FacebookYoutubeInstagram

Na mšice bez chemie!

Slovácko Čtení 7. 6. 2017
Na mšice bez chemie!
Foto: ilustrační foto

Vysává vašim rostlinám na zahrádce něco šťávu? Jsou to mšice. Zatočte s nimi co nejrychleji. Vyrobte si domácí postřik nebo proti mšicím vyšlete jejich přirozené likvidátory. Prakticky nulové náklady a máte jistotu, že si nezamoříte zahrádku chemií.

Postřik z mýdla

Lžíci tekutého mýdla (můžete použít i jar na nádobí) smíchejte s 2,5 l vody. Vzniklý mýdlový roztok vlijte do rozprašovače a použijte na celou rostlinu, zejména spodní stranu listů. Aplikujte jedenkrát týdně večer. Postřik se nehodí na bylinky a rostliny, které se chystáte konzumovat.

Výluh z kopřiv

Natrhejte kopřivy a vložte do vody v nádobě s poklopem. Nechejte je týden luhovat a kvasit na sluníčku. Kopřivy se změní v páchnoucí prohnilou směs. Výluh můžete okamžitě aplikovat i několikrát týdne, opět ale ve večerních hodinách. Postřik můžete použít na cokoliv - jedlé, okrasné rostliny i stromy. Buďto rostliny postříkejte rozprašovačem, nebo polévejte z konve či hrníčkem. Navíc kopřivový výluh je i účinné přírodní hnojivo. Stejně jako kopřivy lze použít pelyněk, česnek nebo kostival.

Slunéčko sedmitečné

Jakmile potkáte broučka známého jako beruška, vezměte jej k sobě do zahrádky na návštěvu. Aby u vás beruška vydržela, je právě třeba nepoužívat žádnou chemii. Nejlépe nechejte někde v koutě kousek neupravené zahrady, kde by se slunéčko zabydlelo.

Tipy zahrádkářů

Existují rostliny, které malé škůdce přímo odpuzují. Zahrádkáři doporučují mezi rostliny vysázet přirozený lapač mšic - lichořeřišnici. Mezi růže zase zasít pár paliček česneku. Také kopr mšicím nevoní.

Autor: pec

Vaše názory

Umíme pomáhat? Podejme ruce Lukáškovi!

Mařatice

Umíme pomáhat? Podejme ruce Lukáškovi!

Lukášek Ondrušek z Mařatic se narodil jako zdravé dítko, dobře prospíval a nebýval nemocný. Rád pobýval...

4. 6. 2017
Nevědomé ubližování

Slovácko

Nevědomé ubližování

Ženy berou svoji roli "maminky" s různou mírou zodpovědnosti. Samozřejmě všechny matky by měly ke svým dětem...

2. 6. 2017
I mámy dělají chyby

Slovácko

I mámy dělají chyby

Mít titul "maminka" je obrovská zodpovědnost. Která žena by nechtěla být dokonalou, milující matkou, jež svému dítěti...

30. 5. 2017
Rodina jako centrum lásky

Slovácko

Rodina jako centrum lásky

Minulý týden oslavila rodina svůj mezinárodní den. Co jste pro své blízké udělali v poslední době? Řekli...

25. 5. 2017
TOPlist