FacebookYoutubeInstagram

NEDUHY STÁŘÍ - Když se objeví cukrovka

Slovácko Čtení 16. 9. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Když se objeví cukrovka
Foto: ilustrační foto

Seriál DOBRÉHO DNE

Letní seriál, zaměřený na neduhy stáří, přináší další téma, kterým je hojně rozšířená cukrovka II. typu. Jak ale upozorňují odborníci, přestává platit, že by se tato nemoc týkala jen starší populace. Čím dál častěji totiž postihuje třeba i třicátníky. Své o tom ví například lékařka diabetologické ambulance Uherskohradišťské nemocnice Iveta Píšťková, která se podělila o své zkušenosti a nabídla i několik dobrých rad, jak se nemoci v ideálním případě zcela vyhnout.

Cukrovka má dva základní typy
„Ten první je záležitostí převážně mladých lidí a dětí, druhý typ - tradičně označovaný jako stařecký diabetes - pak ještě před třiceti čtyřiceti lety opravdu postihoval převážně seniory. To ale už dnes neplatí, se změnou životního stylu se tato získaná choroba objevuje klidně u třicátníků. Starší populace je jí ale stále zasažena nejčastěji,“ říká na úvod lékařka diabetologické ambulance Uherskohradišťské nemocnice Iveta Píšťková.
Jako u velké části populačních chorob, i cukrovka druhého typu bývá dědičná. Pokud tedy mají cukrovku rodiče nebo prarodiče, existuje vysoká šance, že se u nás postupně rozvine také. Výrazný podíl na vzniku nemoci má tedy dědičnost, současný životní styl, tedy nedostatek přirozeného pohybu, jídelníček, obezita, kouření, stres a nedostatek kvalitního spánku. „Základní problém u cukrovky druhého typu je to, že svaly a játra přestávají být dostatečně citlivé na inzulín, pomocí kterého tělo cukry zpracovává. Nadmíra tuků ve stravě pak proces vzniku cukrovky II. typu ještě urychluje. Lidem přitom škodí jak velmi nízká hladina cukru v krvi (tzv. hypoglykemie), tak vysoká hladina cukru v krvi (tzv. hyperglykemie),“ vysvětluje doktorka Píšťková.

Závažné zdravotní komplikace
Cukrovku provází celá řada velmi závažných zdravotních komplikací - prvořadým problémem je totiž postižení velkých i malých cév. U těch velkých vzniká například ischemická choroba srdeční, která znamená postižení tepen vyživujících srdeční sval. Další komplikací může být srdeční infarkt, cévní mozková příhoda a ischemická choroba dolních končetin, která znamená postupné zužování tepen nohou a která může v krajním případě končit amputací končetiny. Postižení malých cév přináší například diabetickou retinopatii, která postihuje cévy oka a může způsobit až úplnou slepotu, diabetická nefropatie zase postihuje drobné cévy ledvin, což může vést až k dialýze, nebo diabetická neuropatie, kdy vysoká hladina cukrů v krvi poškozuje nervové obaly, může jít přitom o jakékoli nervy v těle. Známá tzv. diabetická noha je pak propojením diabetické neuropatie a ischemické choroby dolních končetin. I tento problém může v krajním případě skončit amputací končetiny.

Důležitou roli hrají preventivní prohlídky u obvodního lékaře
V první fázi nemoci většinou na sobě lidé žádné významné příznaky nepozorují. Důležitou roli tady proto hrají preventivní prohlídky u obvodního lékaře, který krevními testy může nemoc odhalit. Pokročilejší fáze neléčené cukrovky se pak projevují nadměrnou žízní, suchostí v puse, nechtěným hubnutím, vyšší potivostí, zhoršením zraku nebo třeba špatným hojením ran.
„Léčba cukrovky druhého typu vždy stojí a padá s životosprávou. Pokud pacient nezmění svůj jídelníček a životní styl, jakákoli léčba se míjí účinkem. Je důležité také připomenout skutečnost, že z cukrovky se vlastně vyléčit nedá. Dá se s ní bojovat a její projevy zpomalovat nebo blokovat, zbavit se jí úplně beze zbytku ale prakticky není možné,“ doplňuje Iveta Píšťková.

Důležité je tedy dodržovat jídelníček, hýbat se a v případě obezity zhubnout na přijatelnou hmotnost. K nastavené diabetické dietě se pak mohou podle potřeby přidávat léky a v pokročilých stadiích také známý inzulin.

Jak se dá diabetu druhého typu účinně předcházet?

Podle lékařky diabetologické ambulance je tady dobré nechat se inspirovat životem našich předků. Tedy žít pokud možno zdravě - dbát na střídmější jídelníček bez nadmíry cukrů a tuků, dostatečně se hýbat, dodržovat pravidelný denní režim a hlídat si svou váhu. Ti, kteří mají cukrovku v rodině, by pak měli o to více dodržovat pravidelné preventivní prohlídky u svého obvodního lékaře. Dobré je také kvalitně spát, dostatečně odpočívat a dodržovat pitný režim.

„Léčba cukrovky je zkrátka z velké míry závislá jen a jen na ochotě a aktivitě pacienta. My mu můžeme předepsat léky a seznámit ho s tím, jak si hladiny cukru v krvi kontrolovat. Už za něj ale nemůžeme jíst, sportovat nebo hubnout. Spoustu práce musí udělat sám. Za všechna ta rizika s onemocněním spojená to ale myslím stojí,“ dodává na závěr Iveta Píšťková z diabetologické ambulance Uherskohradišťské nemocnice.

Čtěte více
Autor: Bára ŽÁKOVÁ

Vaše názory

V Portugalsku si Hradišťánek „štrngl na zdraví Modrým Portugalem

Uherské Hradiště

V Portugalsku si Hradišťánek „štrngl "na zdraví" Modrým Portugalem

Už od pradávna platí, že zahraniční zájezd nejlépe stmelí souborovou partu. Proto byl Hradišťánek potěšen, když dostal...

30. 8. 2019
Hradišťánek na festivalu Licidersko srce v Srbsku

Slovácko

Hradišťánek na festivalu Licidersko srce v Srbsku

Folklorní soubor Hradišťánek, skupinka Čtverka pod vedením Jitky Čerstvé a Gabriely Častulíkové, se zúčastnil 11. ročníku mezinárodního...

28. 8. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Rakovina prsu nebo prostaty

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Rakovina prsu nebo prostaty

Rakovina neboli nádorové onemocnění je skupina chorob, kterých se řada lidí obává. A někteří se s ní...

26. 8. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Onemocnění a úrazy pohybového aparátu

NEDUHY STÁŘÍ - Onemocnění a úrazy pohybového aparátu

Pohyb je důležitý v každé etapě našeho života, tedy samozřejmě i ve stáří. A právě problematice onemocnění...

22. 8. 2019
TOPlist