FacebookYoutubeInstagram

Nezvaný host jménem šeroslepost

Slovácko Čtení 9. 3. 2018
Nezvaný host jménem šeroslepost

Šeroslepost odstraní brýle, operace nebo doplnění vitaminů.

Foto: ilustrační foto

Nejznámější oční vadou, která nás ohrožuje zvláště v zimních měsících a v nevlídném počasí, je šeroslepost. Nedostatek přirozeného světla totiž oči vyčerpává, proto by lidé měli dbát nejen na svou imunitu při boji s rýmou, ale zároveň chránit své oči.

Podle Pavla Stodůlky, který své zkušenosti v oblasti oční chirurgie sbíral po celém světě, se šeroslepostí rozumí zhoršené vidění za šera a v noci. Pacient se obtížně pohybuje a orientuje, naráží do předmětů a zakopává, obtížně se mu řídí,  také může docházet ke ztrátě periferního vidění. Ppro nemocného je tento stav velmi omezující, v pokročilých stádiích však může docházet i ke ztrátě zraku. Mnoho lidí šeroslepostí trpí a ani o tom neví.

Často není vrozená, ale můžeme ji získat kdykoliv během života

Šeroslepost není vrozenou vadou, jde o onemocnění, které je způsobeno oslabením očí. Ty jsou oslabeny často v podzimních a zimních měsících, kdy jsou oči suché, unavené a náchylnější k některým z chorob, díky vlhku, zimě i větru. Šeroslepost provází nedostatek vitaminu A, příznaky se projevují obvykle od dětství do čtyřicátého roku života a pohlaví zde není rozhodující. Tato vada však není nic neléčitelného, jde jí i dokonce předcházet. Díky bylinným tobolkám produkují suché a unavené oči slzy a také nejsou tak vyčerpané.

Pozor na šeroslepé řidiče!

Nejnebezpečnější formou je šeroslepost za volantem, kdy pacient ohrožuje sebe i další účastníky provozu. A právě řidiči by měli věnovat doplňování vitaminů zvýšenou pozornost. Šeroslepost se totiž může projevit i za mlhy nebo hustého deště. Za takových podmínek se může projevit i drobná oční vada, která je za dne a přirozeného světla zanedbatelná. Jistě, všichni vidíme za šera nebo v úplné tmě hůře. Pokud ale někdo má pocit, že se jeho vidění za špatných světelných podmínek zhoršuje, měl by se vydat na oční prohlídku. Vyšetřením u odborníka nic neriskuje a o řidičský průkaz se také obávat nemusíte. Lékař navrhne pacientovi speciální brýle se zabarvenými skly, další možností je operace laserem, která tuto vadu odstraní nadobro, a u méně složitých forem pomůže vitamin A, který danému člověku většinou schází. Najdeme ho nejenom v mrkvi, ovoci a zelenině, jako ve špenátu, žlutém melounu, grapefruitu, ale například i v čokoládě, mléce, borůvkách, v sýrech nebo i v rybím tuku. Základem je však prevence v podobě dobré a vyvážené stravy nebo případné odhalení této vady včas pomocí vyšetření!

Další oční vady

šedý zákal - způsobuje zastřené vidění

zelený zákal - způsobuje slepotu

barvoslepost - způsobuje neschopnost rozlišovat některé barvy, nejčastěji červenou a zelenou

astigmatismus - člověk vidí rozmazaně

dále šilhání, které se nazývá strabismus, zánět spojivek neboli konjunktivitida

Autor: nik

Vaše názory

Naše oči jsou důležitým orgánem v těle. Jak o ně pečovat a chránit je?

Slovácko

Naše oči jsou důležitým orgánem v těle. Jak o ně pečovat a chránit je?

Oko - v průměru 25mm barevná koule olemovaná stovkami řas. Existují různé druhy, barvy, typy očí. I...

7. 3. 2018
Jak využít ocet v domácnosti?

Slovácko

Jak využít ocet v domácnosti?

Ocet, tato typicky štiplavá tekutina má mnohé využití, není dobrý jenom k jídlu, ale lze je využít...

5. 3. 2018
Splňte si svůj sen, začněte s jeho přípravou hned!

Slovácko

Splňte si svůj sen, začněte s jeho přípravou hned!

Každý má nějaký sen. Každý o něčem sní a možná má i svůj wish list, tedy seznam...

2. 3. 2018
Nové bydlení aneb zařizujeme hnízdečko lásky

Slovácko

Nové bydlení aneb zařizujeme hnízdečko lásky

Při budování nového a útulného hnízdečka lásky je potřeba mnoho času, chuti, financí a energie. Stěhování do...

28. 2. 2018
TOPlist