat pod kvetoucím stromem. Bude první máj, lásky čas. Políbení má...

27. 4. 2013
Neplatnost a zdánlivé manželství

Slovácko

Neplatnost a zdánlivé manželství

Uzavření manželství je právním úkonem jako každý jiný, a proto i manželství může být stiženo vadou, jež...

21. 4. 2013
Jarní zahradnická Flora Olomouc

Olomouc

Jarní zahradnická Flora Olomouc

Už po čtyřiatřicáté v historii olomouckého veletržního areálu se jeho pavilony i venkovní plochy zaplní barevnými a...

21. 4. 2013
Na jaro můžeme pomoci organismu

Slovácko

Na jaro můžeme pomoci organismu

Ač naši pradávní předkové neměli k dispozici penicilin, počítače, internet, tomograf, mamograf, nelétali do vesmíru, přesto dokázali...

9. 3. 2013
TOPlist