FacebookYoutubeInstagram

Nekalé praktiky prodejců houstnou

Slovácko Čtení 3. 2. 2014
Nekalé praktiky prodejců houstnou

Nedávejte své rodné číslo ani občanku z ruky

Zazvoní telefon, vy jej zvednete a v telefonu slyšíte líbezný hlas, který  vám začne nabízet - spíš vnucovat - něco úžasného, co prostě musíte mít (hrnce, deky, internet, tarif, kapsle na praní, finančního poradce, televizi, kreditní kartu, ponožky, …). Pokud nepřemýšlíte a bezmyšlenkovitě souhlasíte, můžete se dostat do velkých problémů.

V poslední době se mnoho lidí dostalo do exekučních problémů díky vlastní hlouposti, laxnosti a neinformovanosti.

Ať už se jedná o nekalé praktiky operátorů call center, jejichž metody s krizí velmi přitvrdily, nebo získání velmi nevýhodných hotovostních půjček, či koupi předraženého zboží na promo akcích.

Všechny tyto záležitosti se pohybují na hraně zákona a jejich provozovatelé jsou si toho vědomi. Proto své produkty opatřují smlouvami, které jsou vždy šité na míru jejich prospěchu.

Jedinou obranou proti dotěrným prodejcům čehokoliv je ignorace a neposkytnutí žádných osobních informací!

Také komplikace, které s sebou nese ztráta či nehlášená krádež dokladů, může mnoho lidí dostat do svízelné finanční situace.

Rodné číslo prodejcům neříkejte!

O tom, že je nutné si chránit své doklady a osobní údaje, se mluví pořád dokola. Narůstající stížnosti však hovoří o tom, že podvodnému jednání naletí celé spektrum lidí všech generací i inteligence. Jistě znáte příběhy lidí z vašeho okolí, kteří se díky sdělení rodného čísla na ulici či po telefonu upsali k nevýhodným několikaletým smlouvám mobilních operátorů, nebo k odběru předraženého zboží, které by si jinak vůbec nikdy nekoupili. Po tomto neuváženém kroku následují vztek, bezmoc a finanční problémy. Závěrečné exekuce s pokutami a penále z prodlení neznají kompromisy, přestože mnoha lidem už není co brát.

Základní radou, jak se bránit zneužití rodného čísla, je obezřetnost. Bance či státní instituci musíte zpravidla v některých případech rodné číslo sdělit. Obchodníkům či poskytovatelům služeb by ovšem měla stačit zákazníkova adresa a telefon, a pokud požadují něco navíc, je to na pováženou. Prodejcům se ubráníte. Ovšem díky tomu, že obrana proti zneužití osobních dat je zatím v Česku velmi problematická, v mnohých případech je těžké se bránit, protože v bankách, úřadech, telefonních společnostech i u lékaře jsme stále vedeni pod rodným číslem.

 

Musíte stihnout 14denní lhůtu!

Telefonní společnosti nabízejí prostřednictvím smluvních partnerů služby, které pro vás mohou být i výhodné. Pokud se rozhodnete operátora call centra vyslechnout, vždy si zjistěte a pečlivě poznamenejte jeho jméno a společnost. Je pak jasné, kdo vám co nabízel a potom se kdykoliv můžete odkázat na jeho jméno. Buďte ale obezřetní! Smluvní pracovníci call center dělají vše pro to, aby před zákazníky skryli informace, které nejsou lichotivé, ať už jde o nutnost dvouletého úvazku, automatické prodloužení smlouvy nebo přesné informace o cenách a podmínkách různých tarifů. Také jejich smlouvy a všeobecné podmínky jsou záměrně napsané právnickým jazykem, takže se v nich obyčejný člověk nevyzná.

Jedno však platí pro všechny - od smlouvy můžete bez uvedení důvodů a jakékoliv sankce písemně odstoupit do 14 DNŮ OD JEJÍHO UZAVŘENÍ nejlépe dvěma způsoby - poštou (kopii i ústřižek si nechejte doma) a e-mailem! To totiž těžko někdo může zpochybnit.

Až se tedy příště setkáte s nějakou takovou nabídkou po telefonu, na ulici nebo v kamenné prodejně, dávejte si obrovský pozor na to, co kupujete a co podepisujete!

Doklady nedávejte z ruky!  

Osobními doklady se můžete prokazovat jen úřední osobě - například policistovi nebo v některé peněžní instituci (banka, pošta), při podpisu zaměstnanecké smlouvy, na obecním úřadu a na matrice, na úřadu práce...

Pokud vás načapá revizor bez jízdenky nebo si náhodou zapomenete peníze a nemáte na zaplacení útraty či po vás jen prostě budou požadovat při vstupu do nějaké instituce vaši občanku jako zástavu, rozhodně ji nevydejte! Šlo by totiž o přestupek, za který hrozí pokuta až 10 000 korun, který by musel zaplatit jak dotyčný, tak vy sami! Obdobné zásady platí i pro řidičák a pas.

Ankety a soutěže jsou také na pováženou 

Určitě jste se někdy zúčastnili výherní soutěže - v poslední době se s nimi roztrhl pytel. Útočí na nás z reklamních letáků i časopisů a osobně se s nimi setkáváme při nákupu v supermarketu, na ulici, či jakékoli komerční výstavní akci.

Vždyť kdo by si nepřál vyhrát zájezd, telefon, notebook, fotoaparát či jinou hodnotnou cenu? Stačí jen vyplnit krátký dotazník a pak mít štěstí při losování. JENŽE! Málokomu v té chvíli docvakne, že naprosto neznámé hostesce nějaké společnosti sděluje své osobní údaje, aniž by jej zajímalo, kdo všechno a jak s nimi bude nakládat. Nezneklidní jej ani to, že má uvést jméno, přímení, přesnou adresu, číslo telefonu, datum narození, bydliště, počet členů domácnosti, měsíční příjem, zaměstnání, banku atd. Nakonec hostesce věnuje vlastnoruční podpis a může se těšit na případnou výhru.

Pozor na to! Tyto informace jdou však také pěkně zneužít, pokud si vás někdo vybere jako vhodný objekt podvodu. Proto raději třikrát čtěte a uvažujte, než něco bezmyšlenkovitě sdělíte a podepíšete!

Krádež i přestěhování ihned nahlaste

Narůstá také počet případů, kdy na ukradené doklady někdo naseká dluhy, na které se vážou exekuce, které není tak snadné zastavit. Proto, když zjistíte, že se vám ztratil některý z dokladů, okamžitě ztrátu nahlaste!

Také je dobré na poště po přestěhování přesměrovat veškerou poštu na novou adresu. Vyhnete se tak komplikacím, že vám nebyla doručena důležitá obsílka. Při soudních tahanicích byste najednou zjistili, že to vlastně byla vaše povinnost.

Jak postupovat, když vám volají různí obtěžovatelé s nabídkami?

Nezvedat cizí čísla.

Nereagovat na nabídkovou SMS z neznámých čísel. Žádnou cizí SMS nepřeposílat! 

Pokud to nejde a telefon zvednout musíte, opakovaně požádejte o srozumitelné jméno firmy a srozumitelné jméno operátora.

Prohlásit, že žádnou službu ani nabídku nechcete.

Pokud jsou neodbytní, říct jasné NE a upozornit, že si daný rozhovor nahráváte.

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NIKOMU NEDIKTUJTE DO TELEFONU RODNÉ ČÍSLO!!!

V případě opakovaného telefonátu upozornit, že se již jedná o obtěžování a že takové jednání

nahlásíte na Policii ČR.

Zaznamenávat si neznámá čísla, která vám volají, pro potřeby trestního řízení. 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

K dobré kondici stačí půlhodinka

Slovácko

K dobré kondici stačí půlhodinka

Někteří z vás se po Vánocích snaží shodit nějaká ta kila. Mnozí se teprve rozhodují, kdy začnou...

30. 1. 2014
Vše záleží na přístupu rodičů

Slovácko

Vše záleží na přístupu rodičů

O zrušení pololetního vysvědčení na základních školách se v odborných kruzích hovoří už několik let. Loni se...

28. 1. 2014
Montessori můžu jen závidět

Slovácko

Montessori můžu jen závidět

Déjà vu… - dalo by se říct při mém návratu na základní školu, kde jsem strávila půlku...

21. 1. 2014
Ženskost podtrhne plesovou sezonu

Slovácko

Ženskost podtrhne plesovou sezonu

V letošním roce si plesovou sezonu užijí jak milovnice romantiky, tak sportovně založené dámy. Poletí romantická krajka...

14. 1. 2014
TOPlist