FacebookYoutubeInstagram

Měj mě rád i s mými dětmi

Slovácko Čtení 15. 6. 2017
Měj mě rád i s mými dětmi
Foto: ilustrační foto

Co dělat, když partner nerespektuje vaši krev?

Pravá mateřská láska je nejsilnější pouto na světě, jež nezná bolest ani strach. Často však toto spojení musí odolávat různým vlivům - od okolního světa, při dospívání a utváření si vlastních názorů apod. Do problematiky patří i nesoulad mezi dítětem a novým partnerem matky.

Mít na výběr mezi případnou životní láskou a potomkem je tak trochu Sofiina volba. Vzdát se vlastních dětí a zabalit sobeckému partnerovi kufry? Nebo dát přednost muži, po jehož boku si budu užívat života bez samoty, když děti pláchnou z domova? Některé matky myslí spíše na budoucnost, jiné si zase klepou na čelo nad představou, že by daly přednost "cizímu chlapovi" před človíčkem, kterému daly život. Každá máma je z jiného těsta a každá si svoji "roli" vykládá jinak.

"Bez dětí se obejdeš!"

Z prvního manželství mi zůstaly dvě děti, osmnáctiletá Anežka a o dva roky mladší Jirka. Našla jsem si nového přítele, kterého jsem si posléze i vzala. Zprvu nijak zvlášť neprojevoval zášť k mým dětem. Ale svatbou jako by si mě pojistil a začal se do syna i dcery "obouvat". Tvrdil, že mu dělají naschvály, že z nás jen tahají peníze, a vtloukal mi do hlavy, že se bez dětí obejdu. I když jsem věřila svým dětem a stále je milovala, došlo to tam, kam jsem nechtěla… Syn se přestěhoval k bývalému manželovi a dcera raději trávila všechen čas na internátu. Z toho manipulačního toku jsem se nakonec dostala, a i když jsem muže milovala, vyhodila jsem jej z bytu. Zranil mě i mé děti. Nepochopil, že žít se mnou znamená žít i s mými dětmi. Jeho zášť jsem si nedokázala vysvětlit. Dala jsem mu tedy ultimátum. Buď se srovná, nebo se rozvedeme. A tak jsem opět sama, ale svobodná a s důstojností. Nyní žiju opět s dcerou a synem a je nám krásně.

Radikálně zakročte!

Vzhledem k vysoké rozvodovosti se v rozhodující situaci ocitá hodně žen (ale i mužů), kterým z prvních manželství zůstali potomci. Navázání nového vztahu může být zpočátku krásné a příjemné, postupem času však může vyplavat na povrch i nesnášenlivost nevlastních dětí. Jestliže se tak děje bez objektivních příčin - např. zlé chování potomka, problémy se zákonem apod., je třeba zasáhnout a nenechat se zviklat. Děti jsou součástí matky a to musí muž respektovat. Zakazovat ženě styk s potomkem jen kvůli žárlivosti, sobeckosti, pošetilosti nebo nevyzrálosti je nesmyslné a ještě více nesmyslné je na tento požadavek přistoupit. Pokud jste v podobné situaci, nebojte se a radikálně zakročte. Nenechte se pobláznit srdcem a dejte na svůj rozum. Manžel nebo partner vám může časem utéct, ale dítě vám už nikdo z krve neodpáře.

Čím si nevlastní otcové komplikují život?

Jsou na děti hrozně "hrrr". Chtěli by, aby si s potomkem družky ihned rozuměli a získali si jeho přízeň. Děti však potřebují dostatek času na vyrovnání se se situací. Buďte trpělivý, přesto si ale nenechejte všechno líbit, jen aby se vztahy rychleji urovnaly.

Kupují si je. Dárky si respekt a úctu nezískáte. Děti si zvyknou, že od vás dostanou vše, a začnou vás využívat. I tucet dárků předčí jeden úžasný zážitek.

Nerespektují je. Než jste přišli do rodiny, jela si ve svém zaběhnutém režimu. Jste zpočátku narušitel, se kterým je ale maminka šťastná. Můžete mít výhrady proti výchově a pravidlům, ale kritizujte je pomalu a opatrně.

Pomlouvají otce. Děti jsou na negativní poznámky směřující k jejich biologickým rodičům háklivé. S tím opravdu nepochodíte. I když budete "jen" strejda, kamarád nebo prostě Kuba, můžete být stejně velkou nebo i větší oporou a vzorem jako biologický otec.

Autor: pec

Vaše názory

Kdo šetří, má za tři…

Slovácko

Kdo šetří, má za tři…

Je týden po výplatě a peníze se vám už stihly rozkutálet do všech koutů. Přesto máte pocit,...

12. 6. 2017
Poklad z Luhačovic

Slovácko

Poklad z Luhačovic

Vincentka je mimořádně účinná minerální voda a pomáhá u řady nemocí. Proč je ale považována za poklad,...

11. 6. 2017
Chraňte se před rakovinou kůže!

Slovácko

Chraňte se před rakovinou kůže!

Vyjít si v takovém letním počasí s odhalenýma bílýma nohama je pro leckterou ženu nemyslitelné. A tak...

11. 6. 2017
Za hranicemi ochoty

Slovácko

Za hranicemi ochoty

Pomáhat druhým je pro některé lidi zásadní pozitivní vlastností. Ovšem ani tento džbánek není bezedný a nemůže...

9. 6. 2017
TOPlist