FacebookYoutubeInstagram

Královská rodina plave proti proudu

Kunovice Čtení 17. 5. 2016
Královská rodina plave proti proudu

Královská rodina z Kunovic.

Foto: pas
Inzerce

Usměvavý Adam je králem na pravém místě

Králem letošní kunovické jízdy bude jedenáctiletý Adam Hlaváč, všestranný usměvavý kluk, který má v očích jiskřičky rošťáctví. Nejen, že je od tří let členem dětského folklorního souboru Kunovjánek, také chodí do plavecké školy a s celou rodinou cvičí a jezdí na výlety se Sokolem.

Ve škole jsou jeho oblíbenými předměty přírodověda, matematika, vlastivěda a počítače, přesto by jednou chtěl být lékařem, nejlépe u záchranné služby. Možná z něj ale bude kuchař, protože vaření a pečení je jeho další zálibou. Ve škole dokonce navštěvuje kroužek Kuchtění.

Na jízdu se těší, strach z ničeho nemá. Se stejně starou kobylou Agátou z Květné nad Poličkou se skamarádil napoprvé a pohled ze sedla koňského hřbetu mu učaroval.

Rodina drží pěkně pospolu

Adam vyrůstá ve velké rodině, která jde proti proudu doby. Většinou se mladí a staří snaží bydlet samostatně a velké, několikagenerační domy se přestavují či prodávají, u Hlaváčů je tomu ale naopak. Jsou patřičně hrdí na to, že bydlí společně v jednom domě s babičkou i dědou. Prababička bydlí nedaleko, takže je denním hostem.

Adam s o čtyři roky mladším bráškou Matyášem si užívají jak rodičovské, tak babičkovské péče. „Jsme zvyklí být pohromadě a taky si to užíváme. Nedělá nám problém vyrazit společně na výlet, pracovat na zahradě nebo posedět na dvoře. Je nám spolu dobře,“ říká maminka Martina, která pracuje jako ošetřovatelka na DPZ Bělinka. Ač její rodiče nikdy v kroji nechodili, ona i s o dva roky starší sestrou prošla kunovickými soubory i hodovou chasou, proto bylo přirozené, že synové Adam i Matyáš půjdou v jejích šlépějích. Tatínek, původem z Hradčovic, sice odchodil několikery hody, ale celý život spíš kopal do balonu.

Adama folklor chytil za srdce a se svou tanečnicí Johankou patří k souborovým tahounům. Snad i proto už oba chodí do semináře velkého Handrláku. S přípravou na jízdu mu pomáhají jak vedoucí, tak Petr Pěcha, který ho zasvěcuje do cifer a zpívání. „Od ledna udělal obrovský kus práce. Jsem na něj opravdově pyšná,“ chválí synka maminka.   

S praporečníkem Milanem Staškem odjel právě dnes do Prahy, kde banderium doprovodí Dominika Duku na Svatojánské slavnosti. S nastávajícím králem na pražskou slavnost vyrazil i celý Kunovjánek. Odměnou za celoroční práci v souboru a frmol před a během Jízdy králů jim bude letošní zájezd do Bulharska, kam vyráží už týden po kunovické slávě.

Jak to vypadá „u králů“ týden před vypuknutím jízdy?

„Všechno zvládáme na jedničku, ničeho se nebojíme a velice se těšíme,“ odpovídá se smíchem babička Jana Holásková, která je vlastně strůjcem toho, že Adam bude o víkendu pro Kunovice nejdůležitější osobou. „Vozila jsem Adámka v kočárku, když jsme potkali Milana Staška. Stěžoval si, že nemá krála. Tož, letos ti nepomožu, ale malého si zapiš. Slubuju, že za deset roků za krála půjde. A tak se také stalo,“ popisuje babička událost, která vnuka vepíše do historie města. „Dnes už je tomu jinak. Zájemci jsou zapsaní snad až do roku 2025,“ upozorňuje maminka.

Bylo tedy jasné, že se Adam po dovršení jedenáctého roku s růží v ústech posadí do sedla v čele průvodu. Když se čas přiblížil, bylo nutné zpracovat i sportovně založeného tatínka. „Furt cosi vymýšláte,“ naoko se bránil před čtyřmi lety, ale na poslední jízdě už pečlivě sledoval, jak co probíhá, aby věděl, do čeho jde. A když vyvolávač Petr Pěcha pronesl vyvolávku: "Na vědomost sa dává, že sa dívám na rodinu budúcího krála," bylo to jasné. S přípravou však může pomáhat jen o víkendu, protože jako kamioňák je přes týden pryč. „Dneska je v Portugalsku,“ upozornila jeho žena Martina. Na chlapech je tedy úprava kolem domu, do které se zapojil i sám král. Dědovi pomáhal oklepávat kachličky, penetrovat a obkládat, pomáhá i na zahradě. "Je to hodný kluk,“ pochvalují si prarodiče historicky prvního krále v rodině. Hlavní zařizování zůstalo na ženské polovině rodiny. Dámy jsou ale velmi šikovné. Maminka je organizačně schopná, babička díky svému prodavačskému povolání ve středu Kunovic nasbírá mnoho rad a zkušeností, takže to jistě dopadne skvěle. Na slávu se sjede početná rodina jak se Slovenska, Kyjovska, Hradčovic, Uherskobrodska a dalších koutů republiky, takže bude u Hlaváčů a Holásků pěkně veselo.  

Sama dělám to, čemu jsem se dříve smála...

„Za mlada jsem ke krojům nijak netíhla. Vždycky, když jsem se nad ránem vracela ze zábavy, stařenka stála v kuchyni a žehlila košule do kostela,“ vzpomíná babička Jana. „Nežehli to a běž spat,“ říkávala jsem jí nechápavě. „To mosím mět a mosí to aj vypadat,“ odpovídala mně pokaždé. „Já jsem si v duchu říkala, že toto bych nikdy nedělala, a bác. Dcery začaly chodit do folkloru, pak aj vnuci a rukávce aj košule žehlím úplně stejně. Sice ne v noci, ale se stejným grifem. Tak se holt směju sama sobě, jak jsem dopadla,“ říká energická babička. Košile na jízdu však pomáhala našít, opravit a namodřit pro celou rodinu třiaosmdesátiletá Marie Šestáková z Vések, babička pážete Martina Straňáka.  

Královu družinu bude tvořit dvacet šest jezdců, z nichž hned šest poznalo na vlastní kůži úděl kunovického krále - po celý den projíždět mlčky s bílou růží v ústech ulicemi Kunovic a sledovat, jak jeho družina vtipnými vyvolávkami přiměje diváky k příspěvku na shromažďovaný „královský poklad“. Jeden z někdejších králů, Jan Rathúský, bude dokonce společně s Adamovým strýcem, Martinem Straňákem, královým pobočníkem…

„Počasí máme domluvené, ničeho se nebojíme, ale už aby to bylo za náma,“ loučí se královská rodina.

Zastavte se na Bělince

Na počest královské maminky se v neděli na Jízdu králů otevřou i brány DPZ Bělinka. Zájemci mohou přijít pozdravit klienty a nakoupit dárkové drobnosti do stánku jejich kreativní dílny. K prodeji budou soli do koupele, voňavá mýdla, proutěné věci, keramické výrobky, náramky, korálky, obrázky apod. Připraveno bude i malé pohoštění.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Co by byla Jízda králů bez Antala?

Kunovice

Co by byla Jízda králů bez Antala?

Neodmyslitelnou součástí Jízdy králů v Kunovicích je Milan Stašek, kterému nikdo neřekne jinak než Antal. Do koňského...

13. 5. 2016
V galerii Baila učí porozumět současnému umění

Uherské Hradiště

V galerii Baila učí porozumět současnému umění

O tom, že se v Galerii Baila rozhodli v drobných autorských výstavách představovat současné mladé výtvarné umění,...

10. 5. 2016
Každý druhý experimentuje s drogami!

Slovácko

Každý druhý experimentuje s drogami!

Zajímá vás, že každý druhý „náctiletý“ kluk či holka, kterou potkáte třeba v Prostřední ulici v Uh....

26. 4. 2016
I vy se můžete zapojit....

Uherské Hradiště

I vy se můžete zapojit....

Díky Informačnímu centru pro mládež se v Uherském Hradišti letos už podruhé v sobotu 16. dubna zapojí...

14. 4. 2016

Související

Vlčnov

Krále obdivovala operní pěvkyně s oběma syny

Zvyk zapsaný mezi nehmotné dědictví UNESCO oživil poslední květnový víkend dění ve Vlčnově. Stovky krojovaných z celého...

Vlčnov

Vlčnov představil nového krále, fotbalistu Davida Chaloupku

Součástí krojového plesu ve Vlčnově bylo slavnostní představení letošního vlčnovského krále Davida Chaloupky, který na konci května...

Vlčnov

Před pěti lety Ondřej, letos Martin. Sourozenci si nasadili královskou korunu

V roce 2013 strážila královská družina ve Vlčnově Ondřeje Darka Frantu. Letos z domu téměř na samotném...

Kunovice

Adama stres nepřemohl. Spal v pohodě celou noc

Ulicemi Kunovic projela po dvou letech opět krojovaná družina strážící mladého krále. Po požehnání u kostela si...

TOPlist