FacebookYoutubeInstagram

Nenávist má svůj den! Absurdní svátek, nebo připomínka hrozby?

Slovácko Čtení 18. 3. 2019
Nenávist má svůj den! Absurdní svátek, nebo připomínka hrozby?

Den nenávisti se připomíná zejména na školách.

Foto: ilustrační foto

Pokud  se podíváte do kalendáře, nejspíše v některých najdete kromě Eduarda, jehož svátek dnes slavíme, i Mezinárodní den nenávisti. Také jste se lekli, že se má oslavovat nenávist?

Nejde o oslavu nenávisti, ba naopak. Tento mezinárodní den, jeden z nejabsurdnějších vůbec, se právě dnes připomíná proto, aby na sebe lidi nebyli zlí a nepěstovali v sobě nenávist, které je všude kolem nás stále víc než dost.

O tomto dnu se toho moc neví, připomíná se však zejména na školách a mnohdy i ve školkách, kde učitelé představují nenávist žákům jako hrozbu, kterou by v sobě neměli pěstovat.

Patrně nejlepším způsobem, jak tento den „oslavit“ a připomenout si ho, je asi zamyslet se nad tím, co v nás tuto emoci vzbuzuje, jak lze proti ní bojovat a jaké mohou být její následky. Můžeme se také zamyslet nad současnými problémy a případy, na jejichž začátku stojí právě nenávist.

Nemoc ega

Nenávist je dlouhodobá intenzivní emoce zaměřená proti určitému objektu, ať už jde o věc, osobu či něco jiného. Často jí předchází silný impuls, otřes, zlom v životě člověka a je udržována při životě bolestí či hněvem. Velmi výrazně ovlivňuje naše myšlení a jednání. Objektem nenávisti se může stát jednotlivá osoba, určitá skupina osob, lidstvo, existence, ale i celý svět. Nenávist může vyústit do extrémního jednání - může skončit pomstou, násilím, vraždou nebo válkou.

V psychologické analýze definoval Sigmund Freud nenávist jako stav ega, jež si přeje zničit původce, zdroj zármutku nebo neštěstí. Nenávist je hluboká přetrvávající intenzivní emoce vyjádřující hněv a nepřátelství. Jelikož je nenávist dlouhodobá emoce, tak ji mnoho psychologů považuje spíše za celkový postoj člověka, dlouhodobé stanovisko než za dočasný emocionální stav.

Jak se této emoci vyhnout?

Jedno arabské přísloví říká: Nenávidíme příliš mnoho lidí jen proto, že jsme příliš líní na to, abychom se naučili je milovat. Když se rozhlédneme kolem sebe, zdá se, že tím se řídí mnoho lidí a mnoho lidí bychom vlastně mohli nazvat línými. Nenávist stále roste a v malých dětech je mnohdy budována už od plenek. Na dětském hřišti můžeme vidět děti, které třískají o zem hračkami nebo bijí své kamarády, ve škole se navzájem děti a studenti psychicky a fyzicky šikanují a o dospělých ani nemluvě.

Kde se však tato nenávist plodí a hromadí? Tuto otázku si mnozí z nás pokládají dnes a denně: kde se v lidech bere taková zloba a hněv? Ta zášť a touha škodit a ublížit za každou cenu... Sice si jakoukoli negací a zlostí nakonec škodí nejvíc dotyčný sám, ale stejně není jednoduché žít s vědomím, že vás někdo nesnáší a přeje vám jen to nejhorší.

Odpověď na výše zmíněnou otázku by se dala platit zlatem. Není totiž jedna správná odpověď, která by vše vystihla. Někdy je v nás nenávist zakořeněná a vypluje napovrch, jindy s námi roste nebo si ji vybudujeme.

18. březen
Tento den se narodil například
herec David Suchařípa
kustod Slováckého muzea a ředitel SUPŠ Ruda Kubíček

britský státník Neville Chamberlain

Den svatého Cyrila

Svátek slaví Eduard a Edvard

Aby mohl žít člověk šťastně, musí rozumět svým negativním emocím
Lidé se často vlastně téměř stydí, že nemyslí pozitivně, přitom to je úplně normální přístup a postoj člověka. Dalo by se dokonce říct, že jen naivní lidé jsou stále pozitivní a ze všeho nadšení. Psychologie tohle všechno trochu opomíjí a příliš se soustředí na pozitivní postoj. Je samozřejmě velmi důležité, snažit se být silný a schopný překonávat těžkosti a traumata. Je ale také dobré si uvědomit, že není všechno možné. K tomu, aby člověk mohl žít šťastně, musí si umět přiznat své určité hranice a limity, a také rozumět svým negativním emocím, například agresi a nenávisti. Lidé, kteří prožili nějaké trauma a mají negativní zkušenosti, často cítí velkou nenávist k těm, kteří jim ubližovali, to je pochopitelné. Chtít po nich, aby odpustili a na vše zapomněli, vlastně nejde. Aby se to nakonec třeba podařilo, je nutné s nenávistí pracovat, ne ji popírat.

Psycholog Adam, 43

Autor: nik

Vaše názory

Nepříjemný společník se jménem bolest zad!

Slovácko

Nepříjemný společník se jménem bolest zad!

Bolest zad. Někdy dokáže pěkně potrápit. Bedrům nepomáhá ani celodenní sezení v kanceláři u počítače nebo ve...

15. 3. 2019
Nový trend je popíjení džusů!

Slovácko

Nový trend je popíjení džusů!

Zájem o zdravý životní styl roste a napomáhají tomu také lepší informovanost, osvěta a v neposlední řadě...

13. 3. 2019
Balzám na rty lze využít i trochu jinak!

Slovácko

Balzám na rty lze využít i trochu jinak!

Pokud si balzámem na rty často přetíráte rty a nosíte jej každý den při sobě, například v...

11. 3. 2019
Jak najít to, co už je ztraceno?

Slovácko

Jak najít to, co už je ztraceno?

Únava, stres, vyčerpání a pocit méněcennosti. Za tím vším stojí jediná příčina, a to hledání motivace. Nepomáhá...

18. 2. 2019
TOPlist