FacebookYoutubeInstagram

NEDUHY STÁŘÍ - Ta moje hlava...

Slovácko Čtení 10. 7. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Ta moje hlava...
Foto: Bára ŽÁKOVÁ
Inzerce

Seriál DOBRÉHO DNE

Nabízíme vám pokračování letního seriálu, který se očima lékařů Uherskohradišťské nemocnice zaměřuje na neduhy pokročilejšího věku. Stárnoucí populaci často trápí, lidově řečeno „hlava“, tedy problémy zapříčiněné některým z neurodegenerativních onemocnění (onemocnění, jejichž příčinou je postupný úbytek neuronů). Mezi nejznámější choroby tohoto typu se řadí Parkinsonova a Alzheimerova nemoc.

 

Parkinsonova nemoc

Rozvíjí se relativně pomalu a její počáteční stádia nejsou ničím charakteristická. Diagnostikovat ji hned na začátku je tak téměř nemožné. Mezi první symptomy se totiž řadí celková nevýkonnost, bolesti velkých kloubů, zad, syndrom karpálního tunelu, poruchy spánku s mimovolními pohyby končetin, zácpa, sexuální dysfunkce, deprese, tichá monotonní řeč nebo třeba porucha písma. Až s odstupem měsíců a let se objevují typické příznaky, mezi které počítáme svalovou ztuhlost (rigiditu), třes, celkovou zpomalenost (hypokinezi) a poruchy stoje a chůze.

Pokud jde o četnost výskytu, Parkinsonova nemoc se objevuje přibližně u jednoho člověka z tisíce, výskyt onemocnění se ale s věkem zvyšuje a v populaci nad 60 let jí trpí přibližně 1 % osob s mírnou převahou mužů. Za vznik nemoci může nadměrné odumírání buněk produkujících dopamin v části středního mozku. Dopamin má za úkol přenos informací mezi nervovými buňkami a nemoc se projeví, až když v mozku chybí více než 70 % této látky.

Onemocnění není léčitelné, je ale možné  dlouhodobě a účinně zmírňovat jeho příznaky. Základem léčby je podávání léků nahrazujících dopamin, druhou obranou pak může být správné rehabilitační cvičení. Na léčbu Parkinsonovy nemoci se zaměřují neurologové, v Uherskohradišťské nemocnici pod tímto oddělením funguje dokonce specializovaná poradna extrapyramidových onemocnění, která ordinuje každý čtvrtek dopoledne.

Alzheimerova nemoc

Druhou neurodegenerativní nemocí, tedy nemocí, kterou způsobuje úbytek neuronů v mozku, je Alzheimerova nemoc. „Tato choroba je nejčastější příčinou demence středního a vyššího věku. V ČR postihuje asi 1% populace. S postupným prodlužováním lidského života ale začíná být Alzheimerova choroba významný zdravotnickým a socio - ekonomickým problémem a je navíc čtvrtou až pátou nejčastější příčinou smrti,“ říká primářka Oddělení následné péče Uherskohradišťské nemocnice Lenka Kroupová. Velkou roli v rozvoji této nemoci hraje především dědičnost, Downův syndrom v rodině, ženské pohlaví a také věk - po pětaosmdesátém roce života se totiž toto onemocnění vyskytuje u bezmála padesáti procent lidí. „Choroba se projeví především poruchami paměti, kromě ní jsou ale postiženy i jiné kognitivní funkce. Objevuje se porucha řeči, porucha prostorové orientace, porucha řešení běžných problémů. Mění se osobnost, chování, také poruchy emotivity, můžou se objevit i halucinace, bludy a poruchy chůze. Pacient se stává inkontinentním a docházet může i k poruše cyklu spánku a bdění,“ doplňuje primářka Kroupová.

Alzheimerova nemoc se může objevit už před 65. rokem života a její rozvoj do plného stádia zpravidla trvá 7 až 14 let. První stádium vykazuje poruchy učení se novým informacím, běžné je hledání odložených předmětů a zapomínání provádění běžných každodenních úkonů. Ve druhém stádiu se už projevuje deficit paměti, dezorientace, ztráta orientace v prostoru, člověk neví, kde je, kde bydlí. V posledním stádiu pak dochází k úplné ztrátě paměti, kdy pacient nepoznává už ani své blízké. „Choroba má většinou plynulý, stále se zhoršující charakter. V průměru pacient přežívá po jejím vypuknutí 5 - 8 let, lidé totiž umírají i na běžný úraz či bronchopneumonii, tedy zápal plic bakteriálního původu,“ doplňuje primářka.

 

Jak s nemoci bojovat?

Pokud jde o Parkinsonovu nemoc, stále neznáme mechanismus jejího vzniku. Nevíme, proč u někoho propukne a někomu se vyhne. A v případě, kdy není známa příčina, neexistuje ani prevence. Co víme, je to, že se projevuje nedostatkem dopaminu v mozku a že jeho tvorbu je možné podpořit třeba správnou stravou. Roli hraje především vitamin B6, obsažený ve větší míře v avokádu, bramborách, banánech, rybách a drůbežím mase. Pozitivní vliv na funkci mozkových buněk má ale také česnek nebo ženšen.

„Ani proti Alzheimerově nemoci, nebo demencím obecně se příliš bránit nedá. Konkrétní recept zkrátka neexistuje. Obecně se ale dá říct, že významným faktorem je zdravý životní styl - co prospívá srdci, většinou prospívá i mozku. Mluví se proto o vyvážené a pestré stravě, přiměřeném pohybu, ale třeba také o pití čaje a kávy. Pomoci může i pravidelné trénování mozku a udržování společenských kontaktů a aktivit,“ uzavírá výčet možných preventivních opatření primářka Oddělení následné péče Uherskohradišťské nemocnice Lenka Kroupová.

Čtěte více
Autor: BÁRA ŽÁKOVÁ

Vaše názory

Jak to vnímají ženy?

Slovácko

Jak to vnímají ženy?

Nejvíce si na vlasech potrpí ženy - říká se to. Někdy si však v našem ženském vnímání...

8. 7. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Když už oči neslouží

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Když už oči neslouží

Pokročilý věk je často provázen celou řadou neduhů. Některé z nich můžeme ovlivnit, nebo se jim dokonce...

3. 7. 2019
Jak si správně mýt vlasy?

Slovácko

Jak si správně mýt vlasy?

Čistota je půl zdraví. Mýt si vlasy je přirozené. Někdo však v dnešní době, kdy má přemíru...

1. 7. 2019
Teambuildingem můžete zachránit kolektiv malé i větší firmy

Velké Karlovice

Teambuildingem můžete zachránit kolektiv malé i větší firmy

Potřebujete stmelit kolektiv? Máte v práci nové kolegy? Vládne v kolektivu ponorková nemoc? S kolegy to skřípe...

27. 6. 2019

Související

Uherské Hradiště

Zopakuju masakr z Ostravy! vyhrožoval. Policie nemá důkazy

Uherskohradišťskou nemocnici zachvátila panika a strach, návštěvy i pacienty hlídali policisté se samopaly. O manévry se postaral...

Uherské Hradiště

Výtěžek koncertu podpoří Rok ženy

Předvánoční čas si už bez Benefičního adventního koncertu Uherskohradišťské nemocnice nedokáže řada lidí ze Slovácka představit. Charitativní...

Uherské Hradiště

Fotbalisté 1.FC Slovácko podpořili Movember

Šest hráčů prvoligového týmu 1.FC Slovácko včetně kapitána Vlastimila Daníčka podpořilo Movember v Uherskohradišťské nemocnici. Fotbalisté podstoupili...

Uherské Hradiště

NEDUHY STÁŘÍ - Choulostivé potíže s inkontinencí

Tématem močové inkontinence pokračuje letní seriál DOBRÉHO DNE věnovaný neduhům souvisejícím s pokročilým věkem. Tyto choulostivé zdravotní...

TOPlist