FacebookYoutubeInstagram

Nemůžete spát kvůli úplňku? Zdaleka nejste sami!

Slovácko Čtení 25. 6. 2018
Nemůžete spát kvůli úplňku? Zdaleka nejste sami!
Foto: ilustrační foto

Proč vlastně nemůžeme spát, když se nachází měsíc v úplňku, a proč je spojen s vlkodlaky a pověrami? Měli bychom se tedy úplňků obávat a mít se na pozoru? Podle mnohých ano!

Úplňku lidé už odnepaměti přisuzovali zvláštní, tajemnou a magickou moc. Někteří lidé dodnes zachovávají mnohé rituály, nabíjejí si léčivé kameny, jiní dodržují očistné kúry, protože právě v tomto období se snáz hubne. Podle mnoha stojí úplněk za předčasně vyvolanými porody, také je více zranění a sebevražd. Nic z toho se však nepodařilo prokázat.

Kdy se měsíc nachází v úplňku?

Tento úkaz, kdy měsíc vypadá jako velká bílá sněhová koule, se dá vysvětlit jako určitá fáze měsíce, jejímž opakem je nov nebo také novoluní. V novu je měsíc na opačné straně od slunce, tento jev nastává přibližně 14. až 15. den poté, co měsíc dorostl do úplňku, po něm začne zase couvat. Na obloze to poznáme pomocí jednoduché pomůcky. Pokud vám měsíc připomíná písmeno D, pak dorůstá, pokud vypadá jako písmeno C, potom couvá. Úplňkový měsíc vychází ihned po západu slunce a osvětluje celou noční krajinu i oblohu. Při úplňku není možnost sledovat hvězdy a jiná nebeská tělesa, neboť světlo měsíce výrazně převyšuje svit hvězd.

Podle pohanských pověr je třeba v době úplňku provádět mnohé magické rituály, v tomto čase se také přeměňují do zvířecí podoby vlkodlaci, tedy lykantropové. Říká se: úplněk - čas vlkodlaků. Příčina přeměny bývá různá, většinou ji spouští kletba nebo onemocnění. Není známo, proč se to děje zrovna v tento čas, stejně jako mnohé další nevysvětlené úkazy, které s úplňkem přicházejí. Podle mnohých legend má tato ledová koule za následek zvláštní chování člověka, kvůli němuž přibývá nehod a katastrof. Je to právě proto, že lidé se automaticky zbavují nahromaděných strachů a stresů a na povrch vyplouvají negativní emoce. Lidé jsou také přecitlivělí, snadno propadají depresím, měsíc v úplňku ovlivňuje také rytmus jejich těla a lásku. Také lidské sny jsou více impulzivní a dynamické a nedovolí nám tolik si odpočinout, možná i proto se často lidé budí a poté už nemůžou znovu usnout. Pravděpodobně za to může intenzita světla, která se prodírá i přes tmavé závěsy nebo rolety.

Co bychom neměli a co naopak měli dělat?

Podle mnoha pověr bychom kvůli magické moci, kterou úplněk má, neměli podstupovat operace nebo jiné zákroky, řezat stromy, keře, stříhat zeleninu ani květiny, dokonce ani naše vlasy, protože poté hůře dorůstají. Naopak bychom měli využít moc, kterou v sobě úplněk má, a tudíž se pročistit, starat se o svoje orgány a sbírat bylinky.

Ať už je pravda kdekoliv a jakákoliv, jedno je jisté, za úplňku možná netančí v lese a na loukách víly a žínky a lidé se nemění ve vlka, ale určitý vliv úplněk na člověka má, jenže se ještě nepodařilo dokázat, proč tomu tak je.

Při úplňku se ze mě stává noční tvor

Úplněk na mě působí, už den před ním vždycky nemůžu spát a stává se ze mě noční tvor. Zaberu až třeba ve tři hodiny ráno, i když už jsem úplně vyšťavená a unavená. Stejný dopad to má už od dětství i na moji osmiletou dceru, která to snáší také velmi špatně. Nevím, čím to může být, možná na to má vliv psychika a nervy. I když mnohdy ani nevím, že má být úplněk, stejně nespím, zkrátka mozek a tělo už jsou takto navyklé. Často ale v noci pozoruji tu chladnou velkou kouli na obloze a čerpám z ní energii, kterou přes den nemám možnost brát. Moje kamarádka rodila svého druhého syna právě při úplňku a ten den se v porodnici sešlo asi deset maminek. Podle lékařky je to zcela běžné, že při úplňku mají narváno. Proč tomu tak je, to vůbec netuším, snad je to tím, že úplněk je něco magického a tajemného.“

Kateřina, 38

Jak lépe usnout?
•    pusťte si relaxační hudbu

•    provoňte byt aromalampou

•    myslete na něco pozitivního

•    vyvětrejte

•    před spaním se nepřejídejte

•    uvařte si meduňkový nebo bylinkový čaj

•    zasportujte si nebo se protáhněte

Číslo týdne
9
Tento rok se nacházíme ve sledu úplňků právě s tímto číslem.
Další úplněk nás čeká 28. 6.

Autor: nik

Vaše názory

Proč a jak se věnovat osobnímu rozvoji?

Slovácko

Proč a jak se věnovat osobnímu rozvoji?

Téma osobní rozvoj je stále více mezi lidmi vyhledávaným a rozšířeným a stále více populárním pojmem. Stále...

21. 6. 2018
Doba závislosti (nejen) na lécích!

Slovácko

Doba závislosti (nejen) na lécích!

Dnešní uspěchaná doba si žádá uspěchané a vynucené činy a oběti. Když si vezmu si prášek na...

19. 6. 2018
Jaké benefity nám přináší spánek?

Slovácko

Jaké benefity nám přináší spánek?

Jak se říká, to nejsladší na světě je právě spánek. A ještě nám přináší spoustu výhod pro...

15. 6. 2018
Jak odbourat stres?

Slovácko

Jak odbourat stres?

Každý z nás to zažil alespoň jednou v životě. Sevře se nám hrdlo a pohltí nás stres....

13. 6. 2018
TOPlist