FacebookYoutubeInstagram

Nové bydlení aneb zařizujeme hnízdečko lásky

Slovácko Čtení 28. 2. 2018
Nové bydlení aneb zařizujeme hnízdečko lásky

Zařiďte si nové bydlení podle sebe, neřiďte se pravidly.

Foto: ilustrační foto

Při budování nového a útulného hnízdečka lásky je potřeba mnoho času, chuti, financí a energie. Stěhování do nového zázemí s sebou přináší mnohá úskalí, tím nejtěžším problémem však v mnoha případech nejsou peníze a koupě nového vybavení. Často dochází k chybám při výběru. Jaké jsou ty nejčastější?

Pročítáte spoustu webů, časopisů a radíte se s odborníky? Pak to dělejte dál. Nejpodstatnější je však myslet na sebe, v domě budete bydlet vy, ne vaše návštěvy. Je to váš dům, váš hrad, váš osobní prostor, kde se nemusíte nikomu za nic zodpovídat, proto se nedržte žádných pravidel, ale pouze symbolických bodů, které vyjadřují vaše myšlenky a přání.

Nejdůležitější je domluvit se

Pokud si zařizujete nové hnízdečko lásky, je logické, že ho budete sdílet minimálně ve dvou, možná i ve více členech, pokud máte rodinu. Největším problémem při výběru vybavení a zařízení do nového bydlení bývá domluva. Pokud oba dva nesouhlasíte s výběrem některého prvku, neměli byste ho kupovat, ten druhý by se nemusel kvůli tomu cítit pohodlně. Pokud se však domluvíte málokdy, co tedy dělat? Nad tím se vznáší mnoho otazníků. Jediné řešení je hledat inspiraci a kompromis někde jinde.

Nejčastěji páchané chyby

Přehnané sladění barev i dalších prvků je jednou z nejčastějších chyb. To, že budete sázet dekorační doplňky "jako Baťa cvičky", vám interiér nezútulní. Jedna barva v místnosti vypadá nudně, na druhou stranu mnoho divokých barev nevkusně. Ideální je použít tři barvy. Chybou také bývá šetření s osvětlením. Mnoho lidé se bojí přidávat osvětlení do bytu, přitom na osvětlení bychom rozhodně neměli šetřit, zvláště pokud máme malý byt, nebo bydlení s malými nebo málo okny. I světlo hraje velmi důležitou roli v tom, jestli se budete cítit doma útulně a příjemně, mimo svou hlavní funkci také plní funkci estetickou. Kopírování - často máme tendenci od druhých odkoukat nebo okopírovat jejich bydlení, naši známí, podle kterých bydlení zařizujeme, nám jsou totiž velkou inspirací a vzorem. Musíme brát však v potaz, že my bydlíme jinak než oni. Jinak vaříme, jinak odpočíváme, trávíme čas jinak, například věnujeme více či méně času kuchyni nebo televizi, a podle těchto kritérií bychom měli při zařizování nového hnízda postupovat.

Nedělejme z bytu skladiště

Jednou z dalších a celkem častých chyb je systém ukládání. Věcí stále přibývá a je potřeba je někam ukládat.  Úložných prostorů, krabic, boxů, polic a skříní tedy není nikdy dost, protože přeplněné místnosti vypadají opticky menší a to chce asi málokdo z nás. Měly by působit nenápadně, avšak měly by být přehledné, aby se v nich obyvatel domu mohl bez problémů vyznat. Každý z nás ale nemá ten dar být systematikem, takže si své chyby mnohdy ani neuvědomujeme. V tomto případě je tady snad jen doporučení pro všechny - řídit se heslem: Méně je někdy více!

Číslo týdne

6 Tolik procent domácností není spokojeno s rozměry svého bydlení.

Váš příběh

Stěhování na stará kolena

„Do nového bytu a města jsem se přestěhovala poměrně nedávno, zůstala jsem sama a ve velkém domě na vesnici už jsem se necítila nejlíp. Chtěla jsem být také nablízku svým dětem a vnoučatům, které se osamostatnily a vyletěly z našeho hnízda, a tak jsem se stěhovala až na stará kolena. Už když jsem byt poprvé viděla, zaujalo mě provedení a rozměry místností. Je pro mě důležité mít velký prostor, ve kterém se cítím volně a svěže. Chtěla jsem moderně zařízený byt, který pro mě bude jakousi jeskyní, útočiště pře okolním světem, kde budu moct v klidu relaxovat a věnovat se svým vnoučátkům. Důležité pro mě byly světlé barvy, jako světle zelenkavá a šedostříbrná, a zrcadla, která opticky prostor zvětší. Ostatní prvky nábytku byly sladěny do bílé barvy, sázela jsem také na přírodní materiály, a to na podlahy z dubu. Nutností jsou pro mě i detaily, vázičky, kožešiny na zem, obrovské květináče a pokojovými rostlinami a stojany na svíčky, díky nimž se cítím dobře.“

Zdenka, 62

Pár tipů na zařízení nového bydlení

•    Dvakrát měř, jednou řež - nejdříve  plánujte, mapujte a až poté nakupujte, logicky nekoupíte jako první kuchyňský stůl a kolem něj nezačnete stavět kuchyň

•    Mnoho světla - na světle nešetřete, velké okenní tabule, ale i mnoho osvětlení dodají pocit zvětšení prostoru

•    Pozor na kombinaci barev - kombinujte do světlých barev, dvě až tři barvy, nepřekombinujte barvy ani v detailech

•    Totéž platí i na druhy materiálů - tedy hlavně dřeva, co se týče výběru podlah, dveří, nábytku

Autor: nik

Vaše názory

Jaký vysavač je ten správný?

Slovácko

Jaký vysavač je ten správný?

V žádné domácnosti samozřejmě nesmí chybět lux, který vysaje každý prach nebo drobeček. Po čase však doslouží...

26. 2. 2018
Tipy na výlety po okolí

Slovácko

Tipy na výlety po okolí

Jarní prázdniny pro žáky základních a středních škol právě začínají, kam s nimi vyrazit v tomto období...

23. 2. 2018
Tipy na jarní prázdniny: Zkuste geocaching

Slovácko

Tipy na jarní prázdniny: Zkuste geocaching

Pokud ještě nemáte program na jarní prázdniny, můžete vyzkoušet geocaching, kterým se aktuálně baví řada Čechů i...

21. 2. 2018
Jak zabavit děti o jarních prázdninách?

Slovácko

Jak zabavit děti o jarních prázdninách?

Dnešním dnem začínají jarní prázdniny, a tak rodiče a prarodiče vymýšlejí nejrůznější program pro své ratolesti. Co...

19. 2. 2018
TOPlist