Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Novoroční oslavy v útulku

Slovácko Čtení 1. 1. 2017
Novoroční oslavy v útulku
Foto: ilustruční foto

Potěšte čtyřnohé dárkem i po Vánocích

To, že je silvestr jedním z nejproblémovějších svátků, dosvědčí každý psí majitel. Někteří psi to zvládají celkem obstojně, jiní si ze strachu ubližují nebo ničí věci kolem sebe. Každý projev je individuální, ale co teprve, když máte na starost desítky čtyřnohých chlupáčů? V našem regionu se do povědomí zapsal nejvíce zlínský útulek Vršava, který se stará nejen o psy, ale také o kočky, a dokonce slouží jako přechodné útočiště pro volně žijící živočichy. „Silvestr u nás probíhá jako každý jiný den, pouze s tím rozdílem, že se nekoná venčení pejsků, aby nebyli zbytečně stresováni z petard od nedočkavců a nedocházelo k útěkům. Jsme rádi, že se útulek nachází v klidné části Zlína - Vršavě, za lesem, takže se k nám hluk z ran a dělobuchů příliš nedostane,“ popisuje Eva Poiselová, provozovatelka útulku. Aby psi ustáli tento pro ně náročný den, je třeba jim pomoci. „Pokud je váš pejsek náchylnější na hluk a má strach z dělobuchů, můžete navštívit veterináře a ten vám doporučí nějaké vhodné uklidňující přípravky, které mohou být i z oboru alternativní medicíny. Obecně však platí pravidlo, že takového psa v těchto dnech venčíme pouze na vodítku, na krátkou dobu a pak ho necháme na místě, kde se cítí bezpečně, jako je bouda, pelech, pod postelí, ve skříni… Přítomnost jeho pánečka je důležitá, aby se cítil bezpečněji, což jej uklidní. Neměli byste to však přehánět s lítostí. Pokud máte jistotu, že si nijak neublíží, ignorujte jeho strach a chovejte se k němu normálně,“ doporučuje Poiselová. Každý rok skončí v psích útulcích nové zaběhnuté případy, na Vršavě přijmou zhruba 5-6 psů, ale často jejich příběh dopadne dobře a do dvou dnů si je vyzvedne jejich majitel. Proto je dobré mít svého mazlíčka očipovaného, pro případ, že by se zaběhl.

I v útulku slavili Vánoce

Začátkem prosince je i ve zlínském útulku znát atmosféra vánoční doby. Jako každý rok se uskutečnila akce Vánoce v útulku ve spolupráci se studenty projektu Němá tvář a s žáky základní školy Komenského II. Tradičně návštěvníky uvítal svítící stromeček, písně sboru Pavučina, na zahřátí se podával svařák a k němu cukroví. Také proběhlo vystoupení v dogdancingu, děti se vyřádily ve vánočních dílničkách a akci přišli podpořit fotbalisté z Fastavu Zlín.

„Lidé se nás během svátků snažili podporovat a přinášeli něco dobrého a užitečného našim pejskům a kočičkám,“ říká Eva Poiselová, která za celý útulek děkuje všem dárcům. Najdou se však lidé, kteří mají chuť dělat dobré skutky i po Vánocích. Pokud chcete obdarovat útulek Vršava a potřebujete v tomto směru poradit, určitě nešlápnete vedle, když darujete kočkám konzervy, kapsičky a stelivo. Prakticky se totiž starají o 60 koťat a koček, což pro útulek znamená čtyři desetikilové pytle steliva na den, 20 kusů konzerv a jedno vařené kuře pro nemocná koťata. Psy zase nejvíce potěšíte granulemi značky Bardog, Calibra nebo Brit care, na které jsou chlupáčci na Vršavě zvyklí a mají je rádi. A samozřejmě velkým potěšením a vítaným zpestřením jsou pro hafany různé pamlsky.

Autor: TT

Vaše názory

Silvestr se týká taky koček

Slovácko

Silvestr se týká taky koček

Kdo nemá doma kočku, ten si málokdy uvědomí, že i takoví domácí mazlíčci, kteří většinu času tráví...

30. 12. 2016
Odvrácená tvář silvestra

Slovácko

Odvrácená tvář silvestra

Novoroční oslavy patří k jednomu z nejoblíbenějších svátků, potoky alkoholu, zábava, silvestrovské polibky, nová očekávání a předsevzetí...

28. 12. 2016
Vánoce v osamění

Slovácko

Vánoce v osamění

„Radostné prožití svátků! Šťastné a veselé! Užijte si Vánoce společně,“ tolikrát vyřknutá a slýchaná přání, jež se...

24. 12. 2016
Jenom toho zdravíčka kdyby mně Ježíšek nadělil

Buchlovice

Jenom toho zdravíčka kdyby mně Ježíšek nadělil

Vánoce v Domově pro seniory v Buchlovicích bude Zdislava Zahradníková z Traplic slavit už potřetí. Do domova...

23. 12. 2016
TOPlist