Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Nebojím se, cestuju sama!

Slovácko Čtení 12. 8. 2017
Nebojím se, cestuju sama!
Foto: ilustrační foto

„Já bych taky ráda jela, ale bohužel nemám s kým. Nemám peníze a nikdy na dovolenou nenašetřím.“ To jsou nejčastější podmínky, které si potenciální cestovatel klade, a jsou dost zásadní.

Nemám peníze

Jsou dvě věci, na které při cestování nejspíš narazíte. První z nich jsou finance. S tím moc nehneme. Ale přece jenom. Zkusme si stanovit, kolik musíme měsíčně našetřit, odložit si na dovolenou, a toho se zkusme držet. Je lepší mít cíl, který se budeme snažit dodržovat, než si jen říct, že mi třeba něco zůstane a to pak na ten výlet odložím. Ne! Dávejme si limity a hranice, například: tento měsíc odložím na výlet nebo dovolenou 500 Kč. Uvidíte, že se stanovením cíle rychleji naspoříte na to či ono, co si přejete.

Ale já sama nepojedu

Znáte to, ve dvou se to lépe táhne, to bezesporu, ale co když zrovna není nikdo, kdo by jel a strávil s vámi chvíle na vytouženém místě. „Připravím se o super zážitek jenom kvůli tomu, že nechci jet sama, když jsem zrovna našla ty super letenky do Norska jenom za osm set zpáteční?“ říká 29letá Jana. My si taky myslíme, že by to byla velká škoda. Navíc cestování sólo je velké dobrodružství a věřte, že má nakonec více výhod jak nevýhod.

Výhody sólo cestování

Chodíte neradi do muzeí, galerií a raději váš výlet pojímáte jako prostor otestovat všechny možné a nemožné restaurace a zkusit tak tamější gastronomii? To je super, protože jste sami, a tak můžete dát průchod i všem vašim nejdivnějším preferencím a nebude to na úkor vašeho kolegy. Taky vás lépe vezmou do nejrůznějších sdílených autojízd a sdíleného ubytování, jste přece jenom jeden pasažér.

Možná si řeknete i takovou úsměvnou věc, že vás nebude mít na vaší dobrodružné cestě kdo vyfotit. Na cestách budete sami, ale rozhodně ne osamoceni. I když třeba neumíte moc dobře jazyk dané země, napište si nebo se naučte kouzelnou větičku: Hey, can you snap a picture of me and then I can take one of you? No a je hotovo. Poradíte si, sólo cestování je tak trochu velkou školou života, někdy vše probíhá hladce, jindy stoupá adrenalin už začátkem cesty třeba na letišti. Ale nebojte, vždycky si poradíte. Protože zkrátka a jednoduše musíte, jste odkázaní jenom sami na sebe. S odstupem času si ale řeknete, že ta zkušenost byla k nezaplacení. „Cestovat sama jsem začala asi před třemi lety, trochu mě to mrzí, protože kdybych se odhodlala mnohem dříve, měla bych více jedinečných zážitků. Můj manžel nemá možnost si standardně čerpat dovolenou, a tak než by mu ji schválili, ta či ona letenka by byla už dávno fuč. A tak jsem začala jezdit i sama s dcerkou,“ říká 32letá Tereza.

- infobox

Jak se připravit na první sólo cestu

• První cíl cesty zvolte kratší. Prvotní obavy nebo strach zdárným zakončením kratšího výletu smažete.

• Při první cestě si poctivěji nastudujte to, co je pro vás důležité, abyste byli klidnější (například kde je bankomat, vlakové nádraží, nejbližší možnost občerstvení atd.).

• Před cestou si napište svědomitě seznam toho, co nezapomenout, pak už budete jen odškrtávat.

• Tak vzhůru do toho!

Autor: mak

Vaše názory

Jak se zamilovat do své práce?

Slovácko

Jak se zamilovat do své práce?

Známe to skoro všichni. V neděli si říkáme, že zase jdeme v pondělí do té práce. Práce...

10. 8. 2017
Péče o pleť s biokosmetikou

Slovácko

Péče o pleť s biokosmetikou

Až 80 % žen má problém s pletí. Pupínky, kruhy pod očima anebo červené flíčky jsou strašákem...

8. 8. 2017
Strach ze života aneb jak zvládat lehkost bytí

Slovácko

Strach ze života aneb jak zvládat lehkost bytí

Není nikdo, koho by nepotkala úzkost nebo strach, protože pro tělo je tento pocit velmi přirozený, ač...

5. 8. 2017
Kouzlo zimy

Slovácko

Kouzlo zimy

Jednou z nevšedních variant je zimní svatba. Nese v sobě spoustu romantiky, kouzelnou atmosféru a vůni Vánoc,...

3. 8. 2017
TOPlist