Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Michal Dvouletý: Hradiště musí být přitažlivé pro mladé. Proto nutně potřebnuje startovací byty!

Uherské Hradiště Čtení 21. 9. 2018
Michal Dvouletý: Hradiště musí být přitažlivé pro mladé. Proto nutně potřebnuje startovací byty!

ilustrační obrázek

Foto: PR

Mladí lidé musí mít motivaci, aby zůstávali v Uherském Hradišti nebo se do něj vraceli. Jedině tak je možné doufat, že se podaří zastavit, nebo alespoň přibrzdit dlouhodobý pokles obyvatel slovácké metropole, který by se mohl dříve nebo později velmi negativně promítnout také do rozpočtu města.

„Řešením jsou startovací byty pro mladé rodiny, ale také perspektiva dobrého zaměstnání nebo dostupnost a kvalita mateřských a základních škol. Kromě toho musíme naplno pracovat také na zlepšování kvality života ve městě, rozšiřovat nabídku volnočasových aktivit, ale třeba i zeleně, vodních prvků nebo sportovišť,“ uvedl Michal Dvouletý, lídr kandidátky Soukromníci, Svobodní a Nezávislí.

    

Podle Michala Dvouletého se musí začít řešit dostupnost bydlení pro mladé rodiny takřka okamžitě. „Ve srovnání s jinými městy bohužel Uherské Hradiště vykazuje podstatně větší míru odhodlání mladých lidí a absolventů najít si trvalé bydliště v jiném městě. A to je pro slováckou metropoli hodně špatná vizitka,“ upozornil Michal Dvouletý.

Řešením je především okamžitá modernizace bytové politiky města. „Radnice sice vlastní více jak 600 městských bytů, ale zcela chybí startovací byty pro mladé rodiny, které často nemají šanci dosáhnout na komerční hypotéky. Musíme proto udělat důkladnou revizi městských bytů, nepotřebné prodat a raději investovat právě do bytů, které pomohou mladým lidem se osamostatnit a zabrání tomu, aby jen kvůli nedostupnému bydlení odcházeli mimo Uherské Hradiště,” nabídl jedno z řešení kandidát Dalibor Machala s tím, že za ideální lokalitu přitom považuje areál Uherskohradišťské nemocnice, resp. tu část, kterou nemocnice opustí po dokončení všech investičních změn.

Mladí do „Nového města“?

„Právě zde by mohla vyrůst celá nová čtvrť, která by mohla nabídnout jak prostor pro výstavbu rodinných domků, tak bytových domů. Navíc lokalita vybízí k tomu, aby zde bylo pamatováno na kvalitní občanskou vybavenost, kapacitní parkování, ale zároveň dostatek zeleně a prostoru pro relaxaci. Chceme konečně rozhýbat také výstavbu obchvatu, který by napojil toto „Nové město“ včetně Štěpnic na obchvat u Kunovic,“ popsal více detailů kandidát Jan Barák, který se profesně věnuje právě bydlení nejen v Uherském Hradišti.

„Umím si také představit daleko bližší spolupráci radnice s developery, se s nimiž by mohly vznikat společné projekty, které by zajistily dostupné bydlení pro mladé,“ dodal realitní specialista Jan Barák.

Perspektiva dobré práce

Vyřešit dostupné bydlení však podle lídra Michala Dvouletého bohužel nestačí. „Mladí lidé potřebují mít také perspektivu dobrého zaměstnání. Vždyť Uherské Hradiště má již teď jeden z nejvyšších podílů vysokoškoláků na celé Moravě. Proto je třeba rozvinout spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati, udržet a posílit statut univerzitního města a v souvislosti s terciálním vzděláním vytvářet nové a atraktivní pracovní příležitosti,” je přesvědčený Dvouletý.

Podle jeho slov musí město také lépe spolupracovat s významnými zaměstnavateli a aktivně podporovat místní živnostníky, nikoliv jim házet zbytečné klacky pod nohy. „Spousta podnikatelských příležitostí nejen pro mladé lidi přitom leží také v oblasti cestovního ruchu, který je u nás na velkém vzestupu. Radnice však musí pro tyto aktivity připravit dobré podmínky a být nepřehlédnutelným motorem drobných, ale vzájemně propojených projektů,” dodal Michal Dvouletý.

UH karta

Do balíku opatření, jak motivovat občany k trvalému pobytu v Uherském Hradišti, zapadá podle advokáta Mojmíra Náplavy také návrh Soukromníků, Svobodných a Nezávislých na zavedení tzv. UH karty. „Pomocí této karty chceme lidem s trvalým pobytem v našem městě kompenzovat část zaplacených poplatků ve výši 500 Kč. Karta by pak sloužila jako zvýhodněná vstupenka do aquaparku, kina, divadla nebo na akce Klubu kultury. Mít trvalé bydliště v Uherském Hradišti se prostě musí vyplatit,” zdůraznil Mojmír Náplava.

 

Autor: PR

Vaše názory

K čemu používat tee tree oil?

Slovácko

K čemu používat tee tree oil?

Tento zázračný prostředek bychom měli mít doma snad všichni. Olej z čajovníku australského má totiž všemožné využití...

21. 9. 2018
Je těžké být maminkou, ale ne nemožné!

Slovácko

Je těžké být maminkou, ale ne nemožné!

Představte si, že máte koláč, který je rozdělen na čtyři stejně velké kousky, ale vás je doma...

18. 9. 2018
Slovácko žije hody! Ještě dnes v Míkovicích...

Slovácko

Slovácko žije hody! Ještě dnes v Míkovicích...

Hodová sezóna je zase v plném proudu. Zatímco v některých vesnicích se konají hody už v červenci,...

17. 9. 2018
O víkendu proběhly slavnosti vína! Co jste o  tomto nápoji nevěděli?

Slovácko

O víkendu proběhly slavnosti vína! Co jste o tomto nápoji nevěděli?

Víno, tento velmi oblíbený lahodný nápoj, který má i své každoroční slavnosti v Uherském Hradišti, má velmi...

13. 9. 2018
TOPlist