Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Které zubní výplně nám bude hradit pojišťovna?

Slovácko Čtení 9. 1. 2019
Které zubní výplně nám bude hradit pojišťovna?

Novou zubní protézu hradí VZP každé tři roky.

Foto: ilustrační foto

Jaké změny na nás čekají při návštěvě zubního lékaře od prvního ledna tohoto roku? Je jich spousta a některá z nich nám návštěvu u zubaře zpříjemní.

Podle nového Nařízení Evropského parlamentu a Rady je od 1. 1. 2019 možnost používat při ošetření zubního kazu zubní amalgám jen v kapslové formě v předem určených dávkách, tedy takzvaně dózovaný. Použití volně balené rtuti zubními lékaři je nově zakázáno. Nedózovaný amalgám se již nemůže používat, díky novele seznamu zdravotních výkonů účinné od 1. 1. 2019 a také úhradové vyhlášce pro rok 2019.

Nařízení platí už od loňského roku

Již od prvního července loňského roku se podle stejného nařízení zubní amalgám nesmí používat při stomatologickém ošetření dočasných zubů, to znamená u dětí, kterým ještě nebylo 15 let, dále u  těhotných či kojících žen, s výjimkou případů, kdy to zubní lékař považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotčeného pacienta.

Toto nařízení bylo v české legislativě zohledněno od 1. ledna loňského roku, hrazeny byly výplně ze skloionomerního cementu, který vzniká kombinací jemného skleněného prášku křemičitého skla s vysokým obsahem hliníku, vápníku a fluoru s ionomerem. Pokud to však nebylo ze zdravotních důvodů možné, mohly být použity výplně z dózovaného amalgámu. Na řezácích a špičácích pak ze samopolymerujícího kompozita. U ostatních pojištěnců byl hrazen nedózovaný amalgám, na řezácích a špičácích samopolymerující kompozita.

Při ošetření dočasných zubů je výplň hrazena v rozsahu celého chrupu při použití plastického materiálu. U dočasných řezáků a špičáků je hrazena výplň i při použití samopolymerujícího kompozita. Mezi 15 a 18 lety pojištěnce je hrazena výplň z amalgámu v rozsahu celého chrupu v základním provedení, v rozsahu řezáků a špičáků je hrazena i při použití fotokompozita nebo samopolymerujícího kompozita, tedy bílé výplně.

Výplň u stálého zubu je obecně hrazena při použití dózovaného amalgámu v rozsahu celého chrupu v základním provedení. Jde-li o výplň v rozsahu řezáků a špičáků, je hrazena i ze samopolymerujícího kompozita, tedy přípravku, který se používá ke zhotovení korunek, můstků a podobně.

U těhotných a kojících žen je hrazen plastický materiál v rozsahu celého chrupu, v rozsahu řezáků a špičáků samopolymerující kompozita.

Další výhody

• Bílé plomby hradí pojišťovna u předních zubů, do trojek včetně

• Plně hrazeny jsou do věku 18 let

• Korunky VZP hradí klientům ve standardním provedení

• Těhotné ženy mají nárok na hrazenou preventivní prohlídku třikrát za rok

Autor: nik

Vaše názory

Jak se nastartovat po svátcích?

Slovácko

Jak se nastartovat po svátcích?

Téměř deset dnů lenošení, koukání na pohádky a nepřeberné množství sladkostí a různých pochutin udělají s naším...

7. 1. 2019
Nový rok! Nový život?

Slovácko

Nový rok! Nový život?

Na nový rok začínáme takřka všichni - alespoň pocitově - s čistým štítem. Dáváme si stále dokola...

1. 1. 2019
Kde budete strávit silvestra? Stejně jako většina Čechů?

Slovácko

Kde budete strávit silvestra? Stejně jako většina Čechů?

Konec roku. Něco nového začíná a něco starého končí. Pro některé je to možnost bilancování a sepisování...

31. 12. 2018
Jak si více užít silvestr?

Slovácko

Jak si více užít silvestr?

S oslavami Nového roku je vždycky spojeno mnoho humbuku a bujarých oslav. Pokud si ho však chceme...

28. 12. 2018
TOPlist