FacebookYoutubeInstagram

Nebezpečí, které číhá zejména u vody!

Slovácko Čtení 18. 8. 2018
Nebezpečí, které číhá zejména u vody!
Foto: ilustrační foto

Na jižní Moravě se nakazilo klíšťovou encefalitidou 40 lidí

Pobyt mnoha lidí v trávě nebo u vody, v lese či na louce - pro klíšťata hotová bašta. Ta se totiž na svého hostitele přisají okamžitě, jakmile se přichytí na jeho tělo. Rizika se rok od roku zvyšují. Jaká však jsou a jaké přenášejí nemoci? A jak se jim účinně bránit?

Mylné pověry o tom, že se přichytávají pouze na toho, kdo má sladkou krev, nebo že klíšťata skáčou na své oběti ze stromů, už snad nejsou aktuální. Je sice pravda, že podle laboratorních testů jsou někteří lidé pro klíšťata nevhodní díky pro ně nepříjemným látkám, ale i tak tito lidé nemají zcela vyhráno.

Přenašeči zákeřných nemocí

Nemoc, o které se v souvislosti s klíšťaty nejvíce hovoří, se nazývá klíšťová encefalitida neboli zánět mozku. Je to virové onemocnění. Nejvíce je přenosná na člověka ze zvířat, ale nakazit se také můžeme ze syrového mléka a nepasterizovaných mléčných produktů. První příznaky se objevují po sedmi až patnácti dnech, ze začátku se projevuje stejně jako chřipka, tedy zvýšenou teplotou, bolestí svalů, únavou nebo nechutenstvím. V druhé fázi, po přechodném zlepšení, se obvykle stav nemocného ještě zhorší, následují kruté bolesti, vysoké horečky, křeče. Akutní stav může trvat až tři týdny. Tato nemoc může zanechat trvalé následky. Dále klíšťata přenášejí boreliózu a ehrlichiózu, což jsou další velmi nebezpečné a zákeřné nemoci, které bychom neměli podceňovat.

Jaká je prevence?

Samozřejmě nejlepší prevencí je očkování. Pokud ovšem s jeho třífázovým přeléčením injekcemi začnete až teď, ochrání vás až příští léto. V případě potřeby můžete také absolvovat očkování ve zrychleném tempu, kdy obranyschopnost nastupuje zhruba 14 dní po aplikaci druhé dávky. I tak existuje pár věcí, které klíšťata nemají ráda. Je to sucho a moc velké teplo, nadprůměrné teploty, takže pokud se vyhnete vlhkým místům, jako prostředí u vody nebo lesa, máte napůl vyhráno. Volte i světlejší oblečení, na kterém jdou lépe klíšťata vidět. Velmi účinné jsou také repelenty ve sprejích nebo ve formě náramků. Klíšťata nemají ráda nízkou trávu, naopak dobře se jim žije ve vysoké trávě. Nejvíc se jim daří na jaře - v dubnu, květnu a červnu - a poté na podzim, v měsících září a říjen až do prvních mrazíků. Zkrátka mají ráda teplo a vlhko. Přežijí ve všech nadmořských výškách.

Podle  Českého hydrometeorologického ústavu je aktivita klíšťat nyní na stupni 3 a 4, což představuje mírné riziko. ČHÚ doporučuje použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech. Večer a ráno prohlédnout tělo, případně odstranit klíšťata. Podle ČHÚ jsou navíc typickými biotopy klíštěte listnaté a smíšené lesy a porosty křovin, dále porosty na okrajích vodních toků, zahrady a parky.

Tak na to myslete, než se vypravíte na výlet do přírody nebo jenom do zahrady na piknik!

Číslo týdne
4
Každé čtvrté klíště je infikované.

Jak vytáhnout klíště?
•    Nejdříve zakapejte dezinfekcí - lihovinou či kolínskou

•    Vytahujte pinzetou - ne kovovou, ale plastovou

•    Kývejte doprava a doleva

•    Poté klíště zlikvidujte

Klíšťata neberte na lehkou váhu!

"Poté, co jsem se vrátila z dovolené, které jsme strávili s rodinou a dalšími přáteli, už klíšťata neberu na lehkou váhu a celá rodina jsme se nechali očkovat. Vážně si myslím, že by se klíšťata neměla brát na lehkou váhu a že já jsem měla velké štěstí. Během dovolené na chalupě, kterou jsme strávili převážně u vody nebo v lese, jsem si na těle našla celkem velké množství klíšťat. Po několika týdnech jsem začala mít klasické příznaky chřipky, vysoké horečky a křeče, což ale bylo neobvyklé. Po převozu do nemocnice mi bylo sděleno, že se jedná o klíšťovou encefalitidu. Dostala jsem antibiotika, tři týdny si poležela v nemocnici a dalších několik desítek dní jsem byla doma na neschopence. I tak jsem z toho ale vyvázla dobře. Přeji všem, kteří jsou na tom podobně, aby chytli taky svou štěstěnu."

Iveta, 38

Autor: nik

Vaše názory

Letošní burčák je výjimečně velmi brzy!

Slovácko

Letošní burčák je výjimečně velmi brzy!

Letošní ročník je v mnohých věcech výjimečný. Můžou za to teploty, které jsou v tomto období nadprůměrné....

16. 8. 2018
Řasy jako mrkací panenka!

Slovácko

Řasy jako mrkací panenka!

Snad každá žena touží mít krásné dlouhé řasy, připomínající ty, které mají panenky. Pokud je však příroda...

14. 8. 2018
Víme, za co vám seberou řidičák!

Slovácko

Víme, za co vám seberou řidičák!

Je mnoho způsobů a cest, jak se stanete z řidiče neřidičem a chodcem. Buďto vám můžou postupně...

10. 8. 2018
Řidiči, dávejte pozor na zvěř!

Slovácko

Řidiči, dávejte pozor na zvěř!

Pokud jezdíte rádi do lesa, nebo po polních cestách, může se vám stát nemilé překvapení, kdy vám...

8. 8. 2018
TOPlist