FacebookYoutubeInstagram

Nejčastější lidské zlozvyky a jak se jich zbavit?

Slovácko Čtení 30. 8. 2018
Nejčastější lidské zlozvyky a jak se jich zbavit?

Nejčastější zlozvyk je kousání nehtů, hned poté kouření.

Foto: ilustrační obrázek

Ať hodí kamenem ten, koho netrápí nějaký zlozvyk. Podle mého názoru by se zřejmě nenašel nikdo. Ať už chceme nebo ne, každého z nás nějaký ten zlozvyk trápí. Mnohdy si to ani neuvědomujeme a už si například okusujeme nehty nebo provádíme něco podobného. Tyto neřesti jsou často společensky nevhodné a nepříjemné. Jak se jich tedy zbavit?

Jak se pozná zlozvyk? 
Jako zlozvyk je označována činnost, která má mnohdy buď na nás nebo naše okolí negativní dopad, je to pravidelná aktivita, která se opakuje minimálně dvacet po sobě jdoucích dní. Pravidelností si zejména u pití alkoholu či kouření můžeme lehce vypěstovat závislost, proto je zlozvyk velmi nebezpečný a není radno si s ním zahrávat. Zlozvykem se myslí například již řečené kousání nehtů, hltání jídla, mlaskání, přejídání se, pití kávy, alkoholu, dále pak křupání kloubů, skřípání zubů, skákání do řeči nebo olizování příborového nože, někdo si také rád cucá vlasy. Kromě toho však existují návyky, které jsou možná málo vhodné, ale zato dost prospěšné našemu tělu, napříklas plivání, žvýkání nebo močení ve sprše.
Zkrátka každý z nás má mnoho zlozvyků, ale často o nich ani nevíme, neuvědomujeme si je nebo nám ani jako zlozvyky nepřipadají.
Jak se jich zbavit? 
Avšak mnoho lidí, minimálně polovina, se snaží své špatné návyky ukončit, i když jim třeba nijak nevadí. Jasně že vám nevadí, že žvýkáte, ale chápete, že to není vhodné v dané situaci. Když se bavíme o léčení zlozvyků, tak vás moc nepotěším, neexistuje na ně žádná zázračná pilulka nebo kapky, které by nám pomohly, o tom žádná. Všechno ale začíná i končí v hlavě a jde zejména o naši psychiku. Když si například koušeme nehty nebo se ošíváme, je to znak určité nervozity. Pokud si svůj návyk uvědomíte a budete se snažit o jeho odstranění, máte v podstatě vyhráno. Podle psychologů je další skvělou variantou nahradit zlozvyk něčím pro nás prospěšným, například místo čokolády si dát jablko, místo kouření se jít raději třeba učesat. Najít si zkrátka jiný rituál, který zaměstná náš mozek. Nikdo samozřejmě netvrdí, že to bude hned od začátku lehké - kdyby bylo, tak by to zvládl přece každý. Zkrátka se snažte najít si svou vlastní motivaci. Za každý nový den bez vašeho špatného návyku se například odměňte něčím sladkým nebo nějakou novou maličkostí. I když se každý do tohoto boje pouštět nechce, protože je to vážně běh na dlouhou trať, na konci vás čeká sladká odměna, posílí se vám sebevědomí a budete se určitě cítit líp. Mimo to také ušetříte mnohdy za své zlozvyky peníze, které můžete investovat do něčeho smysluplnějšího. A i když se vám možná zdá, že se bez "té své" opakující se činnosti nemůžete obejít, tak to bez ní pár dní prostě zkuste a uvidíte, že to jde.
Mějte na paměti, že zvyk je sice železná košile, ale že v tom případě je zlozvyk rezavá košile.
Číslo týdne
10
přibližně tolik zlozvyků má každý z nás.

Zlozvyky, které prospívají:
  • žvýkání
  • pití piva
  • plivání
  • pobrukování si 
Často lidem skáču do řeči
"Tento můj zlozvyk je celkem specifický. Ani nevím, kdy se vlastně u mě objevil, kdy začal. Mnohdy jsem si ho ani neuvědomovala, prostě jsem člověka nenechala nic doříct a skočila mu do řeči. Ze začátku, když je člověk dítě, tak je to možná roztomilé, ale při obchodní schůzce se to vážně nehodí. Až poté, co mě lidé často okřikli nebo se na mě výhrůžně podívali, jsem se nad sebou začala zamýšlet. Začala jsem se snažit, lidem jsem nechávala více prostoru, protože jsem si uvědomovala, že je to moje nejhorší vizitka. Moje sestra zase ráda olizuje jídelní příbor, když to vidím, tak mě čerti berou. Domluvily jsme se však, že když ji uvidím něco takového dělat, musí mi dát padesát korun. A to už si člověk rozmyslí, jestli mu to stojí za to! Předtím u ní nic tak dobře nefungovalo jako právě finanční pokuta, takže je to řešení."
Ivana, 36

Autor: nik

Vaše názory

Jste už od rána bez energie?

Slovácko

Jste už od rána bez energie?

Ráno vstanete a hned byste nejraději zalezli do postele, neprobere vás ani káva, ani studená sprcha. Dochází...

28. 8. 2018
Jste spíše noční sova, nebo ranní skřivan?

Slovácko

Jste spíše noční sova, nebo ranní skřivan?

Lidé se kromě mnohých dalších rysů dělí na noční sovy a ranní skřivany. Neliší se ovšem jenom...

23. 8. 2018
Hubnutí nemusí bolet!

Slovácko

Hubnutí nemusí bolet!

O hubnutí toho bylo napsáno až příliš. Z každé strany módních časopisů, z každého rohu trafiky se...

20. 8. 2018
Nebezpečí, které číhá zejména u vody!

Slovácko

Nebezpečí, které číhá zejména u vody!

Pobyt mnoha lidí v trávě nebo u vody, v lese či na louce - pro klíšťata hotová...

18. 8. 2018
TOPlist