FacebookYoutubeInstagram

Naše oči jsou důležitým orgánem v těle. Jak o ně pečovat a chránit je?

Slovácko Čtení 7. 3. 2018
Naše oči jsou důležitým orgánem v těle. Jak o ně pečovat a chránit je?

Pokud máte modré oči, tak jste v podstatě mutant.

Foto: ilustrační foto

Jak cvičit náš zrak?

Oko - v průměru 25mm barevná koule olemovaná stovkami řas. Existují různé druhy, barvy, typy očí. I když jsou každé oči jiné, přesto mají něco společného! A to, že nám umožňují vidět krásy světa kolem nás. Náš zrak bychom si proto měli chránit.

Co o nás prozradí barva očí?

Podle vědců o nás může barva duhovky našich očí prozradit mnohé. Jaký máme temperament nebo charakter. Také mohou odhalit náš zdravotní a stav a ne nadarmo platí, i když barvu očí máme danou geneticky, že oko je zrcadlem do naší duše. Zatímco hnědé oči má mnoho lidí, tmavou kaštanovou, tedy téměř černou barvou se může pyšnit jen málokdo na světě. Lidé s hnědýma očima jsou často tajemní a záhadní, vždyť už svým pohledem tak mohou působit. Zelenoocí lidé jsou často rusovlasí a pihatí. Mnoho lidí tuto barvu očí upřednostňuje. Nositelé modrých očí jsou velmi opatrní a nerozhodní, jak bylo zjištěno při výzkumu na bezmála čtyřech stovkách lidí. Ženy s touto barvou očí lépe snášejí stres a bolesti.

Jak procvičovat zrak?

Nejdůležitější funkcí očí nicméně je, že nám poskytují možnost vidět a jsou nositeli zraku. Ten bychom si měli chránit a pokud možno ho pravidelně procvičovat. Díky pravidelnému cvičení tak oddálíme příchod brýlí, slouží jako prevence či zlepšení zraku. Přitom nejde o žádné těžké cviky, stačí pouze pár minut času v klidu. Jedním ze cviků je pohyb očima nahoru a dolů, nebo ze strany na stranu, přičemž vše se opakuje desetkrát po sobě. Velmi účinné je také pohybovat očima z levého horního roku do dolního pravého rohu a naopak, také zaostřit na předmět, který držíme v rukou, a přibližovat jej nebo naopak oddalovat. Mnohdy nám rodiče a prarodiče říkali: „Nečti ve tmě, zkazíš si oči.“ A i když možná tomuto mýtu sami věřili, neměli tak úplně pravdu a jejich obavy naplněny naštěstí nebyly. Čtení při tlumeném světle totiž naopak také procvičuje náš zrak. Musí se však dodržovat pravidlo větší vzdálenosti.

Krátká vzdálenost, ať už při koukání na televizi, notebook nebo při čtení, očím výrazně škodí. Pokud chcete pro svůj zrak něco udělat, tak poté není vůbec od věci si dát pauzu od televize, notebooku, ale také obzvláště od mobilu, jehož malá plocha podle očních lékařů škodí nejvíce. Samozřejmě k výslednému efektu pomůže dobrá a vyvážená strava, dbejte na dostatek ovoce, především meruněk, ze zeleniny je to zvláště mrkev, která v sobě má nejvíce karotenoidů a vyživuje tak sítnici oka. Dokonce byl na počest jejích skvělých účinků zaveden Den mrkve, který připadá na 4. dubna. Kromě zmíněných potravin se také doporučuje i olivový olej, který výborně přispívá k chodu celého těla, a borůvky nebo ořechy, které obsahují omega mastné kyseliny. Na své si také přijdou v tomto období koštů i milovníci vína, protože na zrak blahodárně působí i víno. Nic se však nemá přehánět!

Číslo týdne

2

Jen dvě procenta populace mají zelené oči.

Na to, že špatně vidím, jsem přišel náhodou

„Brýle nosím asi čtyři roky, ani nevím, proč k tomu došlo, ale rapidně se mi zhoršil zrak. Najednou jsem jako čerstvý student vysoké školy neviděl na plátno ze zadních lavic auly. Nějak jsem nestíhal opisovat to, co na plátně bylo promítáno, a říkal jsem si, čím to je. Nakonec jsem zjistil, že je to tím, že dlouho luštím a zaměřuji, co je dané slovo. Takže na můj zhoršený zrak jsem přišel v podstatě náhodou. Ani ve snu by mě nenapadlo, že z toho může být takový problém. Naštěstí to nebylo až tak hrozné, jak se na první pohled zdálo. Na obou očích mám půl dioptrie na dálku. Nosím i brýle, na které jsem si musel zvyknout, ze začátku nošení mě neustále bolela hlava. A na sport nosím i mnohem pohodlnější čočky, u nich jsem zase musel bojovat s jejich nasazováním, které není vůbec příjemné a často mně slzely i oči. Ale zvyk je železná košile, a tak už s tím dneska problém nemám.“

Alex, 25

Mýty i fakta o barvě očí

Černá barva očí neexistuje, je pouze tmavě hnědá

Lidi se šedýma očima často trápí kožní problémy

Nejčastější barva očí je hnědá

Nositelé zelených očí jsou velmi žárliví a svýma očima působí jako magnet

Autor: nik

Vaše názory

Jak využít ocet v domácnosti?

Slovácko

Jak využít ocet v domácnosti?

Ocet, tato typicky štiplavá tekutina má mnohé využití, není dobrý jenom k jídlu, ale lze je využít...

5. 3. 2018
Splňte si svůj sen, začněte s jeho přípravou hned!

Slovácko

Splňte si svůj sen, začněte s jeho přípravou hned!

Každý má nějaký sen. Každý o něčem sní a možná má i svůj wish list, tedy seznam...

2. 3. 2018
Nové bydlení aneb zařizujeme hnízdečko lásky

Slovácko

Nové bydlení aneb zařizujeme hnízdečko lásky

Při budování nového a útulného hnízdečka lásky je potřeba mnoho času, chuti, financí a energie. Stěhování do...

28. 2. 2018
Jaký vysavač je ten správný?

Slovácko

Jaký vysavač je ten správný?

V žádné domácnosti samozřejmě nesmí chybět lux, který vysaje každý prach nebo drobeček. Po čase však doslouží...

26. 2. 2018
TOPlist